فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:6133
96/07/24 - 16:36

سامانه معاملات “فست ملک” رونمایی شد/ دریافت هزینه برای کد رهگیری تخلف است

      رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: سامانه مجازی معاملات “فست ملک” بعد از طی پروسه دوساله تحقیق و پژوهش در بحث هر نوع معاملات مربوط...
سامانه معاملات “فست ملک” رونمایی شد/ دریافت هزینه برای کد رهگیری تخلف است

 

 

 

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: سامانه مجازی معاملات “فست ملک” بعد از طی پروسه دوساله تحقیق و پژوهش در بحث هر نوع معاملات مربوط به حوزه ملک مانند خرید، فروش، رهن، اجاره، هبه و… رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، “حسام عقبایی” روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با راه‌اندازی سامانه “فست‌ملک ” از این پس مشاوران املاک و مردم می‌توانند با مراجعه به این سایت(fastmelk.com) اقدام به خرید و فروش و یا درخواست خرید و یا اجاره کنند .

به گفته عقبایی، سایت یاد شده زیرمجموعه سامانه رسمی و ملی املاک و مستغلات کشور است و متقاضیان می توانند درخواست خود را در این سایت ثبت کنند.

وی تصریح کرد: مشاوران املاک در کشور به سایت ” فست‌ملک” متصل می‌شوند و امکان اتصال برای تمام مشاوران املاک که دارای پروانه رسمی از اتحادیه هستند، میسر خواهد شد؛ بنابر این مشاوران املاکی که دارای پروانه نیستند نمی‌توانند از خدمات فست‌ملک استفاده کنند.

عقبایی با بیان اینکه سامانه “فست ملک” به عنوان رقیبی قدرتمند برای سایت ها و اپلیکیشن های مسکن است، افزود: با توجه به رشد فضای مجازی و اپلیکیشن ها و نرم افزارهایی که در مشاغل مختلف ایجاد شده است، نگاه به این ابزارها همراه با رشد و تکنولوژی وجود دارد. در نظر داریم این ابزارها که در نگاه سنتی تهدید محسوب می شود را تبدیل به فرصت کنیم.

به گفته وی، رشد فضای مجازی نباید منجر به آسیب به فضای سنتی شود. البته نمی توان با تکنولوژی مبارزه کرد بلکه می تواند سبک و سیاق و مطالبه گری ما به سمت و سویی باشد که این سایت ها و اپلیکیشن ها به نحوی با اتحادیه های صنفی تعامل داشته باشند.

عقبایی افزود: سایت فست ملک علاوه بر این که به مشاوران املاک خدمات می دهد، همه مردم عادی می توانند ملک خود را برای فروش، اجاره و… از هر نقطه کشور وارد سامانه کنند و سامانه ملک را در اختیار مشاوران املاک دارای مجوز در منطقه موردنظر قرار دهند.

وی با تاکید بر این که “فست ملک” تنها سامانه یکپارچه با سامانه املاک و مستغلات به عنوان سامانه حاکمیتی است که از دو سال پیش در دستور کار قرار گرفت، اظهار کرد: این سامانه نمایندگی رسمی اتحادیه املاک بوده و سطح فناوری و برنامه نویسی آن به مراتب بالاتر از اپلیکشین ها و وب سایت های موجود بازار مسکن در کشور است.

وی بیان کرد:  استفاده از این سامانه در مقایسه با سایر سایت ها و اپلیکیشن های مسکن ۵۰ درصد ارزان تر برای مردم تمام می شود.

دریافت هزینه برای کد رهگیری تخلف است

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به ارائه خدمات نوین توسط کمیسیون تخصصی املاک کشور، اظهار کرد: با توجه به بخشنامه سازمان تعزیزات درباره دریافت کد رهگیری برای مشاوران املاک، هم مشاوران املاک و هم مردم باید نسبت به دریافت کد رهگیری حساسیت لازم را داشته باشند.

عقبایی با اشاره به این که مطابق ده ها استعلام روزانه از مراجع قضایی شاهد قصور در دریافت کد رهگیری بعضا از ناحیه بنگاه های املاک هستیم، گفت: برخی ها نیز در خصوص دریافت کد رهگیری تعلل می کنند. از این رو به موجران و خریداران توصیه می کنم در جهت حفظ منافع خودشان کد رهگیری را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه تفاسیری مانند قرارداد “با” یا “بدون” کد رهگیری نداریم، افزود: قرارداد بدون کد رهگیری یک تخلف است و همکاران بنده مکلف هستند برای هر نوع قراردادی کد رهگیری را دریافت کنند. در ازای این کار حق دریافت مبلغی را از مردم ندارند و فقط می توانند کمیسیون قانونی خود را دریافت کنند.

وی با بیان این که ۹ درصد مالیات ارزش افزوده از مردم دریافت می شود، اظهار کرد: تمام توجیهات برای دریافت وجه برای صدور کد رهگیری غیر منطقی و غیرقانونی است.

وی با اعلام شماره تلفن ۷۳۳۴  برای رسیدگی به شکایت های مردمی گفت: توقع داریم نهادهایی مانند پلیس، وزارت راه، اتباع بیگانه، سازمان ثبت و… همکاری لازم را با اتحادیه مشاوران املاک داشته باشند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به صدور کد رهگیری های صوری، اظهار کرد: از امروز مشاوران املاک می توانند وارد سامانه صندوق مکانیزه  شوند و اطلاعات معاملات مالیاتی مشاغل و حرف به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند.

عقبایی گفت: با توجه به رشد فضای مجازی در کشور در بازار کسب و کار رقابت ایجاد شده و باید به نحوی عمل کنیم که شرکت های مجازی مسکن با اتحادیه ها همکاری کنند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به دغدغه مردم در خصوص صحت کد رهیگیری ارائه شده از سوی مشاران املاک گفت: مردم برای صحت و سقم کد رهگیری عدد یک را به سامانه ۱۱۰۲۰۳۰۰۰  ارسال کنند.

عقبایی همچنین درباره تخلف سایت ها و اپلیکیشن ها در یک سال اخیر گفت: مشاوران املاک دارای مجوز مدیریت شده کار می کنند که در بحث کلاهبرداری موردی نداشته ایم. برخی هم هستند که شناسنامه ندارند و خدمات غیرقانونی ارائه داده و ملک ها را به صورت ساعتی اجاره می دهند؛ این گروه  تخلفات بسیاری را انجام داده اند که پلیس فتا با این موارد برخورد کرده است.

۲.۵  میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد

نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی املاک کشور بیان کرد: بر اساس آخرین آمار وزارت راه و شهرسازی و مرکز آمار ۲.۵ میلیون خانه خالی در کشور داریم که ۶۵۰ هزار واحد آن مربوط به استان تهران است. درباره شهر تهران آمار دقیقی نداریم اما می دانیم این تعداد خانه خالی در استان تهران واحدهای معمولی نیست. مردم دارای واحدهای معمولی و متوسط دغدغه این را دارند که خانه یک ماه خالی نماند.

وی ادامه داد: عموم خانه های خالی حاشیه تهران مسکن مهر است. بخش دیگری نیز واحدهای سوپرلوکس در مناطق شمالی تهران است که مالکان آن علاقه ای به اجاره آن ندارند چون کلیدخورده رقم خورده و هزینه های آن توجیه ندارد. امیدواریم با سیاست های مالیاتی با خانه های خالی برخورد کنیم، اما معتقدم سیاست های مالیاتی در دوره رکود باید در مرحله اول تشویقی باشد.

رییس اتحادیه مشاران املاک گفت:  مالیات بر خانه های خالی عملا تاثیری در جامعه ندارد و این مالیات ها نمی تواند برای دولت درآمدزا باشد؛ سازمان امور مالیاتی باید این برنامه اجرایی کند تا شبکه عرضه و تقاضا به تعادل برسد.

وی درباره پیش بینی قیمت مسکن نیز گفت: به مرور شاهد رشد معاملات خواهیم بود و پیش بینی رشد ۱۰ درصدی قیمت ها در نیمه دوم سال را در بازار مسکن داریم. در بخش اجاره نیز چون تقاضا نسبت به عرضه در نیمه دوم سال کاهش می یابد، پیش بینی می‌کنیم در ماه های باقیمانده سال بازار اجاره تا ۵ درصد کاهش قیمت را نسبت به تابستان ۹۶ تجربه کند./ع/

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.