واریز وام کرونا به کسب و کارها از دهه سوم خرداد شروع می‌شود

منبع: ایرنا براساس سازوکار تعیین شده در ابتدا وزارت کار برای ١٣ رسته‌ متضرر پیامک ارسال می‌کند و سپس کارفرمایان باید اطلاعات خود را در...

نفت به زیر 20 دلار هم می‌رسد؟

نفت به‌طور خلاصه در پایین‌ترین سطح قیمت خود نسبت به 17 سال گذشته معامله شد. همان‌طور که شیوع ویروس کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند، تقاضا...

خروج پراید از چرخه تولید

      پراید که پر کشیدن قیمت آن به بالای 50 میلیون در ماه های اخیر آن را از سبد خرید خانوار دورتر برده بود، از چرخه تولید خارج می شود. مدیرعامل...

کد خبر:6000
96/06/01 - 16:06

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: از بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی حمایت می شود

      رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ارسال نامه این کمیسیون به رئیس جمهوری،گفت:باوجود انتقادات به عملکرد بانک مرکزی درسال های اخیر،از...
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: از بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی حمایت می شود

 

 

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ارسال نامه این کمیسیون به رئیس جمهوری،گفت:باوجود انتقادات به عملکرد بانک مرکزی درسال های اخیر،از بخشنامه این بانک درخصوص کاهش نرخ سود بانکی حمایت می شود.

ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران،‌ محمدرضا پورابراهیمی داورانی، در خصوص ارسال نامه ی کمیسیون اقتصادی مجلس به رئیس جمهور در رابطه با بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی گفت: یکی از چالش های اساسی بنگاه های اقتصادی نرخ بالای تامین مالی است که باید مورد رسیدگی قرار بگیرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:در زمان کاهش نرخ تورم ضرورت ایجاب می کند که نرخ سود بانکی نیز متناسب با نرخ تورم کاهش یابد و نباید فراموش کرد اگر در زمان کاهش نرخ تورم، نرخ تامین مالی پایین نیاید از دو جهت بنگاه های اقتصادی تحت فشار قرار می گیرند که از یک طرف با نرخ تامین مالی بالا و از یک طرف با سیاست سرکوب قیمتی مواجه می شوند.

پورابراهیمی داورانی افزود:کاهش نرخ تورم و کاهش نرخ سود بانکی به رونق اقتصاد،کسب و کار و اشتغالزایی در جامعه منتهی می شود.

اجرایی شدن بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی نیازمند حمایت دولت

وی ادامه داد:اجرایی شدن بخشنامه بانک مرکزی مبنی برکاهش نرخ سود بانکی نیازمند حمایت دولت و هماهنگی بانک ها در اجرای صحیح بخشنامه است؛بنابراین باید ریاست جمهوری با حمایت همه جانبه از این بخشنامه شرایط بهبود فضای اقتصادی را فراهم کند.

پورابراهیمی داورانی گفت:با وجود اینکه عملکرد بانک مرکزی در سال های اخیر با انتقاد روبه رو است، اما بخشنامه اخیر این بانک در خصوص کاهش نرخ سود بانکی از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی حمایت می شود و در این راستا باید نظام اقتصادی کشور هماهنگی های لازم را انجام دهد.

بازار بدهی در اختیار بانک مرکزی نیست

وی ادامه داد: گزارش اخیر بانک مرکزی به کمیسیون اقتصادی مجلس حکایت از این دارد که فعالیت موسسات مالی غیرمجاز خاتمه می یابد و اگر این مهم اجرایی شود امکان تحقق بخشنامه بانک مرکزی وجود دارد.

پورابراهیمی داورانی به خانه ملت گفت: بازار بدهی در اختیار بانک مرکزی نیست بنابراین باید این بازار از طریق وزارت اقتصاد و سازمان بورس ساماندهی شود، نباید فراموش کرد اگر مدیریت دولت در زمین بازار بدهی به صورت صحیحی انجام نشود نرخ های این بازار می تواند اجرای کلیه مصوبات شورای پول و اعتبار را با مشکل روبه رو کند.

نظارت بانک مرکزی همچنان سنتی است/بخشنامه بانک مرکزی مبنی برکاهش نرخ سود بانکی با قاطعیت اجرایی شود

وی ادامه داد: یکی از چالش های اقتصاد در زمینه کاهش نرخ تامین مالی است که باید این موضوع مدیریت شود؛بنابراین باید بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی با قاطعیت اجرایی شود و اگر بانک یا موسسه ای آن را اجرایی نکرد در این رابطه مماشات صورت نگیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظارت بانک مرکزی همچنان سنتی است، گفت: ساختار بانک مرکزی باید متناسب با شرایط جدید تغییر کند و در این راستا به روز رسانی های لازم انجام شود.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.