کد خبر:4819
94/08/23 - 10:02

کاهش تولید اوپک مانع کاهش بیشتر قیمت نفت شد/ سقوط بهای طلای سیاه در بازارهای جهانی

طی هفته گذشته قیمت نفت به کمترین میزان طی 80 روز گذشته رسید.   قیمت نفت در هفته ای که سپری شد، کاهش 4 دلاری را تجربه کرد تا بعد از مدت ها وارد...
کاهش تولید اوپک مانع کاهش بیشتر قیمت نفت شد/ سقوط بهای طلای سیاه در بازارهای جهانی

طی هفته گذشته قیمت نفت به کمترین میزان طی 80 روز گذشته رسید.

 

قیمت نفت در هفته ای که سپری شد، کاهش 4 دلاری را تجربه کرد تا بعد از مدت ها وارد کانال 44 دلار شود.

آخرین بار 80 روز قبل بهای نفت برنت دریای شمال در این سطح قرار داشت و پس از آن نوسنات در محدوده 47 تا 50 دلار پیش رفته بود.

در آغازین روز هفته گذشته بهای نفت بالاتر از 48 دلار ایستاده بود اما روز گذشته در پایان معاملات، بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار نیویورک به 44 دلار و 47 سنت رسید. روز جمعه بهای نفت 72 سنت کاهش یافت تا 1.59 درصد از ارزش خود را از دست داده باشد.

قیمت نفت سبک آمریکا هم دیروز با کاهش یک دلار و 2 سنتی به 40 دلار و 73 سنت در هر بشکه رسید.

کاهش قیمت نفت در حالی اتفاق افتاد که وضعیت تولید اوپک مانع کاهش بیشتر قیمت شد. کاهش تولید نفت اوپک موجب شد تا قیمت نفت از پایین ترین رقم ها در بیش از 2 ماه گذشته فاصله بگیرد اما افزایش حجم ذخایر نفت خام آمریکا موجب شد که چشم انداز بازار همچنان کاهشی باقی بماند.

کاهش 256 هزار بشکه ای تولید نفت اوپک و رسیدن آن به 31.38 میلیون بشکه در روز به نفت برنت کمک کرد تا در محدوده 44 دلار باقی بماند اما این رقم همچنان فاصله چندانی با پایین ترین رقم های ماه اوت نداشت.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت روز پنجشنبه  پس از رسیدن حجم ذخایر نفت خام آمریکا به 4.2 میلیون بشکه، تقریبا 3 درصد کاهش یافت.

اویستین برنستن، مدیر بخش نفت موسسه استرانگ پتروچمیکال در سنگاپور گفت: «روند... رو به پایین است. بازار بسیار کاهشی است.»

اوپک علیرغم کاهش تولید خود اعلام کرد انتظار دارد فزونی عرضه در سال 2016، هرچند به میزانی کمتر از سال جاری ادامه داشته باشد.

منابع تجاری روز جمعه گفتند، عراق، دومین تولید کننده بزرگ اوپک قصد دارد در ماه دسامبر از پایانه های نفتی جنوبی خود، روزانه 2.90 میلیون بشکه نفت صادر کند.

نفت این روزها تنها کالایی نیست که قیمت آن رو به کاهش گذاشته است. شاخص کالایی بلومبرگ، این هفته با 83 واحد کاهش به رقمی رسید که از سال 1999 تاکنون بی سابقه بود و 40 درصد نسبت به زمان آغاز افت قیمت نفت در سال گذشته کاهش نشان می دهد.

فزونی عرضه نفت که رقم آن بین 700 هزار تا 2.5 میلیون بشکه در روز برآورد شده، موجب گشته تا  نفت از ژوئن 2014 تاکنون تقریبا دو سوم قیمت خود را از دست بدهد.

 در این شرایط اوپک اعلام کرد میزان سرمایه گذاری ها در صنعت نفت در سال جاری میلادی حدود 200 میلیارد دلار کاهش یافته است.

اوپک اعلام کرد تولید نفت این سازمان در ماه اکتبر کاهش یافته و پیش بینی کرد که به دلیل کاهش سرمایه گذاری ها  و فزونی عرضه جهانی، عرضه نفت از سوی تولید کنندگان رقیب در سال آینده برای اولین بار از سال 2007 کاهش یابد.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در گزارش ماهیانه خود اعلام کرد، در ماه گذشته 31.38 میلیون بشکه در روز تولید داشته که 256 هزار بشکه کمتر از ماه سپتامبر است. بر اساس آمارهای اوپک، این اولین کاهش از ماه مارس تاکنون است.

پیش بینی کاهش عرضه تولید کنندگان غیر اوپک، اگر محقق شود نشانه دیگری از موفقیت آمیز بودن استراتژی این سازمان خواهد بود. اوپک سال گذشته سیاست دیرینه خود در دفاع از قیمت ها را کنار گذاشت و برای دفاع از سهم خود از بازار در مقابل تولید کنندگان رقیب، تولید خود را افزایش داد.

قیمت نفت هم کانون بیش از 50 درصد کمتر از قیمت ژوئن 2014 است.

اوپک در گزارش خود آورده است: «کاهش اخیر قیمت نفت موجب تشویق برای تقاضای بیشتر شده است... این کاهش همچنین موجب چالشی شدن بازار برای برخی تولید کنندگان پرهزینه شد که نتیجه آن کاهش تولید این تولید کنندگان بوده است.»

اوپک انتظار دارد عرضه تولید کنندگان غیرعضو سازمان پس از افزایش 720 هزار بشکه ای در سال جاری، در سال آینده حدود 130 هزار بشکه در روز کاهش یابد. «این در حالی است که میزان سرمایه گذاری ها در صنعت نفت امسال حدود 200 میلیارد دلار کاهش یافته است.»

این گزارش می افزاید، اگر اوپک تولید خود را با نرخ ماه اکتبر ادامه دهد، بازار در سال آینده با فزونی عرضه روزانه 560 هزار بشکه ای مواجه خواهد بود که کمتر از رقم 750 هزار بشکه ای پیش بینی شده در گزارش قبلی اوپک است.