فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:6159
96/08/06 - 16:31

اصناف زیر تیغ تراکنش های بانکی ۵ سال گذشته / فرار مالیاتی دانه درشت ها به آسانی

      سخنگوی اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اصناف زیر تیغ سازمان امور مالیاتی در موضوع بررسی تراکنش های مالیاتی ۵ سال گذشته که خلاف قوانین...
اصناف زیر تیغ تراکنش های بانکی ۵ سال گذشته / فرار مالیاتی دانه درشت ها به آسانی

 

 

 

سخنگوی اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اصناف زیر تیغ سازمان امور مالیاتی در موضوع بررسی تراکنش های مالیاتی ۵ سال گذشته که خلاف قوانین است قرار گرفتند، گفت: این دستورالعمل در حالی اجرایی می شود که دانه درشت های اقتصادی کشور که حجم بالای کالاها را به صورت قاچاق وارد کشور می کنند، به راحتی فرار مالیاتی دارند.

مجتبی صفایی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران با گلایه از عملکرد سازمان امور مالیاتی در حوزه اصناف افزود: تاکنون اصناف نهایت همکاری را در همه زمینه ها از جمله  تکمیل کردن اظهارنامه و تقدیم اظهار نامه در موعد مقرر با سازمان امور مالیاتی داشته اند  اما اینکه سازمان امورمالیاتی تنها به دنبال اخذ مالیات بیشتر از بنگاه های شفاف اقتصادی است، عادلانه نیست و اصناف مخالف این موضوع هستند.

وی تصریح کرد: متاسفانه همواره قانونی که وضع می شود، این فضا را ایجاد می‌کند که هر ممیز یا هر حوزه مالیاتی یک برداشت از قانون داشته باشد. در هیچ جای قانون، بررسی تراکنش های مالیاتی ۵ سال قبل وجود ندارد و اینکه سازمان امور مالیاتی استناد دارد که در توافق اظهار نامه های هرساله می توان تا ۵ سال گذشته را بررسی کرد، که این برداشت منطبق با قانون نیست. اینطور نیست که چون این قید در تفاهمنامه آمده ما می توانیم تمام اظهارنامه ها را بررسی کنیم؛ اگر اینگونه باشد، صنوفی که مشمول بند الف و ب قانون قبلی مشمول نگهداری دفاتر نبودند، چگونه می توانند به اسناد مالی ۵ سال پیش خود برگردند؛ این یک ظلم فاحش است. صنوفی داریم که حتی مشمول بند “ج” بودند اما مورد بررسی قرار می گیرند؛ در صورتی که اینها تکلیفی برای نگهداری دفاتر ندارند.

به گفته وی، چرا که یک بنگاه صنفی هرساله مالیات قطعی خود را بر اساس اظهارنامه پرداخت کرده و پرونده مالیاتی آن سال بسته شده است ؛ دوباره تحت عنوان مبارزه با پولشویی ورود پیدا می کنند، این کار مطمئنا تبعات بسیار بدی بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

صفایی گفت: در حوزه اصناف خیلی از مراودات مالی به صورت اقساطی و مدت دار انجام می شود و اینکه بیاییم تمام تراکنش‌های مالی یک واحد صنفی را به حساب درآمد واقعی یک واحد صنفی بگذاریم، مخالف عدالت و مغایر با اهداف اقتصاد مقاومتی است.

سخنگوی اتاق اصناف یاران تاکید کرد: باید مشخص شود سازمان امور مالیاتی با بررسی تراکنش های بانکی ۵ سال قبل دنبال چیست؟ در این بررسی تنها افرادی که دارای شناسه و کد اقتصادی هستند ، مورد کنکاش قرار می گیرند که درآمد ۵ سال پیش را از کجا آورده اند؟ اگر از خود ممیزین مالیاتی بپرسند ۵ سال پیش تراکنش های مالی شان برای چه منظوری بوده است، آیا فقط به داشته های ذهنی خود اکتفا می کنند.

وی گفت: سازمان امور مالیاتی اعلام کرده در این دستورالعمل تراکنش های بانکی بالای یک میلیارد تومان بررسی خواهد شد؛ در حالی که در خیلی از استان ها مانند کرمانشاه افرادی که تنها ۳۰۰ یا ۵۰۰ میلیون تومان در طی ۵ سال گذشته تراکنش مالی داشته اند، نیز مورد بررسی قرار گرفته اند.

صفایی گفت: به عنوان مثال برای ۵۰۰ میلیون تومان فردی را آورده اند و از آن توضیح خواسته اند؛ در کجای قانون این مساله عنوان شده، آیا یک بنگاه اقتصادی باید در مورد سالی صد میلیون تومان گردش مالی باز خواست شود و حساب پس بدهد؛ در حالی که به عنوان مثال برخی از واردکنندگان خودرو در کشور به اقرار خود مسئولان سازمان مالیاتی، دومین واردکننده خودرو هیچ سندی مبنی بر پرداخت مالیات نداشته است؛ اما چون  واحدهای صنفی شناسنامه دارند، هیچ تلاشی نمی کنند و چه بسا پاداش هایی هم برای ماموران مالیاتی درنظر گرفته اند که اینها را مشمول جرایم کنند.

وی افزود: چرا سازمان امور مالیاتی افرادی که در مناطق آزاد شرکت های صوری ثبت می‌کنند و فرار مالیاتی دارند و عمده مالیات کشور توسط این افراد ضایع می شود ، سازمان امور مالیاتی نسبت به آن بی تفاوت است.

صفایی با گلایه از اجرای دستورالعمل بررسی تراکنش های بانکی ۵ سال گذشته اظهار کرد: بنگاه های شفاف اقتصادی سالیان سال است که با کد اقتصادی مشغول فعالیت هستند و مالیات خود را همیشه پرداخت کرده اند؛ لذا درست نیست که بخواهند عملکرد ۵ سال گذشته یک فرد را شخم بزنند که آیا بتوانند یک میلیون تومان بیشتر از این فرد مالیات بگیرند؛  به جای این کار باید به دنبال دانه درشت ها که کالا را به صورت کلان و قاچاق وارد کشور می‌کنند و ریالی مالیات نمی پردازند، باشند.

سخنگوی اتاق اصناف ایران بیان کرد: از سالیان گذشته سنت حسنه ای در بازار به عنوان قرض الحسنه روال بوده و از روزی که این مباحث مطرح شده، باعث شده تا دیگر اینگونه نیت های خیرخوانه نیز جمع شود؛ چرا باید یک واحد صنفی بابت قرض الحسنه ای که پرداخت می‌کند، نیز مالیات بپردازد. طرح های کارشناسی نشده باعث می شود تا بازار به سمت ربا برود .

وی با بیان اینکه بحث بررسی تراکنش های بانکی آثار مخربی را به همراه خواهد داشت، افزود: این مسایل باعث شده تا در مطب‌های پزشکی، اماکن عمومی و برخی فروشگاهها  دستگاه کارتخوان برداشته شود و با این نگاه باید برگردیم به دوران  قبل و هرکسی با خودش یک کیسه پر از پول را را همراه داشته باشد تا بتواند مراودات مالی را انجام دهد.

صفایی در پایان اظهار کرد: اصناف نسبت به موضوع بررسی تراکنش های بانکی اعتراض جدی دارد و امیدواریم همچون قانون ارزش افزوده که بعد از گذشت ۵ سال به دنبال اصلاح آن هستیم، امیدواریم این قانون هم به گونه ای نشود که موجب ایجاد گره های بعدی شود. اصناف این موارد را نمی پذیرد چون معتقد است که موجب فرار مالیاتی می شود. /ع/

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.