فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:6040
96/06/15 - 16:04

کارگروه مشترک راهبردی صنعت پوشاک تشکیل شود / ساماندهی قاچاق مطالبه عمومی است

      وزیر صنعت ، معدن و تجارت خواستار تشکیل کارگروه مشترک راهبردی صنعت پوشاک برای توسعه این صنعت بین وزارت صنعت ، معدن و تجارت و بخشهای غیر...
کارگروه مشترک راهبردی صنعت پوشاک تشکیل شود / ساماندهی قاچاق مطالبه عمومی است

 

 

 

وزیر صنعت ، معدن و تجارت خواستار تشکیل کارگروه مشترک راهبردی صنعت پوشاک برای توسعه این صنعت بین وزارت صنعت ، معدن و تجارت و بخشهای غیر دولتی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از شاتا محمد شریعتمداری در نشست مشترک با تشکلهای صنعت نساجی و پوشاک کشور افزود : با تشکیل این کارگروه هر چند روز یکبار می توانیم مسائل و مشکلات بخش نساجی و پوشاک و چرم را بررسی و با ارائه راهکار رفع کنیم.
وی با بیان اینکه سند راهبردی پوشاک باید ابلاغ شود و پیگیر اهداف کمی و کیفی این صنعت باشیم تصریح کرد : ما باید نقش حامی و مشوق را ایفا کرده و شرایط ادامه فعالیت را برای نساجی و پوشاک فراهم کنیم و و موانع را از سر راه تولید برداریم .
وی با بیان اینکه ساماندهی مساله قاچاق مطالبه عمومی است گفت: ماموریت ما در وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت رفع مشکلات وتوجه به مطالبات تشکلهاست و ما در موضوعات بین بخشی ایفای نقش می کنیم و در تزاحم منافع فصل خصومت کرده و تسهیل کننده امور هستیم.
در ادامه نشست تریبون در اختیار نمایندگان بخش خصوصی برای بیان مشکلات و راهکارهای صنعت نساجی قرار گرفت .
جمشید بصیری گفت : هم اکنون با در اختیار داشتن بهترین ماشین آلات دچار کمبود مواد اولیه این صنعت هستیم این در حالی است که در سال ۳۲ تولید ۲۵۴ هزار تن پنبه در اختیا رکشور ما بود و بخشی را هم صادر می کردیم.
وی کل تولید پنبه کشور را هم اکنون حدود ۵۵ هزار تن در سال عنوان کرد و افزود : برای مازاد نیا زکشور محبور به واردات پنبه هستیم اما همچنان با مشکل تعرفه بالا مواجهیم.
تعرفه واردات مواد اولیه نساجی صفر و اخذ ارزش افزوده حذف شود
این فعال بخش خصوصی تاکید کرد : باید تعرفه واردات مواد اولیه صفر و ارزش افزوده حذف شود اما هم اکنون مجبوریم ۱۰ درصد مالیات و حدود ۹ درصد ارزش افزوده بپردازیم و این باعث عدم رقابت پذیی ما با تولیدات جهانی است.
وی تصریح کرد : قیمت تمام شده کالاهای نساجی و پوشاک باید قابل رقابت باشد ودر ادامه خواستار متوقف کردن اجرای قانون سخت و زیان آور بودن این صنعت و برقراری مجدد مشوقهای صادراتی شد.
بصیری با بیان اینکه تولید و اشتغال در هیچ صنعتی ارزان تر از صنعت نساجی نیست ادامه داد : مشکلات ما نه در وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت که در وزارتخانه و دستگاههای دیگر ریشه دارد و در حالی که سفارش واردات ماشین آلات نورا داده ایم اما اجازه ورود با ارز مبادله ای به ما نمی دهند.
سومبات هاکوپیان دیگر سخنران این نشست ورود به بازارهای فروش جهانی و خروج بخش تجارت از شرایط کنونی را راهکار توسعه صنعت نساجی و پوشاک برشمرد.
هاکوپیان با بیان اینکه تجارت باید در خدمت تولیدات داخلی باشد تصریح کرد : بسیاری از مشکلات ما به خاطر وجود ارزش افزوده در این صنعت است.
این فعال بخش خصوصی ادامه داد : مساله قاچاق باید به طور جدی حل شود و اگر صنعت پوشاک راه نیفتد صنعت نساجی هم راه نمی افتد.
در این نشست رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به تشکیل مرکز تحقیقات ارتقای صنعت پوشاک گفت : با کمک اتاق اصناف ایران این مرکز تاسیس شد و در این زمینه بسته ای از طرحها ی مختلف را مشترکا تدوین کردیم که تقدیم خواهیم کرد.

ابوالقاسم شیرازی افزود : با وجود ۱۸ هزار پروانه کسب ، ۶ هزار واحد تولیدی SME و حدود ۱۳ هزار واحد عرضه پوشاک در کشور از دولت می خواهیم که فضای رقابتی ایجاد کند .
وی تصریح کرد :‌با سیاستهای غلط گذشته تولید این صنعت از بین رفت اما در دولت جدید بارقه امید ایجاد شد و باید این صنعت بازسازی شود.
وی با بیان اینکه از امسال برندها شناسنامه دار شدند گفت : متاسفانه با گسترش فروشگاه های خدمات و توزیع پوشاک خارجی این بخش کشور دچار آسیب شده و علاوه بر تولید کنندگان فروشندگان هم اعتراض دارند.
وی در ادامه خواستار هم افزایی انجمن ها و اتحادیه های مربوط برای افزایش رقابت پذری و حضور در بازارهای جهانی شد.

کم هزینه ترین راه مبارز با قاچاق تقویت تولید داخلی و ملی است
رییس هیت مدیره جامعه کفش ایران نیز گفت : رتبه ما ۱۰ دنیا با ۲۰۰ میلیون زوج کفش بود و اکنون به رتبه ۱۲ تنزل یافته در حالی که کشور ترکیه با حمایتهای دولت خود از رتبه ۱۲ به ۵ دنیا ارتقا یافته است.

علی لشکری افزود : کم هزینه ترین راه مبارزه با قاچاق تقویت تولید داخلی و ملی است.
وی تاکید کرد : اجرای ناقص ارزش افزوده باعث زمین خوردن تولید ملی و افزایش قاچاق شده است و باید تجربیات جهانی را ببینیم و برای روان سازی کسب و کار مدلی ارائه دهیم.
رییس انجمن صنایع نساجی در ادامه نشست برخی قوانین ، دستورالعملها و مقررات دولتی را مزاحم و باعث ایجاد مشکل برای صنعت نساجی دانست و گفت : حدود ۱۰۰ درصد این صنعت متعلق به بخش خصوصی است و نیاز به حمایت دارد.
علیمردان شیبانی افزود : با وجود نیاز به واردات مواد اولیه پنبه حدود ۱۰ درصد عوارض گمرکی باید بپردازیم در حالی رقیب ما ترکیه یک درصد می پردازد.
وی یاد‌اور شد : متاسفانه صنایع نساجی گرانول PP مورد نیاز خود را از کشور همسایه بسیار ارزان تر از داخل تهیه می کنند .
زکی پور از اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک پیشنهاد ایجاد تنفس برای بیمه و مالیات شد و گفت : مخالف واردات نیستیم اما واردات باید عادلانه باشد .
مهر داد زکی پور تصریح کرد : فشارهای دولت برای کاهش قاچاق اثر کرده و امیدواری برای گرفتن سهم تولید از قاچاقچیان داریم.
وی اشتغال پذیری ، کم هزینه بودن تولید اشتغال در این صنعت با ۵۰ هزار دلار و بازار آماده را از مزایای این صنعت و قاچاق پذیری را از معایب آن برشمرد.
وی ادامه داد : هزینه های سنگین عرضه و فروش و بسته بودن دست ما در ایجاد گالری و مد و شو از سوی دستگاه های مختلف از دیگر معضلات ماست.
معاون اقتصادی اتاق اصناف نیز ایجاد ۶۶۰ هزارواحد تولیدی اصناف را باعث عدم ارتقای بهره وری دانست.
فقیهی گفت : تغییر رویکرد در نظام تولیدی کشور باید اتفاق بیفتد و تجمیع ۶۶۰ هزا رواحد کوچک صنفی در شهرک پوشاک پایلوت خوبی به شمار می رود.
در این نشست همچنین مدیر کل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت گزارشی از وضعیت این صنعت ارائه داد.
افسانه محرابی با ارائه آمارتولید محصولات منتخب این حوزه در سال ۹۵ گفت : الیاف پلی استر ۲۰۰ هزار تن ، الیاف اکریلیک ۷ هزار تن ، نخ فیلامنت پلی استر ۲۲۶ هزار تن ، نخ سیستم پنبه ای و ایاف مصنوعی ۲۰۱ هزا رتن ، فرش ماشینی ۸۹.۷ میلیون متر مربع ، چرم ۴۷ میلیون فوت و کفش ۱۳۱ میلیون زوج تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲۸ درصد افزایش ، ۵۹ درصد کاهش ، ۲ درصد افزایش ، ۴ درصد کاهش ، ۳ دهم درصد افزایش ، ۸ دهم درصد آفزایش و ۵ دهم درصد افزایش داشته اند.
بنابر گفته های وی این آمار در ۴ ماهه امسال در الیاف پلی استر با ۶۱ هزار تن ۹ دهم کاهش ، الیاف اکریلیک بدون تولید و ۱۰۰ درصد کاهش ، نخ فیلامنت پلی استر با ۷۲ هزار تن ۳.۹ افزایشنخ پنبه ای ۶۷ هزا رتن بدون تغییر و فرش ماشینی با ۲۷ میلیون مترمربع ۳.۸ افزایش و چرم با ۱۲ میلیون فوت ۱.۶ افزایش و کفش با ۴۰ میلیون زوج ۲.۶ افزایش تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

وی کل جواز تاسیس و طرحهای توسعه ای را ۴ هزا رو ۳ مورد عنوان کرد و افزود : این تعداد با سرمایه گذاری ۲۰۷ هزا ر میلیارد ریال زمینه اشتغال زایی حدود ۱۵۱ هزار نفر را فراهم می کند.
محرابی در ادامه صادرات صنایع نساجی و پوشاک را در سال ۹۵ بالغ بر ۸۴۳ میلیون دلار بدون احتساب فرش و دستباف ذکر کرد و افزود : این در حالی است که ارزش واردات این صنعت طی همین مدت ۱۵۰۰.۲ میلیون دلار بوده است.
به گفته وی تنها ۱۴ درصد واردات این حوزه از طرق رسمی صورت می گیرد .
محرابی با برشمردن اهداف و برنامه های حمایتی از صنایع نساجی برقراری شرایط برابر با رقبا ، تسهیلات سرمایه گذاری ، ایجاد شهرک پوشاک ، توسعه تولید صادرات محور و با ارزش افزوده بالا و نیز تامین بخشی از اعتبارات برای بازسازی و نوسازی این صنعت از ادهاف این صنعت ذکر کرد.
همچنین ساماندهی واردات و کاهش تجارت غیر رسمی ، بهبود وضعیت تعرفه ای ، توسعه صادارت و شناسایی بازارهای جدید ،‌ترویج فرهنگ کصرف کالای ایرانی و نیز ساماندهی نظام عرضه را از دیگر اهداف برشمرد.
وی اهداف صادراتی را تشریح کرد و افزود : برنامه صادرات این حوزه در سال جاری رسیدن به ۱۴۰۲ میلیون دلار است که با صادرات ۲۶۳ میلیون دلاری ۴ ماهه ابتدای سال می توان گفت ۵۶ درصد برنامه محقق شده است ،‌این د رحالی است که صادرات سال گذشته بالغ بر ۸۴۲ میلیون دلار بوده است.
مدیر کل صنایع نساجی و پوشاک واردات غیر رسمی ، عدم تمایل سرمایه گذاران ناشی از کاهش حاشیه سود و توان رقابت پذیری ، صادرات مواد و محصولات خام ، مستهلک بودن تصفه خانه های چرم شهرها و هزینه های بالای نگهداری آنها را جزو مشکلات صنعت نساجی و پوشاک برشمرد.
به گفته این مسوول حوزه نساجی و پوشاک در وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت سرمایه گذاری مورد نیاز جهت بازسازی و نوسازی و ایجاد واجد های جدید با هدف دستیابی به ظرفیت ۵۰۰ هزار تن پوشاک در دوره ۵ ساله ۶۱۵ میلیون یورو ارزی و ۳ هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال برآورد می شود.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.