فاضلی : افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ۹۷ ممنوع است

      رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: افزایش قیمت کالاها و خدمات صنفی تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ممنوع است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

ثابت ماندن قدر السهم اصناف در مالیات سال ۹۷

      رییس اتاق اصناف اعلام کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ قدرالسهم اصناف در پرداخت مالیات همانند چهار سال قبل ثابت مانده است . علی فاضلی امروز...

سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید هدایت شود/ قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود

      عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: قوانین و زیرساخت های بخش تولید باید اصلاح شود و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری...

کد خبر:3973
94/05/07 - 09:56

رئیس اتاق اصناف: نگاه خارجی‌ها بعد از لغو تحریم‌ها فقط فروش کالا و واردات به ایران است

علی فاضلی رئیس اتاق اصناف در گفتگو با «نسیم» گفت: در کل با سازمان امور مالیاتی تفاهم خوبی برقرار کرده‌ایم اما گلایه ما این است که متأسفانه...
رئیس اتاق اصناف: نگاه خارجی‌ها بعد از لغو تحریم‌ها فقط فروش کالا و واردات به ایران است

علی فاضلی رئیس اتاق اصناف در گفتگو با «نسیم» گفت: در کل با سازمان امور مالیاتی تفاهم خوبی برقرار کرده‌ایم اما گلایه ما این است که متأسفانه توسط برخی از افراد این سازمان در بحث اجرا کمی کم لطفی می‌کنند و سلیقه های شخصی خود را در اجرای این تفاهم نامه اعمال می نمایند.

وی ادامه داد: من برای آقای عسگری احترام زیادی قائل هستم و از تمامی زحماتشان تشکر می‌کنم، اما برخی از ادبیات‌ها را نمی‌توانم بپذیرم، باید پذیرفت که در حال حاضر کشور ما در شرایط رکود به سر می‌برد؛ این که بگوییم ما در تولید اضافه تولید  و در واردات نیز اضافه واردات داشته‌ایم و به همین جهت باید اخذ مالیالت بیشتری از معدی کسر شود، با عقل اقتصاد جور درنمی‌آید.

رکود در بازار مسکن حکایت از اضافه شدن تولیدات ندارد

رئیس اتاق اصناف تصریح کرد: شاید تولید در برخی موارد بیشتر بوده اما اولا که این افزایش ممکن است در صنایع بالادستی بوده باشد اما آیا همین تولید نیز به فروش رفته است، وضعیت بازار و حداقل رکود حاکم در بازار مسکن چنین چیزی را تأیید نمی‌کند.

وی افزود: بسیاری از رسته‌های ما در ارتباط با، بازار مسکن است، چه میزان رشد در سال 93 شاهد بوده‌ایم؟ بدون شک نه تنها رشدی نداشته‌ایم بلکه آمار ما رقمی منفی را نشان می‌دهد.

فاضلی تأکید کرد: مالیات بر سود است نه بر فروش، حتی مالیات بر درآمد هم نیست. باید پرسید چه قدر در فروش به سود رسیده‌ایم که باید بپذیریم که نسبت به سال قبل این میزان درصد افزایش مالیاتی داشته باشیم.

آمارهای سازمان مالیاتی در خصوص بنگاه‌های کوچک درست نیست

وی با بیان این مطلب که اصناف ویترین نظام هستند گفت: اگر شما زورتان نرسیده که از صندوقخانه‌ها، پس صندوقخانه‌هایی که بعضی از ساختارهای اقتصادی ایجاد کرده‌اند و هم اکنون نیز اصل کارهای اقتصادی نیز در دستشان است مالیات بگیرید، نباید که بر بنگاه‌های عیان و آشکار فشار وارد کنید. این موضوع را ما را نگران کرده است.

فاضلی تصریح کرد: بنده به آقای عسگری عرض کردم در حوزه‌هایی که بنده تولیت آن را بر عهده دارم، به خصوص بحث بنگاه‌های کوچک چه در توزیع و چه تولید، آمارهایی که ارائه کرده‌اید صادق نیست.

وی در رابطه با بحث تأثیر لغو تحریم‌ها و اثر آن بر روی قیمت کالاهای اصناف مختلف گفت: هنوز مرکب این تفاهم‌نامه خشک نشده است، بنابراین باید صبور بود و حداقل یک فرصت 6 ماهه به این تفاهم نامه داد، تا بعد بتواند آثار خود در زمینه‌های مختلف را نشان بدهد.

کشورهای خارجی به دنبال فروش کالای خود هستند نه در اختیار قرار دادن تکنولوژی روز به ما

رئیس اتاق اصناف اظهار داشت: بدون شک نگاه کشورهای دیگر این است که به ما کالا بفروشند، و قطعا تلاششان این نخواهد بود که تکنولوژی را در دسترس ما قرار دهند، بنابراین نوع سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش خدمات و واردات کالا خواهد بود و این موضوعی خطرناک است.

فاضلی گفت: نسبت بنگاه‌ها به جمعیت ما اصلا وضعیت مناسبی نداشته و در مقایسه با استاندارد جهانی نیز فاصله زیادی داریم، در دنیا به ازای هر 35 خانوار یک بنگاه کوچک وجود دارد در صورتی که در کشور به ازای هر 7 خانوار یک بنگاه است.

وی اضافه کرد: این نشان دهنده این است که ما در این حوزه نتوانسته‌ایم ساماندهی مناسبی داشته باشیم لذا در این رابطه بسیار آسیب پذیر شده و رقابت تنگی نیز به وجود آمده است و به نوعی که کار را دچار مشکل نموده به طوری که تغییر شغل‌های فصلی زیاد شده است و این چیزی است که در گذشته سابقه نداشت.

رئیس اتاق اصناف در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی بسیاری از بنگاه‌ها با سود حداقلی زندگی می‌کنند، من به همکاران خو در اصناف توصیه میکنم تا تلاش کنند تا شرایط فعلی را تحمل کرده و ارائه کالا و خدمات خود را طبق روز کنند، از طرفی باید از این پس و به دلیل حضور رقبای خارجی کار را از شکل سنتی خارج کرده تا بتوانند با آن‌ها رقابت کنند.

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.