فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:6025
96/06/08 - 16:40

واگذاری درج قیمت به شبکه توزیع باعث حذف نظارت‌ها نمی‌شود/ بهره‌مندی از نرخ‌های رقابتی و اعمال مدیریت فروش با طرح جدید

      مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذاری درج و نصب برچسب قیمت به آخرین حلقه شبکه توزیع کالا‌ها...
واگذاری درج قیمت به شبکه توزیع باعث حذف نظارت‌ها نمی‌شود/ بهره‌مندی از نرخ‌های رقابتی و اعمال مدیریت فروش با طرح جدید

 

 

 

مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذاری درج و نصب برچسب قیمت به آخرین حلقه شبکه توزیع کالا‌ها را سبب حذف نظارت و کنترل قیمت‌ها ندانست و گفت: بهره مندی از نرخ‌های رقابتی برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و اعمال مدیریت فروش برای تولید کنندگان از جمله مزیت های ایین طرح است.

به گزارش شاتا، محمد رضا کلامی با اشاره به قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، قوانین نظام صنفی و قانون تعزیرات حکومتی درخصوص الزام نصب برچسب قیمت بر روی کالاها، تصریح کرد:  درج قیمت کالاها یا خدمات توسط عرضه کننده به صورت کاملاً قابل رؤیت برای مصرف کننده، الزامی است و در قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان از عبارت عرضه کنندگان استفاده شده که عرضه کننده شامل مواردی از جمله تولیدکنندگان تعریف شده است.

وی با مطرح کردن این موضوع که به دلیل کوچک بودن واحدهای عرضه کننده بسیاری از کالاها، امکان قراردادن برندهای مختلف یک کالا در شلف مغازه‌ها وجود ندارد، افزود: به همین خاطر فروشنده نهایی کالایی را در قفسه قرار می‌دهد که بیشترین سود را برای او دارد و شرکت‌های تولیدی و تأمین کننده نیز در یک رقابت منفی همواره مجبور به درج قیمت‌های غیر واقعی روی کالا هستند تا فروشنـده بتواند از فاصله قیمـت روی کالا و قیمـت درج شده در فاکتـور تولیدکننده بهره مند شود.

مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاستهای تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغیه جدید را سبب حذف نظارت و کنترل ندانست و تأکید کرد:  در چند کالای محدود اما کاملاً رقابتی و غیر مؤثر در سبد مصرف خانوار سعی شد همانند دیگر کشورهای دنیا اطلاع رسانی قیمت به حلقه آخر فروش یعنی شبکه توزیع نهایی واگذار شود.

کلامی با اشاره به استفاده از صندوق‌های مکانیزه فروش در دیگر کشورهای دنیا گفت: شفافیت گردش مالی واحدها و حفظ حقوق مصرف کنندگان، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان به صورت همزمان از مزیت‌های صندوق مکانیزه فروش است که در کشور ما نیز با تصویب هیأت وزیران نصب این صندوق‌ها و پرداخت لحظه ای مالیـات از سوی واحدهای خرده فروشی الزامی شده و واحدها در یک فرآیند زمانبندی شده در حال تجهیز و نصب صندوق مکانیزه فروش هستند.

وی بهره‌مندی از نرخ‌های رقابتی را از مزیت های اجرای صحیح طرح برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برشمرد و افزود:  در شرایط قبل از این بخشنامه بسیاری از تولیدکنندگان در برخی مواقع کالاهای خود را با تخفیف ویژه و حتی زیر قیمت تمام شده به فروش می رساندند که به دلیل درج قیمت مصرف کننده روی کالا این تخفیف بعضاً به صورت کامل به جیب شبکه توزیع خرده فروشی می رفت ولی در طـرح جـدید، تولیـدکننده می‌تواند در فضای رقابت بازار کالای خود را ارزان بفروشد و یا با قیمت‌های دارای تخفیف عرضه کند.

کلامی افزایش حق انتخاب مصرف کننده را از جمله دیگر مزیت های طرح دانست و گفت: در این طرح مردم می‌توانند به راحتی با مقایسه قیمت نصب شده در هر سوپر مارکت، فروشگاه‌ها یا شبکه زنجیره‌ای تحقق رقابت را مشاهده و نسبت به انتخاب شبکه توزیع منصف‌تر و با قیمت پایین‌تر اقدام کنند، این در حالی است که در شرایط قبل درج قیمت روی کالا اجازه رقابت و حتی انتخاب را از مردم سلب شده بود.

مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به اعمال مدیریت فروش توسط تولید کنندگان با اجرای این طرح، خاطرنشان کرد: علاوه بر درج قیمت واقعی فروش کالا به خرده‌فروشی‌ها در فاکتورها، شرکت‌های تولیدی با ارزیابی و کنترل نرخ‌های فروش در مغازه‌ها نسبت به اعمال مدیریت فروش در این شبکه اقدام خواهند کرد.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.