فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:4932
94/09/01 - 11:19

دلایل کاهش سهم تعاون در اقتصاد/ تعاون در خصوصی‌سازی‌ها فراموش شد

معاون وزیر کار با تشریح دلایلی که باعث شد تا تصمیم به کاهش هدفگذاری رشد سهم بخش تعاون در برنامه ششم توسعه گرفته شود، گفت: در طول بیش از ۳ دهه،...
دلایل کاهش سهم تعاون در اقتصاد/ تعاون در خصوصی‌سازی‌ها فراموش شد

معاون وزیر کار با تشریح دلایلی که باعث شد تا تصمیم به کاهش هدفگذاری رشد سهم بخش تعاون در برنامه ششم توسعه گرفته شود، گفت: در طول بیش از ۳ دهه، تعاون تنها ۵ تا ۶ درصد رشد داشته است.

سیدحمید کلانتری در گفتگو با مهر درباره طرح برخی مباحث پیرامون کاهش سهم بخش تعاون از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد در برنامه ششم توسعه و انتقاد تعاونگران نسبت به این موضوع گفت: سهم تعاون به عنوان یک چشم انداز متعالی که باید به آن برسیم مورد علاقه وزارتخانه است و بایستی دنبال شود.

معاون وزیر کار اظهارداشت: اما اگر واقع بینانه بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم ما قرار بود در برنامه پنجم توسعه به سهم ۲۵ درصدی برسیم ولی عملا محقق نشد و از نظر سهم در اقتصاد رشدی حاصل نشد. دلیل این امر آن است که بخش دولتی در این دوره کوچک نشده و بخش خصوصی نیز به موازات آن به دنبال کار خود است.

کلانتری خاطرنشان کرد: بنابراین اگر قرار است بخش تعاون بزرگ شود یا باید دولت کوچک شود و سهم خود را در اقتصاد به بخش تعاون واگذار کند و یا اینکه تعاون باید آنقدر قوی عمل کند که بخش خصوصی را دور بزند و به جلو برود.

این مقام مسئول در بخش تعاون ادامه داد: این اتفاقات نیفتاد و ما علاقمند هستیم در خصوصی سازی ها و اصل ۴۴ به موازات بخش خصوصی، بخش تعاون هم مورد توجه قرار می گرفت ولی همیشه کسانی که برای خصوصی سازی تصمیم می گرفتند توجه کمتری به بخش تعاون داشته اند.

معاون تعاون وزارت کار تاکید کرد: پس می بینیم که در این شرایط سهم بخش تعاون رشد نکرده است و ما تغییر هدفگذاری رشد سهم بخش تعاون را واقع بینانه دنبال می کنیم و اگر هم کاهش سهم تعاونی ها به ۱۵ درصد در برنامه ششم مطرح شده، تاکید این برنامه است.

به گفته کلانتری، اگر در طول برنامه ششم توسعه هم بتوانیم به سهم ۱۵ درصدی در اقتصاد دست یابیم باز هم رشد خیلی خوبی خواهد بود. در طول بیش از ۳ دهه بعد از انقلاب سهم بخش تعاون ۵ تا ۶ درصد شده و حالا اگر بتوان این میزان را در طول ۵ سال ۳ برابر کنید توقعی را در جامعه به وجود می آورد.

وی تصریح کرد: بنابراین اگر نتوان رشد پیش بینی شده در بخش تعاون را محقق کرد، بی دلیل در جامعه و برای تعاونگران ایجاد یاس می کند و ما گفتیم برای اینکه رشد خوبی محقق شود بهتر است واقعیت ها را در نظر بگیریم.