فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:3979
94/05/14 - 09:48

رئیس اتاق اصناف ایران: حذف واسطه ها کمترین دستاورد توافق خواهد بود

  رئیس اتاق اصناف ایران گفت: حذف واسطه ها و جلوگیری از خسارت ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلاری ناشی از واردات کالاها در زمان تحریم ، کمترین دستاورد توافق...
رئیس اتاق اصناف ایران: حذف واسطه ها کمترین دستاورد توافق خواهد بود
 
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: حذف واسطه ها و جلوگیری از خسارت ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلاری ناشی از واردات کالاها در زمان تحریم ، کمترین دستاورد توافق هسته ای است.

علی فاضلی در نشست بررسی فرصت ها، تهدید ها و چشم انداز اقتصاد ایران پس از تفاهم نامه ۱+۵ که با حضور صاحب نظران اقتصادی و روسای اتحادیه های صنفی در سالن اجتماعات اتاق اصناف ایران برگزار شد ، افزود: به علت تحریم های موجود سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار از ارز کشور به دلالان و واسطه ها بابت واردات کالاها پرداخت می شد که بعد از توافق ، این روند متوقف خواهد شد.

وی تصریح کرد: از دیگر دستاوردهای توافق نهادینه شدن امید در جامعه و جلوگیری از فرار مغزها است که بر اساس آن بسیاری از ایرانیان خارج و سرمایه های شان می تواند به وطن باز گردد.

فاضلی شرایط فعلی را برای کشور یک فرصت دانست و بر لزوم استفاده بهینه از این فرصت تاکید و تصریح کرد: به یقین سرمایه های بلوک شده صرف واردات نخواهد شد و بخش زیادی از این سرمایه ها برای بخش تولید و نوسازی خطوط تولید استفاده خواهد شد.

رییس اتاق اصناف ایران با طرح این سوال که ” چگونه می شود نیروهای مردمی را در عرصه اقتصاد بکار گرفت؟ ” گفت: ما به عنوان مجموعه اصناف باید حرکت رو به جلو را در این شرایط ادامه دهیم و کشور را در بخش تولید و توزیع تقویت کنیم.

فاضلی افزود: کار بسیار عظیمی در بحث توافق هسته ای صورت گرفته و بنگاههای اقتصادی صاحبان اصلی پساتحریم هستند و به این مساله امید داریم که ورود سرمایه‌ به کشور منجر به نوسازی و تجهیز ماشین‌آلات صنایع و صرف تولید کشور خواهد شد و در این میان باید به عارضه‌هایی که در ساختار اقتصادی کشور وجود دارد توجه شود.

وی جایگزین کردن دولت الکترونیک به جای سیستم سنتی و حذف نیروهای زائد را ضروری دانست و گفت: دو برنامه ضروری و جدی که در شرایط پساتحریم باید به آن بیشتر توجه شود، اصلاح ساختارهای اداری و اقتصادی آسیب دیده کشور است که بارها به آن اشاره کرده‌ایم.

رئیس اتاق اصناف افزود: دلیل اصلی مشکلات اقتصادی کشور جلوگیری از ورود مردم و بخش خصوصی به این عرصه است که و ما گذشته در این زمینه هر چه فریاد زده‌ایم کمتر به نتیجه رسیده ایم به اهداف خود در این زمینه نرسیده‌ایم و دست‌های آلوده از اقتصاد کشور کوتاه نشد.

وی بر لزوم توجه دولت و مسئولان به بنگاه های کوچک و متوسط تاکید کرد و گفت: برخی صنایع بزرگ در سی و چند سال گذشته نشان داده‌اند که از کارایی لازم برخوردار نبوده‌اند به طوری که حتی توان اداره خود را نیز ندارند و برای این کار از بودجه‌های عمومی استفاده می‌کنند. اما آنچه باعث رونق اقتصادی کشور می شود ، تولیدات بنگاه‌های کوچک و بخش خصوصی است. این قبیل بنگاه ها از جمله صنوف تولیدی هیچ گاه از کمک های دولتی استفاده نکرده اند.

فاضلی در پایان افزود: این نگرانی وجود داد کسانی که در سالهای گذشته نگذاشته‌اند که اقتصاد ایران به سمت اقتصاد مقاومتی و تحقق دغدغه‌های مقام معظم رهبری پیش بروند دوباره در شرایط پساتحریم فعال شوند.

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.