فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:4013
94/06/19 - 09:32

آیت الله جوادی آملی در دیدار رئیس اتاق اصناف ایران: اصناف از توان عظیم خود در اقتصاد مقاومتی استفاده کنند

  اصناف با جمعیت چند میلیونی عنصر اصلی اقتصاد کشور محسوب می شوند و می توانند از این ظرفیت عظیم در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی استفاده کنند. به...
آیت الله جوادی آملی در دیدار رئیس اتاق اصناف ایران: اصناف از توان عظیم خود در اقتصاد مقاومتی استفاده کنند
 
اصناف با جمعیت چند میلیونی عنصر اصلی اقتصاد کشور محسوب می شوند و می توانند از این ظرفیت عظیم در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی استفاده کنند.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از اتاق اصناف ایران، آیت اله جوادی آملی که در دیدار علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران با وی سخن می گفت، افزود: با وجود مشکلاتی که در اقتصاد وجود دارد اما در صورت استفاده صحیح از امکانات موجود کشور می توان موانع را از سرراه برداشت.

وی با بیان روایتی از حضرت علی (ع) گفت : ایشان می فرمایند هر کس آنچه از امکانات دارد، به خوبی بهره بگیرد مشکلاتش برطرف می شود و لذا اکنون بسیاری از امور در اختیار اصناف است و می تواند از توانمندی خود برای حل مشکلات بهره بگیرد.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: ایران از امکانات خدادادی و طبیعی فراوانی برخوردار است و در صورت مدیریت صحیح و بکارگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی می توان کشور را به خوبی اداره کرد.

ایشان با ذکر مثالی توضیح دادند:« چرا باید کشوری که زمین و منابع طبیعی فراوانی دارد، نیازمند واردات گندم باشد؛ در حالی که ما توان خودکفایی در این محصول را در کشور داریم و حتی زمانی به تولید ۱۴ میلیون تن گندم رسیدیم و شکرگزار بودیم.»

استاد حوزه علمیه قم با انتقاد از وضعیت نظام بانکی گفتند:«در این زمینه مکرر به مسئولان گوشزد شده است اما باید گفت که وقتی کسی وامی را با نرخ سود ۲۰ درصد یا ۲۵ درصد دریافت می کند، بدنبال این خواهد بود که از آن ۳۰ درصد سود عاید خود کند.»

ایشان با بیان اینکه در کشور منابع مالی کم نیست اما نمی دانیم در کجا آن را صرف کنیم، افزودند:« نبود مدیریت صحیح در صرف منابع مالی کشور سبب شده تا برخی ها بسیار پولدار و برخی ها هنوز به دنبال پیدا کردن شغل باشند که این فاصله طبقاتی از زمان حضرت نوح (ع) محکوم بوده است.»

آیت الهف جوادی آملی با تاکید بر لزوم فراگیری آموزش احکام فقهی از سوی اصناف گفتند:« اگر این باور که یادگیری مسایل حلال و حرام و بکارگیری فقه اسلامی در کسب و کار ، برکت به همراه دارد، نهادینه شود، بسیاری از مشکلات حل می شود.»

ایشان تصریح کردند:« کشور ایران با وجود داشتن یک درصد جمعیت جهان، حدود ۱۰ درصد از منابع طبیعی جهان را در اختیار دارد اما هنوز در برخی از محصولات مورد نیازش وابسته به خارج است. این مسئله فقط به مدیریت درست احتیاج دارد.»

رییس اتاق اصناف ایران نیز در این دیدار خلاصه گزارشی از وضعیت اصناف ارائه داد و گفت:« اصناف کشور یک مجموعه بزرگ در عرصه اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و امنیتی است.»

علی فاضلی افزود:« ۲۴ میلیون نفر خانواده اصناف را تشکیل می دهد و اکنون ۳ میلیون واحد صنفی داریم که ۶٫۵ میلیون شغل در کشور ایجاد کرده اند و به همین دلیل پیشانی بخش خصوصی کشور است.»

او با بیان اینکه اصناف از دیرباز در عرصه‌های سیاسی،اجتماعی و فرهنگی کشور نقش موثر داشته اند، ادامه داد:« اصناف از دوران مشروطیت تا پیروزی انقلاب اسلامی نقش بی بدیلی داشته اند.»

علی فاضلی تصریح کرد:« اصناف هیچ گاه از روحانیت جدا نبوده و امروز هم یکی از گروه های صف مقدم در حمایت از ولایت و رهبری است. اصناف حدود ۱۰ هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و ۵۰۰ شهید ترور مانند شهید عراقی هم در مجموعه اصناف داریم.»

رییس اتاق اصناف ایران ادامه داد:« با وجود تمام موارد ذکر شده، مجموعه عظیم اصناف اکنون آن تاثیرگذاری بایسته را ندارد . لذا تلاش کردیم تا مباحث درسی شما ( آیت الله جوادی آملی) را در بازار گسترش دهیم.»

او گفت:« تدریس مبانی فقهی را در دستور کار اصناف قرار داده ایم که اکنون در حال اجراست و یکی از شروط دریافت جواز کسب، گذراندن دوره مذکور است.»

علی فاضلی با اشاره به نقش مهم اصناف در اقتصاد کشور اظهار کرد:« دشمن از درگیری فیزیکی بازمانده و لذا مسایل اقتصادی را هدف قرار داده است اما اصناف به عنوان سربازان عرصه اقتصاد مقاومتی آماده خدمتگزاری هستند.»

او تصریح کرد:« اگر قرار باشد به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم، ابتدا باید آن را باور و سپس بارور کنیم اما اکنون هزینه تولید در کشور به دلیل بالابودن نرخ سود تسهیلات بانکی بسیار بالاست به طوری که نرخ سود بانکی ۲۰ درصد برای تولیدکننده ۳۵ درصد تمام می شود در حالی که در دیگر کشورها حداکثر سود برای بخش تولید ۲٫۵ درصد است.»

فاضلی با بیان اینکه اکنون اصناف کشور در دوران پساتحریم نیازمند بازسازی و نوسازی خطوط تولید هستند، ادامه داد:« همچنین حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد توزیعی صنفی در سراسر کشور فعالیت می کنند به طوری که حتی در دورترین نقاط کشور هم یک واحد صنفی وجود دارد.اصناف همچنین در بخش فرهنگی در رده نخست تاثیرگذاری هستند به طوری که هر واحد صنفی روزانه حداقل با سه نفر ارتباط دارد که بیشترین نقش را در ترویج فرهنگ صحیح در جامعه خواهند داشت.»

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به برنامه های اتاق درحوزه فرهنگ گفت:« نگاه به مسایل وموضوعات جامعه از منظر فرهنگ، امروز یک ضرورت است. چنانچه مقام معظم رهبری نیز بارها به نقش فرهنگ و جایگاه آن اشاره داشته اند و سال گذشته را هم سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری کرده اند. ما هم در اتاق اصناف ایران تلاش کرده‌ایم با تاسیس معاونت فرهنگی و اجتماعی و بنیاد فرهنگی اصناف ایران همین نگاه را دنبال کنیم و برنامه های مفصلی در این حوزه داریم.»

علی فاضلی افزود:« تشکیل کارگروه مد و لباس اتاق اصناف ایران، تشکیل اتحادیه های فرهنگی هنری، تاسیس موزه و خانه فرهنگ اصناف، تهیه انیمیشن و فیلم هایی با موضوع کسب روزی حلال ، برگزاری جشنواره کاسب برتر و کارگاه های آموزشی با موضوع اخلاق کسب و کار… از جمله برنامه های ما با رویکرد فرهنگی در اتاق است.»

وی گفت:« ۵۰ هزار مدیر کشور در قالب هیات مدیره اتحادیه های صنفی در حال فعالیت هستند که چنانچه اینها تقویت شوند و مورد حمایت قرار گیرند، می توانند بار فرهنگی جامعه را بدوش بکشند.»

او افزود:« اصناف و بازار هنوز تکیه بر روحانیت و مسجد را حفظ کرده و همین مسئله سبب امنیت و آرامش شده است به طوری که اکنون نیروی امنیتی ما در محدوده بازار کمتر وجود دارد.»

فاضلی در پایان گفت:« اصناف همچنین از گذشته تا حال در امور خیریه از جمله ساخت مسجد، مدرسه سازی ، بهداشت و درمان و … نقش بزرگی داشته و هم اکنون باتاسیس موسسه خیره نور اصناف ایران این امور نظام مند و هدفمند به طور گسترده ادامه خواهد یافت.»

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.