فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:4002
94/06/08 - 09:44

رئیس اتاق اصناف ایران: تحقق اقتصاد مقاومتی، نیازمند سامان‌دهی بنگاه‌های صنفی است

  در پانزدهمین نشست تخصصی سازمان‌ میادین و سامان‌دهی مشاغل کلان‌شهرهای کشور آسیب‌شناسی و بررسی ایده‌های کلان‌شهرهای کشور در خصوص کیفی‌سازی...
رئیس اتاق اصناف ایران: تحقق اقتصاد مقاومتی، نیازمند سامان‌دهی بنگاه‌های صنفی است
رئیس اتاق اصناف ایران
 
در پانزدهمین نشست تخصصی سازمان‌ میادین و سامان‌دهی مشاغل کلان‌شهرهای کشور آسیب‌شناسی و بررسی ایده‌های کلان‌شهرهای کشور در خصوص کیفی‌سازی میادین و سامان‌دهی مشاغل شهری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش اتاق نیوز به نقل از اتاق اصناف ایران، آسیب‌شناسی کلان‌شهرها، ارایه گزارش پیش‌نویس لایحه قانون مدیریت شهری در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی و بررسی ایده‌های سامان‌دهی مشاغل شهری از جمله مباحث مطرح شده در این نشست دو روزه بود . همچنین عضویت سازمان‌های میادین در کمیته نرخ‌گذاری و جمع‌بندی نهایی دستورالعمل اجرایی بازارهای عرضه محصولات و مایحتاج عمومی مورد بررسی قرار گرفت.

تحقق اقتصاد مقاومتی، نیازمند سامان‌دهی بنگاه‌های صنفی است

رئیس اتاق اصناف ایران در این نشست با تاکید بر این‌که اقتصاد ما یک اقتصاد بنگاه‌محور است، گفت: متاسفانه در بخش کشاورزی و صنعت هزینه‌هایی که گذاشته‌ایم، به طور کامل به بار ننشسته است

علی فاضلی افزود: از سال ۷۰ تاکنون ، ضربات سنگینی بر پیکره بنگاه‌های صنفی وارد شده است؛ در واقع حاصل اقدامات نادرست گذشته، وضعیت فعلی است.

وی یادآور شد: در سال‌های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی، نسبت بنگاه‌های تولید به بنگاه‌های توزیع ۴۲ به ۵۸ بود؛ این در حالی است که امروز، نسبت بنگاه‌های تولیدی، به ۲۳ درصد رسیده‌است؛ با این حال، حتی در بخش توزیع هم موفق نبودیم و نتوانستیم این بخش را نظام‌مند کنیم.

رئیس اتاق اصناف ایران متذکر شد: به واسطه واردات بی‌رویه، غیراستاندارد و خارج از ضوابط، مجموعه فرهنگی کشور آسیب دیده و از سوی دیگر، ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی کشور در بخش اصناف آسیب دیده است.

وی از فعالیت سازمان‌یافته یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد توزیعی در کشور خبر داد و افزود: در بخش خدمات فنی که تربیت نیروی انسانی را بیشتر به خود اختصاص می دهد، در کنار بخش خدمات توزیعی، حدود ۹۵۰ هزار واحد صنفی وجود دارد؛ اما متاسفانه، این مجموعه عظیم در خیلی جاها مظلوم واقع شده است.

فاضلی تاکید کرد: اگر بتوانیم بنگاه‌های صنفی را سازمان دهی کنیم، می توانیم در جهت اهداف اقتصاد مقاومتی و استقلال اقتصادی حرکت کنیم؛ این همان موضوعی است که رهبر معظم انقلاب در خصوص مباحث اقتصادی بر آن تاکید دارند.

رئیس اتاق اصناف ایران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: شهادت ۱۰ هزار تن از اصناف در دوران دفاع مقدس و همچنین ترور ۵۰۰ تن از اصناف در سال‌های آغازین انقلاب اسلامی، نشان‌دهنده این است که دشمن به درستی دریافته است که اصناف و بازاریان، بعد از روحانیت، بیشترین تاثیرگذاری را در قوام‌بخشی به نظام‌ اسلامی دارند.

در ادامه کار این نشست، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی از فعالیت ۳۰۰ فروشگاه الکترونیکی در استان خبر داد و افزود: فعالیت فروشگاه‌های الکترونیکی، ادبیات نوینی را در حوزه اقتصاد استان گشوده است.

دکتر بهبودی، گفت: در سیر تاریخی تامین کالا و مایحتاج انسان، شاهد یک حرکت تکاملی از بازارهای قدیمی، به مجتمع‌های مجهز و مدرن هستیم؛ این سیر اقتصادی امروز به بازارهای الکترونیکی رسیده است.

وی بسته‌بندی، قیمت‌گذاری،شبکه توزیع مکانی، استانداردسازی، رقابتی کردن صنایع و استفاده از فناوری‌های نوین را از جمله الزامات بازار در دوره جدید فعالیت‌های اقتصادی بیان کرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی گفت: شبکه‌های توزیع کشور در واحدهای صنعتی نسبتاً سامان‌ یافته است اما در بخش‌های مصرفی از جمله کشاورزی و مواد غذایی، با برخی ناکارآمدی‌ها مواجه هستیم.

بهبودی تصریح کرد: امروز، در روند تامین مواد غذایی، از مزرعه تا سر سفره، با مشکلات و نارسایی‌هایی موجه‌ هستیم.

وی با بیان این که کارکردهای نوین شهرها الزامات جدیدی را در حوزه بازارمی‌طلبد، خاطرنشان کرد: بازارهای قدیمی در عصر خود، به تناسب کارکردهای مختلف، نقش جامع اقتصادی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی داشتند و در عین حال، رضایت شهروندان را فرهم می‌کردند.

وی اظهار داشت: تغییر سبک زندگی و وسعت شهرها، کارکرد این بازارها را محدود کرده است؛ بنابراین باید به ترکیبی از بازارهای مدرن و قدیمی دست بیابیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی بازار را محور توسعه اقتصاد شهری توصیف و خاطرنشان کرد: یک رابطه متقابل بین اقتصاد و شهر وجود دارد که لزوم نقش‌آفرینی شهرداری‌ها را در تقویت اقتصاد شهری، پررنگ می کند.

بهبودی اضافه کرد: با در نظر گرفتن همین نقش، سازمان میادین به عنوان یک سازمان عمومی غیردولتی، در تامین نیازهای شهروندان، منطقی‌سازی قیمت‌ها، تامین سلامت محیط زیست و سلامت غذا نقش موثر دارد.

بهبودی تاکید کرد: ارتقای سطح دانش به نهادهای مدنی حوزه اقتصاد کمک خواهد کرد که کیفیت خود را افزایش دهند. تعامل بخش‌های صنفی و شهرداری‌ها، باید در خدمت تامین مایحتاج شهروندان باشد.

دکتر نجفی شهردار تبریز و نماینده شهرداران کشور نیز در این نشست بر لزوم افزایش سطح تعامل بخش‌های صنفی و شهرداری‌های کشور تاکید کرد و گفت:شهرداری‌ها با توجه به ظرفیت‌ها و ماموریت‌های گسترده، در کنار وظایف عمرانی و خدماتی، در ساز و کار تامین مایحتاج عمومی شهروندان نیز نقش دارد.

وی ادامه داد: باید از موقعیت مختلف شهرداری در نحوه تامین مایحتاج شهروندان با قیمت، کیفیت و دسترسی مناسب، به خوبی بهره گرفته شود.

نجفی ادامه داد: با در نظر داشتن توسعه شهرها، سامان‌دهی مشاغلی که فعالیت‌شان در داخل شهر، با برنامه‌های شهروندی سازگار نیست، از برنامه‌های مدون شهرداری‌های کشور است.

شهردار تبریز با بیان این‌که ضوابط و مقررات شهرداری‌ها در این راستا، روان‌سازی شده است، تاکید کرد: به شرط برنامه‌ریزی و تعامل موثر بین بخش‌های مرتبط اقتصادی، اصناف و شهرداری‌ها، می‌توانیم شاهد تحقق افقی باشیم که طبق آن، مراکز خرید و عرضه، با دسترسی سریع و کیفیت مناسب در خدمت شهروندان باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به تاثیرگذاری اقتصاد تبریز و به ویژه بازار تاریخی این شهر گفت: به گواه تاریخ، بازار تبریز، نه تنها در موضوع داد و ستد، بلکه در حوزه‌های متعدد اجتماعی و فرهنگی نقش‌آفرین بوده است.

شهردار تبریز تصریح کرد: ارتباط موثر علما با بازاریان متعهد و دردآشنا، از دیرباز زمینه‌ساز حرکت‌های گسترده خیریه و اعتلای فرهنگ اسلامی در بازار تبریز بوده است.

نجفی متذکر شد: بازار تبریز، با تکیه بر این پشتوانه ارزشی، از اقتصادی سالم و پویا برخوردار بوده است.

وی با بیان این که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، موقعیت شناسی، از ویژگی‌های بارز مردم آذربایجان و تبریز بوده‌است، خاطرنشان کرد: این شاخص مهم، در سیر تاریخی ایران اسلامی، از دوره مشروطیت، قیام ۲۹ بهمن تا پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و تداوم توفیق‌های نظام اسلامی، بارز و چشمگیر است.

شهردار تبریز با اشاره به این‌که مردم تبریز، همواره مردمی مکتسب بوده‌اند، اظهار کرد: تاثیرگذاری تبریز، در حوزه اقتصاد و برخورداری از مزیت بزرگترین بازار مسقف جهان و همجواری آن با شاهراه جاده ابریشم، نقطه اتکای نقش‌آفرینی سیاسی و اجتماعی این شهر، در تحولات تاریخی کشور بوده ‌است.

محمدعلی صدیقی عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در خصوص برگزاری نشست مذکور به خبرنگار اصناف ایران گفت: پانزدهمین نشست تخصصی سازمان‌ میادین و سامان‌دهی مشاغل کلان‌شهرهای کشور با هدف برقراری و ایجاد تعامل برای حل مشکلات صنفی برگزار شد و انگیزه این جلسه ایجاد تعامل بین شهرداری و حل معضلات صنفی در رابطه با بحث‌های صنفی و بازار روزها و شهرک های صنفی و ساماندهی دوره گردها و دستفروشان مطرح شد.

وی افزود: در حال حاضر دستفروشان معضلی برای کسب وکار اصناف در تمام استانهای کشور هستند وکنترل و نظارت دقیقی از سوی مسئولان ذیربط بر فعالیت آنها صورت نمی گیرد.

صدیقی تصریح کرد: فعالیت روز بازارها و دستفروشان و نمایشگاههایی که بدون مجوز اتاق های اصناف در استانها برگزار می شود، موجب نارضایتی کسبه شده که امیدواریم این مشکلات به زودی مرتفع شود .

وی همچنین از انعقاد تفاهم نامه کشوری بین سازمان میادین میوه و تره بار کلان شهرهای کشور و اتاق های اصناف کلان شهرها برای ایجاد وحدت رویه و همکاری و رفع مشکلات صنوف آلاینده و مزاحم و جمع آوری دستفروشان ، دوره گردها تنظیم شد و امیدواریم بعد از طی مراحل به امضای وزارت صنعت و معدن تجارت و اتاق اصناف ایران برسد.

زابلی عضو هیات رئیسه اتاق اصناف تبریز ضمن تقدیر از حضور رییس اتاق اصناف ایران در این مراسم گفت: بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها لازم است بدانیم کدام زیر ساختها برای فعالیت اصناف فراهم شده که دغدغه های بسیاری از سوی شهرداری برای اصناف ایجاد می شود .

وی افزود: واحدهای صنفی با سرمایه اندکی که دارند بیمه ، مالیات و عوارض شهرداری را پرداخت می کنند و درنهایت دست فروشان بازار کسب و کار را کساد می کنند و این مساله موجب نارضایتی صنوف شده است که باید به آن رسیدگی شود.

محمدی مشاور ارشد شهردار تبریز اظهار کرد: ایجاد تفاهم نامه بین اتاق های اصناف و شهرداری ها برای کاهش مشکلات موجود موضوعی بود که از سوی شهرداری تبریز مطرح شد که تفاهم نامه با موضوع بستری سازی برای ساماندهی میادین میوه تره بار و بازار ها و همچنین ساماندهی دست فروشان و فروشگاههای بزرگ مطرح شده است.

وی افزود: تعامل و بررسی مشکلات موجود و تشکیل کارگروه تخصصی برای انتقال تجارب از موضوعات مهم جلسه بود.

محمدی اظهار کرد: تفاهم نامه تنظیم شده در مدت ۱۰ روز با یک سری اصلاحات به دبیرخانه اتاق های اصناف و سازمان میادین استانها فرستاده می شود و بعد از تایید نهایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران و وزارت کشور به کل استانها ابلاغ می شود .

پانزدهمین نشست تخصصی سازمان‌ میادین و ساماندهی مشاغل کلان‌شهرهای کشور با حضور رئیس اتاق اصناف ایران ، رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان ، شهردار تبریز به نمایندگی از شهرداران ، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و روسای اتاق های اصناف ۱۵ کلانشهر و فعالان واحدهای مختلف صنفی و صنعتی و همچنین مدیر عاملان سازمان های میادین کلانشهرها در سالن اجتماعات شهرداری مرکزی تبریز برگزار شد.

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.