فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:6108
96/07/15 - 15:31

ضرورت هماهنگی و همکاری درباره فعالیت های استارت آپ ها/ لزوم نوین سازی شبکه بانکی/ کاهش هزینه ها با خریدهای اینترنتی/ نیاز به صدایی واحد در سه اتاق اصناف، بازرگانی و تعاون

      اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف ایران در ساختمان اتاق اصناف ایران گرد هم آمدند و پیرامون دغدغه‌های صنفی و چگونگی...
ضرورت هماهنگی و همکاری درباره فعالیت های استارت آپ ها/ لزوم نوین سازی شبکه بانکی/ کاهش هزینه ها با خریدهای اینترنتی/ نیاز به صدایی واحد در سه اتاق اصناف، بازرگانی و تعاون

 

 

 

اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف ایران در ساختمان اتاق اصناف ایران گرد هم آمدند و پیرامون دغدغه‌های صنفی و چگونگی پیشبرد هر چه بهتر امور تبادل نظر کردند.

در این نشست که با حضور علی عوض پور دبیرکل ، محمدباقر مجتبایی مشاور اقتصادی اتاق اصناف ایران، کمیل اکبر نژاد مشاور فناوری اتاق اصناف ایران و محمدطاهر فاضلی مدیر کسب و کار نوین اتاق اصناف ایران و جمعی از اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف ایران برگزار شد، مسایلی چون هجوم نسل جوان به فعالیت‌های نوپای استارت آپ ها، همکاری هر چه بیشتر اتاق اصناف ایران و اتاق بازرگانی ایران و به‌روز شدن سیستم‌های بانکی هم گام با فعالیت‌های تجاری نوین که در فضای مجازی انجام می‌شود، بررسی و تبادل نظر شد و حاضران دغدغه‌های‌ خود را مطرح کردند.

نیاز به صدایی واحد در هر سه اتاق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی ایران در ابتدای این نشست درباره اتاق بازرگانی ایران و تشکل‌های فعال آن گفت: «هم‌اکنون در اتاق بازرگانی ۱۲ تشکل حوزه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات ثبت شده و هدف ما طبق قانون ساماندهی تشکل‌هایی است که در جاهای دیگر به ثبت می‌رسند تا موازی‌کاری اتفاق نیافتد.

وی افزود: به همین دلیل در کمیسیون ICT  اتاق بازرگانی این موضوع را مطرح کردیم و قصد داریم با اتاق اصناف ایران، کمیسیون مشترکی را در حوزه ICT به وجود بیاوریم که به دنبال  آن امور دبیرخانه مشترک اتاق اصناف ایران، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی پیگیری شود. پیرو همین موضوع جلسه‌ای راجع به استارت‌آپ‌ها در اتاق اصناف ایران و با حضور مدیر فناوری اطلاعات اتاق اصناف ایران داشتیم که آن‌جا هم بر این موضوع تاکید شد که با توجه فعالیت‌های مثبت در این حوزه نیاز به هماهنگی بیشتر هر سه اتاق است.»

طلایی در ادامه به تشریح فعالیت تشکل‌ها پرداخت و گفت: «تعدادی از این ۱۲ تشکل در حوزه سخت‌افزار فعالیت می‌کنند که شامل زیرساخت، شبکه و سخت‌افزار می‌شود. از طرفی تشکل‌های همگن در سیستم صنفی هم وجود دارد. اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران را داریم که البته اسم آن تغییر کرده و زمانی اتحادیه صنف فروشندگان و تعمیرکاران ماشین‌های اداری نام داشت.

وی اظهار کرد: در همین راستا همان‌طور که پیش‌تر هم در نشست‌‌ها مطرح کردیم، ما برای تشکیل جلسه و تصمیم‌گیری برای واردات به گمرک می‌رویم، اما متوجه می‌شویم قبل از ما همکاران در تشکل‌های اتاق اصناف که بیشتر هم از شهرستان‌ها هستند به آن‌جا مراجعه و مذاکره کرده‌اند تا تعیین ارزش پایه واردات را خودشان مطرح کنند.»

طلایی در ادامه گفت: «این موضوع چندین بار در جلسات مطرح شده و برقراری چنین جلساتی برای هماهنگی و رسیدن به صدای واحد بخش خصوصی لازم است. در حال حاضر در کمیسیون اتاق بازرگانی، تمام دستگاه‌های مرتبط با حوزهICT  را داریم و قصدمان بر این است با دعوت از تمام همکاران به این هماهنگی برسیم.

وی تصریح کرد: هدف ما تقابل بین تشکل‌های زیرمجموعه نیست و همان‌طور که هماهنگی در راس سه اتاق به وجود آمده، هماهنگی در زیرمجموعه‌ها هم امری اجتناب‌ناپذیر است. خوشبختانه نگاه مثبت مدیریت به این موضوع منجر به تشکل این جلسات شده است و امیدواریم این اتفاق هر چه سریع‌تر رخ بدهد تا در مواردی مانند تعامل و تعیین ارزش پایه صادراتی با گمرک، اتاق اصناف ایران اتاق بازرگانی ایران هماهنگ باشند و بتوانیم به صدایی واحد برسیم.»

طلایی ادامه داد: هماهنگی بیشتر در این حوزه موجب همفکری و ارتقای جایگاه ITC خواهد شد. از طرفی در جهت رفع موانع و مشکلات حوزه ITC فعالیت‌هایی در زمینه مالیات، مالکیت فکری، تامین سرمایه در گردش و همچنین جلساتی با گمرک در زمینه صادرات و واردات و این قبیل کارها در راستای تعامل اتاق بازرگانی ایران و اتاق اصناف انجام داده‌ایم. خوشبختانه هر دو طرف چراغ سبز را نشان داده‌اند و این هماهنگی وجود خواهد داشت.»

وی با اشاره به تیم مشاوره اتاق بازرگانی در حوزه ITC هم گفت: «در بدنه کارشناسی هم مشاوران دانشگاهی ما را یاری می‌دهند که موجب کارهای مطالعاتی بسیار خوبی در بخش‌های مختلف شده است. این پتانسیل می‌تواند در اختیار اتاق اصناف و زیرمجموعه‌ها هم قرار بگیرد و راه‌گشا باشد.»

در ایران ICT به عنوان واگن آخر قطار است

طلایی درمورد گرایش بسیاری از جوان‌ها به کسب و کارهای اینترنتی و استارت‌آپ  گفت: «سونامی در استارت‌آپ‌ها همه را جذب می‌کند و جوان‌های زیادی بدون آینده‌نگری با الگوبرداری از شرکت‌های موفقی چون «دیجی‌کالا» و «اِسنپ» فکر می‌کنند می‌توانند موفق باشند و به اقتصاد کمک کنند.

وی افزود: این تفکر اشتباه است که اگر کسب و کار سنتی به‌روز و فعالیت‌های نوین جایگزین شود، تمام معضلات برطرف می‌شوند. فکر می‌کنم این وظیفه اتاق‌ها است که این شک و شبهه را رفع کند و آینده شفاف و روشنی را برای حوزه ICT  و جایگاه واقعی‌اش مشخص کنند.

طلایی اظهار کرد: امروزه در تمام دنیا ثابت شده که وزارت فناوری و اطلاعات یک وزارت‌خانه اقتصادی است و مانند محرک اقتصاد کشور عمل می‌کند، اما در ایران ICT به عنوان واگن آخر قطار است و همچنان به عنوان کالای لوکس و تجملاتی به آن نگاه می‌شود. این وظیفه اتاق اصناف است که جایگاه واقعی آن را مشخص کند و از طرفی راهنمای بخش دولتی باشد و به سایر حوزه‌ها کمک کند.

معتقد هستم این موضوع می‌تواند به دیگر رشته‌ها هم کمک کند و موجب شکوفایی اقتصادی دیگر رشته‌ها بشود.

وی گفت: در حال حاضر ۱۸۵ تشکل ملی در اتاق اصناف وجود دارد که ۱۲ تشکل ICT است و بقیه تشکل‌‌ها می‌توانند برای رشد و رونق اقتصادی از تشکل‌های ITC تاثیر بپذیرند و کمک بگیرند.»

مقصر بانک است که سیستم Trust Account ندارد

طلایی درمورد عقب ماندن بانک‌ها از کسب و کار اینترنتی و ناتوانی در حمایت چنین مجموعه‌فعالیت‌هایی گفت: «در حال حاضر مشکل بزرگی وجود دارد؛ در زمینه خریدهای اینترنتی فقط یکی‌دو فروشگاه هستند که وسایل معیوب را تعویض می‌کنند و دیگر فروشگاه‌ها چنین امکانی را در اختیار مشتریان خود قرار نمی‌دهند و خریداران اجناس آنها نمی‌توانند پی‌گیر رسیدگی به مشکلشان باشند.

فرض کنید خریدار در شهر دیگری باشد و هیچ دسترسی‌ای به فروشگاه اینترنتی نداشته باشد. در این میان مقصر بانک‌ها هستند که سیستم Trust Account ندارند.

وی افزود: سیستمی که تا از رضایت خریدار مطمئن نشود، پول را به حساب فروشگاه واریز نکند و در واقع پول را تا اعلام رضایت خریدار، نزد خود نگه دارد. اتفاقی که در تمام دنیا رخ می‌دهد و فروشگاه‌های اینترنتی تنها در این صورت می‌توانند پول‌شان را پس از هر فروش از بانک دریافت کنند. وقتی بانک‌ها چنین زیرساختی را ندارند، خریدار هیچ اطمینانی ندارد و شکایت کردن راه درستی نیست و پروسه زمان‌بری است.

طلایی ادامه داد: امروز مردم به خاطر کاهش هزینه از فروشگاه‌های اینترنتی خرید می‌کنند، اما موضوعات دیگری وجود دارد؛ ۳ اپراتور در زمینه خدمات ارزش افزوده یا تولید محتوا، انحصار به وجود آورده‌اند. شما امروز، یک پیام، محتوا یا سیستم را می‌خرید و ماهانه مبلغی به قبض تلفن شما اضافه می‌شود و در واقع اقساطی می‌شود.

وی اضافه کرد: در دیگر کشورها، پس از خرید، به صورت خودکار ماهانه مبلغی از کارت اعتباری‌تان کسر می‌شود اما در ایران این سیستم در انحصار چند جای خاص است و متاسفانه کسب و کارهای خصوصی موفق از این سیستمی بی‌بهره هستند. قانون ضدانحصار اینجا کارایی ندارد. حالا اپراتورهایی که از سیستم پرداخت اقساط الکترونیک استفاده می‌کنند، از درآمدهای سرسام‌آوری در سال بهره می‌برند که بخش کوچکی از آن به تولیدکننده محتوا می‌رسد که کمتر از ۲۰ درصد آن سود است. سیستم اقساط الکترونیک به اقتصاد ملی کمک می‌کند اما متاسفانه سیستم بانکی ما بسیار قدیمی و ناکارآمد است. درواقع امروز فقط سیستم سنتی بانک‌ها مکانیزه شده است.»

طلایی درمورد خطرات این سرمایه‌گذاری نوین هم گفت: «از طرفی برای راه‌اندازی فعالیت‌های استارت آپی و گرفتن تسهیلات از بانک، وثیقه لازم است. اگر فردا این فعالیت به هر دلیل با شکست مواجه شد، جوانی که وارد این حوزه شده و از ابتدا با چک کارش را آغاز کرده، اگر موفق نشود بدهکار بانکی می‌شود. چطور در حوزه کشاورزی  بیمه حوادث غیرمترقبه تعریف شده اما برای فعالیت‌های استارت‌آپ چنین چیزی وجود ندارد؟»

علاقه ویژه دولت به کسب و کارهای نوین منجر به سلطه‌اش در این حوزه می‌شود

محمدباقر مجتبایی مشاور اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران نیز گفت: «موضوع استارآپ‌ها و فعالیت‌ در حوزه ICT بسیار داغ است و ما روزانه چند مراجعه‌کننده داریم که با چند صفحه کاغذ ادعای نوشتن نرم‌افزارهای به‌روز و کاربردی را دارند. همه هم فکر می‌کنند موفق می‌شوند.

وی افزود: البته موضوع دیگری هم وجود دارد و بها دادن دولت و بخش خصوصی است که برخلاف سال‌های دورتر، امروز امکان فعالیت در این حوزه برای افراد بیشتری مهیا شده است و دیگر در اختیار عده‌ای خاص نیست. هرچند فعالیت‌های نوین مجازی در تمام بخش‌ها ریشه دوانده و باید مدیریت شود تا به بهبود وضعیت کمک کند و ثمربخش باشد./ط/

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.