واریز وام کرونا به کسب و کارها از دهه سوم خرداد شروع می‌شود

منبع: ایرنا براساس سازوکار تعیین شده در ابتدا وزارت کار برای ١٣ رسته‌ متضرر پیامک ارسال می‌کند و سپس کارفرمایان باید اطلاعات خود را در...

نفت به زیر 20 دلار هم می‌رسد؟

نفت به‌طور خلاصه در پایین‌ترین سطح قیمت خود نسبت به 17 سال گذشته معامله شد. همان‌طور که شیوع ویروس کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند، تقاضا...

خروج پراید از چرخه تولید

      پراید که پر کشیدن قیمت آن به بالای 50 میلیون در ماه های اخیر آن را از سبد خرید خانوار دورتر برده بود، از چرخه تولید خارج می شود. مدیرعامل...

کد خبر:6206
96/08/27 - 16:53

به بانک‌های ایرانی خوشامد می‌گوییم

      دبیرکل اتاق تهران در حاشیه سفر هیات تجاری ایرانی به اسلواکی و اتریش با رئیس پارلمان ایالت اتریش سفلی دیدار و گفت‌وگو کرد.    بهمن...
به بانک‌های ایرانی خوشامد می‌گوییم

 

 

 

دبیرکل اتاق تهران در حاشیه سفر هیات تجاری ایرانی به اسلواکی و اتریش با رئیس پارلمان ایالت اتریش سفلی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

 بهمن عشقی که سرپرستی هیات تجاری اتاق تهران را در سفر به اسلواکی و اتریش برای مذاکره به فعالان اقتصادی بخش خصوصی این دو کشور برعهده دارد، خود با هانس پنس، رئیس پارلمان ایالت اتریش سفلی دیدار و در مورد چگونگی توسعه مراودات اقتصادی دو کشور گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات که سفیر ایران در اتریش و معاون امور بین‌الملل اتاق تهران نیز حضور داشتند، دو طرف نسبت به توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی تاکید کرده و زمینه‌های ارتقای مناسبات اقتصادی را مورد بررسی قرار داده‌اند.

دبیرکل اتاق تهران در ابتدای این دیدار ضمن اشاره به عواملی که آینده روشنی برای توسعه تجارت میان دو کشور ترسیم ‌می‌کند، عنوان کرد که نخستین عاملی که ‌می‌تواند پیوند دو ایران و اتریش را محکم‌تر کند، آن است که طی سالیان گذشته، نقطه تاریکی در روابط آنها، ایجاد نشده است.

بهمن عشقی گفت: بسیاری از قدرت‌های اروپایی حتی پیش از اتریش روابط خود را با ایران آغاز کرده‌اند، اما ذهنیت چندان مناسبی از آنها نزد ایرانیان وجود ندارد. در دوران تشدید تحریم‌ها که اغلب کشورها، تا حد زیادی روابط خود را با ایران محدود کرده بودند، دولت اتریش، مقتدرانه و مستقل در تعامل با ایران رفتار کرد.

او ادامه داد: طی دو سالی که از اجرایی شدن برجام سپری شده است، بسیاری از کشورهای اروپایی، هیات‌هایی را به ایران اعزام کردند و البته ایران نیز هیات‌های بسیاری را به کشورهای اروپایی اعزام کرد. رییس و هیات رییسه اتاق تهران، نگرش ویژه‌ای نسبت به افزایش همکاری‌ها با اتریش دارند. از این رو، حمایت پارلمان اتریش از توسعه مراودات، می‌تواند به تکمیل شدن پازل مراودات اقتصادی دو طرف بسیار کمک کند.

 دبیرکل اتاق تهران در ادامه سخنانش، مشکلات بانکی را به عنوان یکی از موانع اصلی توسعه مبادلات تجاری میان دو کشور برشمرد و گفت: مدلی از همکاری‌های بانکی در ایالت بایرن آلمان در حال اجرایی شدن است که به موجب آن، دو بانک خصوصی ایرانی شعب خود را در مونیخ تاسیس خواهند کرد. چنانچه این مدل در اتریش سفلی نیز به اجرا درآید، نگرانی بانک‌های اتریشی برای همکاری با بانک‌های ایرانی برطرف خواهد شد.

موضوع دیگری که عشقی به آن اشاره کرد، بهره‌گیری از خط اعتباری یک میلیارد یورویی اوبر بانک اتریش برای توسعه تعاملات شرکت‌های ایرانی و اتریشی بود. او گفت: پس از بازگشت به ایران استفاده از ظرفیت این خط اعتباری را جزو ماموریت‌های اصلی خودم در اتاق تهران قرار می‌دهم و آن را به طور جد پیگیری خواهم کرد.

 او سپس با اشاره به انتقال مالکیت و مدیریت بیمارستان بازرگانان به اتاق تهران از تصمیم هیات رییسه برای توسعه این بیمارستان سخن گفت و ادامه داد: بسیار علاقمند هستیم که با دریافت خط اعتباری از اتریش بیمارستانی جدید در کنار بیمارستان قدیمی احداث کنیم. به این نحو که شرکتی در اتریش، این پروژه را از طریق گشایش فاینانس تامین مالی کرده و اجرا کند و پس از بهره‌برداری از بیمارستان، هزینه‌ها به این شرکت بازگردانده شود.

 عشقی در خاتمه این بخش از سخنانش، به نمایندگی از رییس اتاق تهران از رییس پارلمان ایالت اتریش سفلی دعوت کرد که به تهران سفر کند و این سفر را نقطه عطفی در روابط ایران و اتریش توصیف کرد.

در ادامه محمدرضا بختیاری، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران توضیحاتی در مورد تاسیس شعب دو بانک خصوصی ایران در مونیخ ارائه کرد و گفت: پس از اجرایی شدن برجام، بانک‌های ایرانی که در برخی کشورهای اروپایی شعبه تاسیس کرده بودند، بر اساس مقررات بین‌المللی جدید بانکی فعالیت خود را از سر گرفتند. پس از آن در توافقی که با مسئولان ایالت بایرن صورت گرفت، مقرر شد، بانک خصوصی خاورمیانه، در مونیخ، شعبه تاسیس کند. در ادامه بانک سینا نیز فرآیند ایجاد شعبه در مونیخ را آغاز کرد. بر این اساس، شعبه بانک خاورمیانه ، پیش از آغاز سال میلادی افتتاح ‌می‌شود و فرآیند تاسیس شعبه بانک سینا نیز همچنان ادامه دارد. در صورت تاسیس این شعب، کلیه فعالیت‌های بانکی قابل انجام خواهد بود و این ‌می‌تواند به مدلی برای همکاری‌های بانکی با دیگر کشورها تبدیل شود. ضمن آنکه دیگر بانک‌های خصوصی در ایران نیز در صورت فراهم بودن شرایط، ‌می‌توانند نسبت به تاسیس شعبه در اتریش اقدام کنند.

به بانک‌های ایرانی خوشامد می‌گوییم

در ادامه این نشست، هانس پنس، رییس پارلمان ایالت اتریش سخنانش را با اعلام تسلیت برای جان باختن تعدادی از ایرانیان در حادثه زلزله کرمانشاه از آمادگی کشورش برای کمک به زلزله‌زدگان سخن گفت. او در ادامه، با اشاره به اینکه توسعه روابط دو کشور، مستلزم شناخت و ایجاد اعتماد است، گفت: بدون شک زمینه اعتماد در حوزه همکاری‌های تجاری با سهولت بیشتری فراهم ‌می‌شود. نکته مهم آن است بتوان روی همکاری با طرف مقابل حساب کرد و من فکر ‌می‌کنم روی همکاری با ایران به عنوان یک همکار تجاری خوب ‌می‌توان حساب کرد.

او با اشاره به پیشنهاد عشقی مبنی بر تاسیس شعب بانک‌های ایرانی در اتریش گفت: من به بانک‌های ایرانی خوشامد ‌می‌گویم. جامعه بزرگی از ایرانیان در اتریش زندگی ‌می‌کنند و ما به فکر آن هستیم که روابط اقتصادی خود را با ایران توسعه ببخشیم و روان شدن مراودات بانکی نقش مهمی در ارتقای سطح روابط ایفا خواهد کرد. در عین حال در زمینه ساخت بیمارستان جدید، ما ‌می‌توانیم شرکت‌هایی که در این زمینه فعال هستند را به شما معرفی کنیم و ضمنا ‌می‌توانیم از حیث منابع انسانی و انتقال دانش نیز با بیمارستان بازرگانان همکاری کنیم.

 او با اشاره به دعوت بهمن عشقی برای سفر به ایران گفت: سفر به ایران برای من مایه مباهات است و چنانچه قرار باشد به ایران بیایم، به تنهایی نخواهم آمد و گروه بزرگی از فعالان اقتصادی را برای این سفر همراه خواهم کرد.

علاقه بانک‌های اتریشی به حضور و فعالیت در ایران

در ادامه این نشست، عبادالله مولایی، سفیر ایران در اتریش، به این نکته اشاره کرد که ساخت حدود 6 الی 7 بیمارستان در ایران توسط شرکت فامِد اتریش در ایران فاینانس شده و در حال اجراست. سفارت ایران در اتریش جلب همکاری این شرکت اتریشی را برای توسعه بیمارستان بازرگانان را در دستور کار قرار خواهد داد.

سفیر ایران در اتریش هم‌چنین در سخنانی از بهبود مناسب روابط بانکی دو کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر روابط کارگزاری مناسبی با بانک مرکزی اتریش داریم. هم‌چنین بانک‌های اتریشی و بیمه‌های صادراتی امکانات خوبی برای توسعه مراودات تجاری اتریش و ایران فراهم کرده‌اند.ایجاد شعب بانکی نیز ‌می‌تواند به توسعه ارتباطات کنونی کمک کند. به نظر ‌می‌رسد، فضای مطبوعی برای همکاری‌های بانکی میان دو کشور حاکم باشد.

مولایی هم‌چنین در سخنان خود از تمایل بانک‌های اتریشی برای گشایش دفتر و شعبه در تهران خبر داد که می‌تواند به گسترش شبکه روابط بانکی بین دو کشور بینجامد.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.