ایجاد اشتغال با نرخ سود ۱۸ درصدی تسهیلات امکانپذیر نیست

      نایب رئیس اتاق اصناف ایران گفت: با نرخ سود ۱۸ درصدی تسهیلات نمی‌توان انتظار ایجاد اشتغال در کشور داشت و حوزه اصناف کشور بدون اخذ چنین...

چگونگی بهره‌برداری بخش خصوصی از قرارداد فاینانس با ایتالیا

      روز پنجشنبه گذشته بود که بانک مرکزی از انعقاد قرارداد خط اعتباری فاینانس ۵ میلیارد یورویی میان بانک‌های ایرانی و موسسه Invitalia Global Investment...

لزوم کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی

      دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط امروز ثبات بازار و ثبات اقتصادی بسیار اهمیت دارد . قاسم ساعدی در گفت وگو با خبرنگار...

کد خبر:6271
96/10/04 - 16:37

نرخ تورم ایران در سال آینده تک رقمی نخواهد بود

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون ایران به نقل از خبرگزاری خانه ملت ،محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه بانک مرکزی نرخ تورم ۵ درصد را برای...
نرخ تورم ایران در سال آینده تک رقمی نخواهد بود

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون ایران به نقل از خبرگزاری خانه ملت ،محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه بانک مرکزی نرخ تورم ۵ درصد را برای سال آینده هدف گذاری کرده است، اظهار داشت: طبق آمار بانک مرکزی و مرکز آمار نرخ تورم در کشور تک رقمی است البته نحوه محاسبه نرخ تورم در اقتصاد و سبدی که در نظر گرفته ، به نحوی است که لمس نرخ تورم در اقشار جامعه متفاوت است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: از آنجایی که در سبد دهک های کم درآمد اقلام مصرفی و مواد غذای وجود دارد این بخش از جامعه آثار تورمی را بیش از قشر غنیکه ساخت و ساز و کالاهای لوکس در سبد آنها وجود دارد، حس می کنند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه درک و لمس  فقرا از تورم بیش از اغنیا است، ادامه داد: بنابراین آمار ارائه شده بر اساس سبد علمی تعریف شده درست و نشان دهنده تورم تک رقمی است اما اگر تخلفی در محاسبات وجود دارد بحث دیگری است اما از لحاظ سبدی اعلام بانک مرکزی و مرکز آمار درست است.

وی با بیان اینکه با لایحه بودجه سال آینده تورم زیر ۵ درصد جای سوال دارد، ادامه داد: دولت در لایحه بودجه پیشنهادی سال آینده به دنبال آن است که ۱۷ تا ۱۸ هزار میلیارد تومان منابع از بخش تفاوت قیمت انرژی داشته باشد،همین موضوع به صرف بیان ایجاد تورم می کند در اجرا نیز کنترل تورم به  موارد متعددی از جمله نحوه محاسبه ارقام، قیمت گذاری بنزین و گازوئیل و آثار مستقیم و غیر مستقیم بستگی دارد.

پور ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به آثار تورمی لایحه بودجه پیشنهادی دولت در سال آینده اظهارداشت: باید آثار آبشاری لایحه پیشنهادی دولت در اقتصاد را مورد بررسی قرار داد تا مشخص شود در هر بخش چه میزان تغییرات رخ می دهد.

رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به هر حال با لایحه بودجه سال ۹۷، قطعا تورم ایران در سال آینده تک رقمی نخواهد بود چه برسد به اینکه نرخ تورم به زیر ۵درصد برود.

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.