فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:3974
94/05/08 - 09:04

رئیس اتاق اصناف ایران: اصناف شفاف‌ترین عملکرد را دارند

    رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه میزان فروش و درآمد اصناف شفاف است، متذکر شد: بخشی از مالیاتی که سازمان امور مالیاتی کشور آن را مالیات...
رئیس اتاق اصناف ایران: اصناف شفاف‌ترین عملکرد را دارند
 
 
رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه میزان فروش و درآمد اصناف شفاف است، متذکر شد: بخشی از مالیاتی که سازمان امور مالیاتی کشور آن را مالیات حقوق بگیران می‌داند، توسط کسانی پرداخت می‌شود که کارکنان واحدهای صنفی و در واقع شاغلان بدنه اصناف هستند.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از سایت اتاق اصناف ایران، گفتگوی ویژه خبری دوشنبه ۵ مرداد ماه شبکه دو سیما با حضور علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران و حسین وکیلی معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور به بررسی مسائل مربوط به اصناف و مالیات اختصاص داشت که در مواردی نیز به چالش کشیده شد. در ابتدای این مناظره وکیلی به ارائه آماری از میزان مالیات‌های پرداختی توسط اصناف و دیگر شاغلان کشور اشاره کرد و سهم اصناف در پرداخت مالیات را ناچیز عنوان نمود.

وکیلی با بیان اینکه اصناف در چهارماه اول امسال ۶ درصد کل مالیات‌های کشور را پرداخت کردند، افزود : این درحالی است که در همین مدت اشخاص حقوقی ۴۱ درصد و حقوق بگیران ۱۱ درصد کل مالیاتهای کشور را پرداخت کرده اند.

وی مدعی شد: ۱۰ سال پیش میزان مالیات مشاغل دو برابر مالیات حقوق بگیران بود در حالی که اکنون رشد مالیاتی در بخش حقوق بگیران دو برابر شده است .

وکیلی اظهار کرد: مالیات بر حقوق در بخش شاغلان بیشتر از اصناف است درحالی که رشد مالیاتی قبلا در بخش مشاغل نصف اصناف بوده و این فاصله روزبه روز بیشتر می شود.

علی فاضلی در پاسخ به اظهارات وکیلی ضمن تشکر از صدا و سیما به خاطر رویکرد یکسال اخیر خود در حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط کشور و ترغیب مردم به خرید کالای ایران و گلایه از نبود رویکرد آموزشی در صدا و سیما، گفت: با رویکرد سازمان امور مالیاتی و گزارش های این گونه ای مخالفم.

وی ادامه داد: متأسفانه اصناف را بیشتر در قالب ارائه کننده خدمت در بخش توزیعی می‌بینند اما این گونه نیست، اصناف یک میلیون و هزار و ۴۰۰ واحد توزیع در سطح کشور دارند یعنی ۹۰ درصد نظام توزیع در دست اصناف کشور است. حدود ۹۰۰ هزار بنگاه خدماتی و خدمات فنی که کار تربیت نیروی انسانی را انجام می دهد در بخش اصناف است و ۶۵۰ هزار واحد صنفی کوچک و متوسط در بخش تولید داریم که در هزار و ۸۵۰ رسته شغلی در حال فعالیت هستند.

فاضلی در پاسخ به مجری برنامه که اصناف با این عظمت چرا فقط ۶ درصد مالیات می دهند؟ ضمن تاکید براین موضوع که آقای وکیلی توصیف دقیقی از روند پرداخت مالیات اصناف ارائه نداده است، گفت: روند پرداخت مالیات اصناف از سال ۸۸ تاکنون رو به رشد بوده است و مقایسه میزان مالیات اصناف با شاغلان درست نیست.

وی افزود: بخش از مالیات کارکنان مربوط به همین شاغلان بخش اصناف است؛ کسانی که توسط اصناف و با سرمایه و پرداخت دستمزد توسط متصدیان واحدهای صنفی دارای شغل شدند.

رئیس اتاق اصناف ایران اظهار کرد: ۵/۶ میلیون شغل توسط اصناف ایجاد شده است و مقایسه رشد مالیات کارکنان با مالیات مستقیم متصدیان واحدهای صنفی استدلال درستی نیست.

مجری برنامه نیز با دفاع از استدلال رییس اتاق اصناف ایران و درست ندانستن چنین مقایسه ای از سوی معاون سازمان امورمالیاتی گفت: رشد درآمد حقوق بگیران محرز است بنابراین رشد مالیات شان هم مشخص است اما در مورد اصناف درآمد واقعی آنها نسبت به تورم شاید کاهش هم داشته باشد بنابراین شاید میزان مالیات کاهش پیدا کند.

وکیلی در پاسخ گفت: یک صاحب شغلی که تعدادی را استخدام کرده و مشغول به فعالیت می شود خودش مالیات بر عملکرد می دهد و کارکنانش مالیات حقوق می دهند، آیا خود صاحب شغل درآمد بیشتری کسب می کند یا حقوق بگیرش؟

وی ادامه داد: در سال ۸۱ سهم مالیات حقوق و دستمزد ۹ دهم بود که در سال ۹۲به ۲ و سه دهم درصد رسید . بنابراین رشد مالیات اصناف روند طبیعی نداشته است.

وکیلی در پاسخ به فاضلی که از وی پرسید در سال ۹۰ و ۹۱ در بخش اصناف چقدر مالیات دریافت داشته اید، گفت: در سال ۹۲ مالیات دریافتی از مشاغل۲ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان بود که در سال ۹۳ با ۲۰ درصد افزایش به ۲ هزارو به۶۵۰ میلیارد تومان رسید.

فاضلی در پاسخ به وکیلی استدلال کرد: بنابراین اصناف ۲۰ درصد افزایش مالیات داشته اند و این بر اساس توافقات انجام شده بین ما و شما بوده است و آیا از سال ۹۱ تا به امروز مالیات حقه اصناف را دریافت کرده اید یا نه؟

وکیلی در پاسخ مدعی شد که سازمان امور مالیاتی در سال‌های گذشته به دلیل نبود اطلاعات مجبور به توافق بوده است و افزود: مالیات اصناف همواره با عدم شفافیت همراه بوده است و سازمان امور مالیاتی کشور مجبور به توافق با اصناف است زیر در غیر این صورت مالیات این بخش بیش از پیش کاهش می یابد.

فاضلی در واکنش به اظهارات وکیلی گفت: یکی از گلایه های ما از سازمان امور مالیاتی ادبیات آنها و پاییند نبودن آنها به تعهدات و توافقاتشان با اصناف است.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اصناف بر اساس ماده ۹۵ اصناف در سه بخش مالیاتی با سازمان امور مالیاتی همکاری می‌کنند، گفت: در اجرای بند “الف” و “ب” این ماده مشکلی وجود ندارد چون سازمان مالیاتی بر اساس دفاتر فروش مالیات صنوفی که مشمول این دو بند می شوند را تعیین می‌کند اما در اجرای بند “ج” که ۸۰ درصد اصناف در این بخش هستند همیشه با مشکل مواجه

بودیم.

وی ادامه داد: مبنای دریافت مالیات از صنوفی که در بند “ج” قرار دارند، دریافت مالیات مطابق توافق اتاق اصناف با سازمان مالیاتی است، منتها سازمان امور مالیاتی به این توافق پایبند نمی ماند.

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: اصناف آشکارترین عملکرد را دارند، و عملکردشان درمعرض دید و در دسترس هست و هر لحظه بخواهید می توانید آنها را رصد کنید.

فاضلی در پاسخ به مجری برنامه که پرسید وقتی صندوق مکانیزه فروش نصب نیست چگونه می توان ادعای شما مبنی بر شفاف بودن عملکرد اصناف را قبول کرد، گفت: مالیات اصناف بر اساس اظهارنامه مودیان دریافت می شود و این تا به امروز مطابق قانون بوده است.هر سال اصناف و سازمان امور مالیاتی برای چگونگی اجرای بند ج ماده ۹۵ قانون مالیاتی توافق می کنند و درصدی را در نظر می‌گیرند.

فاضلی با بیان اینکه آقایان اظهارنامه‌های ارائه شده از سوی اصناف را قبول نکرده اند ادامه داد: با وجود اینکه بین اصناف و سازمان امور مالیاتی توافق صورت ‌گرفته، اما سازمان مالیاتی اظهارنامه‌ها را قبول نمی‌کند و در سال ۹۱ حدود ۸۰ درصد مودیان را از توافق خارج و برگه تشخیص نجومی برای آنها صادر کرده است.

وکیلی با ارائه آمار مقایسه ای در مورد روند دریافت مالیات مشمولان بند “الف”، “ب” و “ج” توضیح داد: مالیات مشمولان بند های الف و ب بر اساس دفاتر فروش است که البته ما خیری از آن ندیده ایم ، امسال در بند “الف” اظهارنامه هایی که گرفته شد از نظر تعدادی ۲ درصد رشد داشته اما در نهایت مالیات ابراز شده، منفی ۱۳ درصد رشد داشته است و این در حالی است که فروش ۱۹ درصد افزایش داشت.

وی ادامه داد: در مورد مشمولان بند “ب” نیز از نظر تعدادی اظهارنامه‌ها ۶ در صد رشد داشته اما رشد مالیات ابراز شده ۱۶ درصد منفی بوده است در حالی که ۲۱ درصد افزایش فروش داشته اند.

وکیلی گفت: در بند “ج” که میزان مالیات بر اساس توافق حاصل می شود، افزایش فروش ۱۸ درصد و افزایش مالیات ۱۴ درصد بوده است.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی نتیجه گرفت: در بند” الف” و”ب” که مالیات ها مطابق دفاتر فروش تعیین می شود، شفافیت مالیاتی وجود ندارد و اگر با بند “ج ” از طریق توافق مالیاتی اقدام نکنیم مالیات های ابرازی به شدت کاهش پیدا می کند.

فاضلی با نادرست دانستن آمار و ارقام اعلام شده توسط وکیلی گفت: از سال۹۰ تاکنون روند واردات کالا و همچنین تولید در کشور سیر نزولی داشته و رکود در بازار حاکم بوده است بنابراین افزایش فروش اصناف را نمی توان قابل قبول دانست. ضمن اینکه بخشی از تولیدات و همچنین کالاهای وارداتی در انبار مانده است ؛ چون قدرت خرید مردم کاهش یافته پس نمی‌توان مدعی شد فروش افزایش داشته است.

وی خطاب به وکیلی اظهار کرد: آماری را که شما از ارقام فرار مالیاتی مطرح کردید آمار واقعی نیست.

فاضلی خطاب به مردم گفت: مردم عزیز ایران اینگونه نیست که آقایان اعلام می کنند متاسفانه آمارها در این بخش درست نیست .

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه مالیات باید از سود گرفته شود، گفت: سازمان مالیاتی از کجا سود مودیان را بدست آورده که اصناف را متهم به فرار مالیاتی می کند؟ مگر خود شما اذعان نکردید که ۸۰ درصد از اصناف جزء اقشار کم درآمد جامعه هستند؟

فاضلی ادامه داد: اصناف که در یک گستره عظیم اقتصادی در حال ایفای نقش هستند و در نظام سلامت بدون هیچ چشم داشتی سرمایه گذاری کرده و در نظام مدرسه سازی حرف اول را می زنند، چرا باید متهم شوند؟

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امورمالیاتی کشور با بیان اینکه آمار ما مطابق آمار نرم افزاراظهارنامه الکترونیکی است، گفت: طبق قانون اصناف ذیل بند “الف” و “ب” برای اظهارنامه های مالیاتیشان باید دفاترشان را ارائه بدهند اما کمتر از یک درصد از اصناف در این دو بخش اقدام به این کار می کنند.

وکیلی گفت: طبق قانون باید اصناف از چهارسال پیش صندوق‌های فروش نصب می کردند، اما این کار صورت نگرفته است.

رییس اتاق اصتاف ایران در پاسخ اظهار داشت: آئین نامه اجرایی سخت افزاری و نرم افزاری صندوق‌های مکانیزه فروش کجاست؟ چهار ماه پیش این آیین نامه تنظیم شده و تا این لحظه هنوز به تصویب شما نرسیده است.

فاضلی در پاسخ به اظهارات وکیلی و سوال مجری که آیا اصناف در نصب دستگاه‌های فروش جدیت دارند، گفت: تا امروز بر اساس توافقی که با سازمان مالیاتی انجام شد ۲۹ اتحادیه در اولویت نصب صندوق مکانیزه فروش قرار گرفته‌اند و از ۴ سال پیش بتدریج این کار شروع شده و بخش اعظمی از آن هم انجام شده است ضمن اینکه این روند همچنان ادامه دارد.

فاضلی با انتقاد از بی توجهی سازمان امور مالیاتی به بحث آموزش اصناف برای استفاده از صندوق‌های مکانیزه فروش گفت: متاسفانه قانونگذار بدون توجه به زیرساخت‌ها قانون تدوین کرده و برای نظام آموزش هیچ هزینه‌ای ندیده است و سازمان امور مالیاتی هم فقط می‌خواهد پول بگیرد.

وکیلی در پاسخ به این انتقاد در مورد موضوع آموزش به اصناف برای نصب و استفاده از صندوق های مکانیزه فروش، گفت: آموزش اصناف ارتباطی به ما ندارد؛ در قانون نظام صنفی گفته شده با کمک وزارت بازرگانی تمام مشاغل باید صندوق مکانیزه فروش را نصب کنند.

فاضلی در پایان از بی‌توجهی به مشوق‌های مالیاتی برای اصناف و کسانی که اشتغالزایی می‌کنند انتقاد کرد و گفت: کشور ایتالیا در سال ۱۹۹۸ که با بحران مواجه می‌شود برای ایجاد و حفظ یک شغل هر بنگاه اقتصادی کوچک را ۵ سال از پرداخت مالیات معاف می کند اما در کشور ما به جای اتخاذ چنین رویکردی در شرایط رکود اقتصادی و در فضایی که کمک به اصناف ضروری است چنین اتفاقاتی نمی افتد.

فاضلی تصریح کرد که با وجود کم مهری های سازمان امور مالیاتی ، اصناف مدافع دولت و برنامه های اقتصادی آن بوده و نهایت همکاری را با دولت خواهد داشت.

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.