واریز وام کرونا به کسب و کارها از دهه سوم خرداد شروع می‌شود

منبع: ایرنا براساس سازوکار تعیین شده در ابتدا وزارت کار برای ١٣ رسته‌ متضرر پیامک ارسال می‌کند و سپس کارفرمایان باید اطلاعات خود را در...

نفت به زیر 20 دلار هم می‌رسد؟

نفت به‌طور خلاصه در پایین‌ترین سطح قیمت خود نسبت به 17 سال گذشته معامله شد. همان‌طور که شیوع ویروس کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند، تقاضا...

خروج پراید از چرخه تولید

      پراید که پر کشیدن قیمت آن به بالای 50 میلیون در ماه های اخیر آن را از سبد خرید خانوار دورتر برده بود، از چرخه تولید خارج می شود. مدیرعامل...

کد خبر:4642
94/08/10 - 09:04

اسحاق جهانگیری: اصلاح روند کاهش تولید و کُندی فروش محصولات، 2 برنامه کوتاه مدت دولت

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بسیاری از تحریم‌ها هنوز به قوت خود باقی است، گفت: این موضوع در کندی فروش و تولید محصولات واحدهای تولیدی...
اسحاق جهانگیری: اصلاح روند کاهش تولید و کُندی فروش محصولات، 2 برنامه کوتاه مدت دولت

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بسیاری از تحریم‌ها هنوز به قوت خود باقی است، گفت: این موضوع در کندی فروش و تولید محصولات واحدهای تولیدی تاثیر گذاشته است که البته تیم اقتصادی دولت در برنامه کوتاه مدت به دنبال اصلاح این موارد است.

 

 اسحاق جهانگیری دیروز در آئین افتتاح کارخانه آریا رنگ درخشان ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع کارگران و کارفرمایان واحدهای تولیدی و صنعتی استان اظهار داشت: شرکت آنا کیمیا منگنز زنجان جزو واحدهای تولیدی کشور بوده که از دانش منحصربفرد کارشناسان ذیربط بهره برده به طوری که تعداد معدودی از کشورها چنین دانشی را در اختیار دارند.

وی با اشاره به اینکه مهندسان جوان کشور با خلاقیت و پیگیری در دوران سخت تحریم‌های وضع شده غرب علیه ایران نسبت به انتقال تکنولوژی اقدام کردند، تصریح کرد: مهندسان خلاق ایرانی در دوران تحریم توانستند با بهره‌گیری از توانایی علمی خود واحدهایی را به بهره‌برداری رسانده و در اختیار تولید کشور قرار دهند. معاون اول رئیس جمهور شرکت آریا رنگ درخشان زنجان را مدرن‌ترین واحد دانست که توانسته با بهره‌گیری از ماشین‌آلات روز دنیا اقدام به فعالیت کند.

وی با بیان اینکه کارخانه‌های فعال در حوزه هایتک بیش‌ترین آسیب را در شرایط تحریم می‌بینند، عنوان کرد: ایران با بهره‌گیری از توان مهندسان خود توانست با تجهیز دستگاه‌های کارخانه‌های هایتک خود در شرایط تحریم عملکرد مطلوبی داشته باشد. جهانگیری با اشاره به اینکه هر یک از واحدهای تولیدی فعال در حوزه بسته‌بندی زمینه اشتغال جوانان تحصیلکرده را فراهم کرده‌اند، خاطرنشان کرد: این واحدها با آغاز به کار خود توانستند خلاها و نواقص موجود در بخش تولید کشور را جبران کنند.

وی با بیان اینکه حضور دولت در بخش صنایع غذایی و مصرفی بسیار کمرنگ است، گفت: در سال‌های اخیر در حوزه بین‌المللی بسته‌بندی محصولات کشاورزی که اغلب به روش ارگانیک و طبیعی تولید می‌شود با مشکلاتی مواجه بودیم اما با فعالیت واحدهای صنایع غذایی مشکلات و مسائل در بخش بسته‌بندی و فروش محصولات برطرف شده است. معاون اول رئیس جمهور با اشاره به توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 خاطرنشان کرد: خوشبختانه این توافق بسیار مطلوب بوده و بر این اساس باید ظرف یک تا دو ماه آینده تحریم‌ها برداشته شده و به طور کامل لغو شوند.

وی افزود: حمایت از واحدهای تولیدی که در اثر تحریم‌ها و در شرایط اقتصادی نامناسب دچار رکود شده و یا با کمترین ظرفیت و توان خود فعالیت می‌کنند از جمله برنامه‌های کوتاه مدت دولت است. جهانگیری با اشاره به اینکه امسال قیمت هر بشکه نفت به کمتر از 43 دلار کاهش یافته است، اظهار داشت: کاهش قیمت نفت به کمتر از 43 دلار در هر بشکه در اقتصاد تمام کشورهای نفت‌خیز تاثیر گذاشته و آنان را با مشکل مواجه کرد.

وی در مورد تدابیر اندیشیده شده دولت مبنی بر ایجاد ثبات اقتصادی در کشور تصریح کرد: دولت با برنامه ریزی خود در نیمه دوم سال 92 توانست ثبات اقتصادی کشور را کنترل کرده و از تغییر آن جلوگیری کند. معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بسیاری از تحریم‌ها هنوز به قوت خود باقی است، گفت: این موضوع در کندی فروش و تولید محصولات واحدهای تولیدی تاثیر گذاشته است که البته تیم اقتصادی دولت در برنامه کوتاه مدت به دنبال اصلاح روند کاهش تولید و کندی فروش محصولات بوده تا چرخ تولید را فعال نگه دارد.

وی با اشاره به برنامه‌های بلند مدت دولت ابراز کرد: دولت برای دوران پسا تحریم برنامه‌ریزی خاصی کرده و در تلاش است تا علاوه بر بازگرداندن منابع مالی بلوکه شده در خارج از کشور، شرایط لازم برای حضور سرمایه‌گذاران غربی را که در حال حاضر به کشور هجوم آورده‌اند را فراهم کند. جهانگیری با بیان اینکه باید از فرصت‌های کنونی یاد شده برای شکوفایی کشور استفاده کنیم، اظهار داشت: در کنار فراهم آوردن محیط امن برای سرمایه‌گذاری توسط دولت ضروری است تا بخش خصوصی در بحث سرمایه‌گذاری در دوران پساتحریم به صورت جدی پای کار بیاید.

وی با اشاره به خروج سیستم بانکی کشور از حالت رکود پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها خاطرنشان کرد: امیدواریم در ماه‌های آینده شاهد تحول جدی باشیم. معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تولید گاز در یک تا دو سال اخیر به میزان 150 میلیون مترمکعب بوده است، افزود: مشکل پروژه خط لوله تولید اتیلن از جنوب تا شمال غرب کشور قابل حل است.

وی ضمن تاکید بر حمایت دولت از هر سرمایه‌گذار ایرانی در هر فعالیت اقتصادی قانونی به فعالیت تعدادی از فازهای پروژه پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: برای افتتاح سایر فازهای این پروژه از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کنیم. جهانگیری پتروشیمی را مهم‌ترین محورهای توسعه ایران دانست و اظهار داشت: کشور باید به قطب تولید محصولات پتروشیمی در دنیا تبدیل شود که برای نائل شدن به این مهم باید سرمایه‌گذاری‌های لازم در این حوزه انجام گیرد. وی تصریح کرد: باید برای بهره‌برداری و برداشت از منابع گازی و تولید گاز به میزانی که متعلق به کشور است اقدام کنیم.