فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:4080
94/06/30 - 10:10

اتاق اصناف و سازمان فنی حرفه ای تفاهم نامه همکاری امضا کردند

به منظور آماده سازی نیروی انسانی و همچنین ارتقا مهارت های ضمن کار اصناف؛ تفاهم نامه آموزشی بین اتاق اصناف ایران و سازمان فنی حرفه ای کشور امروز...
اتاق اصناف و سازمان فنی حرفه ای تفاهم نامه همکاری امضا کردند
به منظور آماده سازی نیروی انسانی و همچنین ارتقا مهارت های ضمن کار اصناف؛ تفاهم نامه آموزشی بین اتاق اصناف ایران و سازمان فنی حرفه ای کشور امروز – یکشنبه – ۲۹شهریور در محل اتاق اصناف ایران امضا شد. 

به گزارش اتاق نیوز، در آیین انعقاد این تفاهمنامه علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران در رابطه با وضعیت آموزش در کشور گفت: در حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی  ضعف در آموزش مشاهده می شود حتی در دهه اخیر با وجود این که وضعیت  آموزش بهتر شده است بودجه بسیار کمی به تین حوزه یافته است.

وی در رابطه با بودجه آموزش در اتاق اصناف افزود: در گذشته تنها نیم در صد از بودجه اتاق اصناف به آموزش اختصاص یافت اما اکنون این رقم به ۱۵ در صد افزایش یافته است و در آینده نزدیک اعتبار این بخش به ۲۵ درصد خئاهد رسید.

وی با اشاره به ضعف آموزش صنفی کشور اعلام کرد: به رغم پیشرفت روزافزون و ورود ابزار مدرن، اصناف ایران از لحاظ زیربنایی دچار مشکل هستند و نتوانستند همراه با تکنولوژی روز پیشرفت کنند.

فاضلی افزود: بخش عمده گلایه های مصرف کنندگان نیز به این بخش اختصاص دارد بنابراین ما باید در جهت علمی کردن بنگاه های اقتصادی بزرگ و کوچک گام برداریم.

وی با تاکید بر اینکه پویایی اصناف در امر آموزش جزو برنامه های اتاق اصناف ایران خواهد بود؛ گفت: در این زمینه شورای آموزش در استان تهران تشکیل شده است. باید اجلاسی مشترک برای تمامی سازمان های فنی و حرفه موجود در  استان ها تشکیل داد  تا نه فقط در تهران بلکه درهمه استان ها بحث آموزشی به طور جدی دنبال شود.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: با این رویکرد حداکثر تا یک سال دیگر بخش عمده مشکلات که مربوط گلایه های مصرف کنندگان است رفع خواهد شد.

فاضلی در تشریح اقدامات اتاق اصناف ایران در زمینه آموزش گفت: پیش از این به بحث آموزش چندان توجه نمی شد اما اتاق اصناف ایران از دو سال قبل به این مقوله به طور جدی می پردازد و دراینباره سرفصل هایی که فرد صنفی برای دریافت جواز باید داشته باشد تدوین شده است.

وی افزود: تا قبل از این دوره های آموزشی شامل قانون نظام صنفی کشور، دوره اماکن، بیمه و.. طی می شد اما هم چنان ضعف در آموزش عملی داریم که بعد از این با کمک سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور این نقص رفع خواهد داشت.

علی فاضلی در رابطه با نحوه اجرای برنامه ها گفت: هنوز نتوانسته ایم بحث های آموزشی مورد نظر را به صورت کامل اجرا کنیم چرا که بسیاری از اصناف هنوز به شکل سنتی به کار وفعالیت می پردازند و در صورت عجله در اجرای طرح های جدید، امکان ایجاد اختلال در فعالیت فعالان صنفی  وجود دارد.

در ادامه این مراسم کورش پرند رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نیز طی سخنانی اظهار داشت: سازمان فنی حرفه ای زیر مجموعه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی کشور به فعالیت خود به عنوان متولی آموزش های غیررسمی، کوتاه مدت و منطبق با بازار کار می پردازد.

وی افزود: این سازمان دارای ۷۰۰ مرکز در نقاط مختلف کشور است که دارای بهترین و کامل ترین تجهیزات آموزشی هستند. در کنار این ۷۰۰ مرکز، ۱۴ هزار آموزشگاه آزاد نیز با دریافت مجوز از سوی این سازمان به فعالیت در زمینه آموزش می پردازند.

وی در خصوص استقبال عموم مردم از این سازمان گفت: این سازمان نزدیک به ۲ میلیون نفر مخاطب دارد که اقشار گوناگون مانند روستاییان، زنان خانه دار، بیکار، دانش آموز و دانشجو را شامل می شود.

وی گفت: این سازمان با وجود ارائه جزوه و کتاب های آموزشی بیشتر بر جنبه مهارتی حوزه ها تأکید دارد.

وی در ادامه با اشاره به تفاهم نامه های بین المللی که این سازمان دارد افزود: درسال گذشته نزدیک به ۴۰۰ سرمربی با کمک همکاران بین المللی  آموزش دیده اند.

پرند دررابطه با همکاری این سازمان با اتاق اصناف ایران گفت: اولین و مهم ترین نکته تشکیل شورای آموزشی برای تهیه، تدوین و اصلاح مباحث آموزشی اصناف است . پس از آن باید نیاز سنجی آموزشی کرد و یک مدل برای سازمان آموزش درست کرد که به صورت آمایشی نیازهای هر استان را مشخص کند.

وی در ادامه افزود: پس از نیاز سنجی، نوبت به تربیت مربی متبحر در زمینه مورد نظر می رسد.

پرند در رابطه با نحوه آموزش اصناف تصریح کرد: رایج ترین روش آموزش حضور فیزیکی در آموزشگاه ها است اما روش دیگری که در صورت مجهز بودن واحد صنفی میسر است و از آن به عنوان جوار کارگاه یاد می شود بدین صورت است که فعال صنفی در محل کار خود آموزش می بیند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان این که ارائه مدرک این سازمان همراه با آزمون است اعلام کرد: این آزمون دارای دو بخش کتبی و عملی است که ۷۵ درصد عملی و ۲۵ درصد کتبی در امتیاز مدرک موثر هستند و نمره کسب شده باید حداقل ۷۰ باشد در غیر این صورت فرد صنفی قادر به دریافت مدرک نخواهد شد.

وی در ادامه گفت: باید در جامعه فرهنگ کار را ترویج داد و از مدرک گرایی اجتناب کرد. به رغم وجود فارغ التحصیلان بیکار ما در زمینه مشاغل یدی با کمبود نیرو مواجه هستیم  که این به دلیل همان پدیده مدرک گرایی است.

بر اساس این تفاهمنامه، لحاظ اولویت در دوره های آموزشی رایگان برنامه ریزی شده در مراکز دولتی سازمان فنی و حرفه ای برای متقاضیان اتحادیه ها و صنوف (معرفی از سوی اتاق های اصناف)، ارزشیابی و سنجش مهارت متقاضیان ، اعطای مجوز تاسیس مراکز آموزش جوار و بین کارگاهی برای واحدهای صنفی اتحادیه ها، استفاده از متخصصان صلاحیت دار معرفی شده از سوی اتحادیه ها یا اتاق های اصناف شهرستان ها به عنوان مربی دوره های آموزشی، خدمات مشاوره ای برای کارآموزان و آزمون در صورت نیاز، همکاری و در اولویت قراردادن اجرای دوره های آموزشی مورد نیاز اتاق های اصناف و اتحادیه با انعقاد قرارد آموزشی و بیمه مسئولیت مدنی (بیمه حوادث ) کارآموزان بخشی از تعهدات سازمان فنی و حرفه ای است.

بخشی از تعهدات اتاق اصناف ایران نیز شامل مشارکت در برگزاری دوره های آموزشی از طریق امکانات اتحادیه ها و صنوف، شناسایی و معرفی زبدگان و متخصصان اتحادیه ها و صنوف برای عضویت در کمیته های تخصصی تدوین یا بازنگری استانداردهای مورد نیاز جامعه صنفی به سازمان فنی و حرفه ای، اعلام نیاز آموزشی ارتقای مهارت شاغلان جامعه صنفی در شهرستان ها و لحاظ اولویت امتیاز در طرح طبقه بندی شاغلان اصناف به طی دوره های آموزشی سازمان فنی و حرفه ای و گواهینامه های مکتسبه است.

مدت این تفاهمنامه از امروز به مدت دو سال است که با توافق طرفین، قابل تمدید خواهد بود.