فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:6161
96/08/07 - 16:56

واحدهای صنفی، در صدر زیان دیدگان تراکنش های بانکی

      پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران تامین مالی بنگاه های اقتصادی، یکی از موضوعاتی است که همواره مورد توجه دولت ها قرار گرفته است؛ به...
واحدهای صنفی، در صدر زیان دیدگان تراکنش های بانکی

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران

تامین مالی بنگاه های اقتصادی، یکی از موضوعاتی است که همواره مورد توجه دولت ها قرار گرفته است؛ به همین دلیل برای اجرای دقیق آن روش های مختلفی ارائه شده است. اما در این بین، موضوعاتی وجود دارد که بازدارنده این تامین مالی است.

درهمین راستا، مالیات ستانی برای بنگاه ها به ویژه اصناف، از کلیدی ترین موضوعاتی است که از سال ها پیش مورد نارضایتی آنها شده و خواستار برطرف شدن مشکلات هستند. ازسوی دیگر اقدام نامناسبی که بتازگی در این خصوص رخ داده، این است که تراکنش های بانکی بنگاه های صنفی از سال ۹۰ مورد پایش قرار گرفته است.

به نظر می رسد کاهش درآمدهای نفتی باعث شده تا برای جبران آن به اصناف فشار آورده شود و به دنبال آن برگه تشخیص و دریافت مالیات سال های قبل تر صادر شود. این موضوع باعث نگرانی اصنافی ها شد که در نهایت علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران در نامه ای به رئیس سازمان امور مالیاتی به این موضوع واکنش داد و اعلام کرد: «همان‌گونه که مستحضرید هدف از مبارزه با پولشویی ضمن رصد و پایش فعالیت های اقتصادی پنهان و زیر زمینی، تشویق به فعالیت های اقتصادی مبتنی بر شفافیت است؛ لذا با عنایت به چنین مهمی صرفا بررسی تراکنش های بانکی افراد با هویت مشخص صنفی توسط مدیران مالیاتی، فاقد وجاهت قانونی و عملی است.»

حالا با وجود اینکه اصنافی ها نسبت به این موضوع واکنش منفی نشان داده اند، باید منتظر سازمان امور مالیاتی ماند و دید برای حل این معضل چه تدابیری را خواهد اندیشید.

میرحبیب هاشمی رئیس اتاق اصناف تبریز معتقد است: صادر کردن برگه های تشخیص مالیاتی آن هم از سال ۹۰ یک کار اشتباه است؛ به این دلیل که ما در آن سال ها ملزم به پر کردن اظهارنامه مالیاتی نبودیم. حالا بعد از این صحبت ها ما نمی توانیم اعلام کنیم درآمدمان چقدر بوده که بتوانیم مالیات آن را بپردازیم.

این کار برای جلوگیری از احتمال وقوع فساد در شرکت ها قرار بود انجام شود که به دلیل اشتباه در انجام آن، فکر نمی کنم ایده خوبی باشد. بنابراین طبق این موضوع، اصناف باید برای سال هایی که اظهارنامه پر نکرده اند، جریمه پرداخت کنند که در هر صورت به زیان صنوف تمام می شود.

مسعود ناصری راد نماینده اتاق اصناف اردبیل نیز در این رابطه می گوید: صدور برگه های تشخیص مالیاتی آن هم از سال ۹۰ که هیچ اطلاعاتی از اصناف در دست نیست، یک کار غیر کارشناسی است.

مشکلات مالیاتی که هم اکنون اصناف و اتحادیه ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، خیلی زیاد است؛ ما مدت ها پیش هم سر موضوعات مالیاتی، صحبت های زیادی با مسئولان اتاق اصناف داشتیم که امیدواریم این مسایل هرچه زودتر حل شود.

یکی از بزرگترین مشکلات اصناف، مالیات هایی است که سالانه پرداخت می کنند. اگر اتاق اصناف ایران در ابتدا مشکلات مالیاتی را حل کند و سپس به دنبال مسایل دیگر باشد، فکر می کنم به نفع صنوف و اتحادیه ها باشد./خ/

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.