واریز وام کرونا به کسب و کارها از دهه سوم خرداد شروع می‌شود

منبع: ایرنا براساس سازوکار تعیین شده در ابتدا وزارت کار برای ١٣ رسته‌ متضرر پیامک ارسال می‌کند و سپس کارفرمایان باید اطلاعات خود را در...

نفت به زیر 20 دلار هم می‌رسد؟

نفت به‌طور خلاصه در پایین‌ترین سطح قیمت خود نسبت به 17 سال گذشته معامله شد. همان‌طور که شیوع ویروس کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند، تقاضا...

خروج پراید از چرخه تولید

      پراید که پر کشیدن قیمت آن به بالای 50 میلیون در ماه های اخیر آن را از سبد خرید خانوار دورتر برده بود، از چرخه تولید خارج می شود. مدیرعامل...

کد خبر:4317
94/07/18 - 08:59

لغو منع صادرات نفت آمریکا برای سیاست خارجی مفید است

طرح لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا از سوی مجلس نمایندگان این کشور قرار است این هفته در سنا مطرح و این کشور یک گام به لغو منع 40 ساله صادرات نفت...
لغو منع صادرات نفت آمریکا برای سیاست خارجی مفید است

طرح لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا از سوی مجلس نمایندگان این کشور قرار است این هفته در سنا مطرح و این کشور یک گام به لغو منع 40 ساله صادرات نفت نزدیک‌تر شود.

 

رویترز در گزارش درباره لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا نوشت: این فرصت پس از تداوم سقوط قیمت نفت و رسیدن آن به کمترین سطح شش سال اخیر رسیده در پی کاهش تقاضا و تولید فراوان که اشباع بازار جهانی را در پی داشته ایجاد شده است.

رویترنوشت: کنگره آمریکا باید از این فرصت استفاده کند. لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا نه تنها به نفع اقتصاد این کشور بلکه به نفع سیاست خارجی آمریکا است.

شرکت‌های نفتی آمریکایی از سال 1974 قادر به صادرات نفت خام نبوده‌اند؛ میراثی که نتیجه نگرانی از امنیت انرژی آمریکا پس از تحریم نفتی اعراب است. تنها استثنا در این قانون صادرات نفت به کانادا و نفت تولید شده در آلاسگا است. همچنین محدودیت‌های مشابه هرچند کمتر سختگیرانه برای صادرات گاز طبیعی وجود دارد که نیازمند مجوز وزارت انرژی این کشور است.

این محدودیتها یک واکنش بیش از حد بودند، اما تغییرات اخیر در بازار نفت جهانی اوضاع را بدتر کرده است. طی یک دهه گذشته فناوری‌های جدید به ویژه حفاری‌های افقی، استخراج نفت و گاز طبیعی در میادینی که سابقا غیرممکن بود را شدنی کرده است. نتیجه این امر فاصله گرفتن از برخی کشورهای سنتی تولید‌کننده انرژی نظیر روسیه و اعضای سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت و نزدیک شدن به تولید‌کنندگان جدید است.

بزرگترین مزیت‌های این پیشرفت‌های تکنولوژیک این است که آمریکا اکنون بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت و گاز طبیعی جهان شده است.

حتی تحت محدودیت‌های کنونی، صادرات نفت خام آمریکا به کانادا به شکل قابل توجهی افزایش یافته و از صفر در سال 2007 به بیش از 100 هزار بشکه در روز تا مارس 2013 رسیده است. تولید‌کنندگان آمریکایی می‌توانند نقش بیشتری در جهان داشته باشند، اما تا حد زیادی تحت ممنوعیت‌های کنونی از این کار منع می‌شوند.

نفت جدید تولید‌ شده همچنین با ظرفیت پالایشی آمریکا همخوانی ندارد که مصرف داخلی را پیچیده می‌کند. به وسیله حفاری افقی معمولا نفت شیرین سبک تولید می‌شود اما پالایشگاه‌های آمریکایی عمدتا برای پالایش نفت‌های سنگین‌ از نفت مکزیک و ونزوئلا طراحی شده‌اند.

این امر به اختلالاتی در بازار داخلی آمریکا منجر شده است. پالایشگاه‌ها می‌توانند نفت مازاد عرضه شده را به قیمت ارزان خریداری کنند، اما سپس بنزین تولیدی را به قیمت بازار جهانی به مصرف‌کنندگان بفروشند و سود آن را به جیب بزنند.

مطالعات مختلف نشان داده که پایان ممنوعیت صادرات نفت آمریکا به اقتصاد این کشور کمک خواهد کرد. این لغو ممنوعیت باعث ایجاد حدود 630 هزار شغل و افزایش تولید و ارتقای تولید ناخالص داخلی آمریکا در بلند‌مدت خواهد شد. برخی از حامیان ممنوعیت صادرات معتقدند که لغو این ممنوعیت می‌تواند باعث افزایش قیمت نفت شود چرا که نفت بیشتری برای صادرات در نظر گرفته خواهد شد و این احتمال وجود دارد که باعث کاهش ذخایر نفتی در بلند‌مدت شود.

نبود ظرفیت پالایش داخلی در حال حاضر به وسیله پایین آوردن قیمت‌هایی که پالایشگاهها برای نفت خام می‌پردازند، باعث کاهش تولید می‌شود. اگر تولید‌کنندگان در عوض بتوانند نفت مازاد خود را صادر کنند، احتمالا تولید را افزایش خواهند داد که باعث کاهش قیمت جهانی نفت می‌شود.

لغو این ممنوعیت همچنین مزایای واقعی برای سیاست خارجی آمریکا در پی دارد. دولت‌های خودکامه دیگر قادر نخواهند بود به بی‌میلی واشنگتن برای گشایش بازارهای انرژی خود روی تجارت آزاد به عنوان بهانه‌ای برای اقدامات ناعادلانه خود استناد کنند.

برای مثال برای آمریکا دشوارتر است که چین را به خاطر مسائلی از قبیل دست‌کاری ارز تنبیه کند ولی سیاست‌های اقتصادی حمایتی همچون منع صادرات نفت را حفظ کند.

از آن مهم‌تر صادرات نفت و گاز طبیعی آمریکا تنوع در منابع تولید انرژی جهان را افزایش می‌دهد. اگرچه نگرانی‌ها درباره امنیت انرژی می‌تواند افزایش پیدا کند، افزایش تولید در آمریکا وابستگی جهانی به نفت مناطق ناپایدار همچون خاورمیانه را کاهش می‌دهد.

مطمئنا قیمت‌های پایین کنونی نفت باعث خواهد شد که تولید بیشتر برای تولید‌کنندگان آمریکایی در کوتاه‌مدت جذابیت کمتری داشته باشد، اما کشورهای اروپای شرقی ممکن است به دلایل غیراقتصادی حرکت به سمت عرضه‌کنندگان آمریکایی را به روسها ترجیح دهند.

آنگاه زمانی که قیمت نفت مجددا افزایش پیدا کند سرازیر‌شدن نفت و گاز طبیعی آمریکا به بازار‌های جهانی از تولید داخلی جدید مطمئنا قیمت‌ها را پایین‌تر از سطوحی که اگر این سرازیر شدن رخ نمی‌داد، نگه خواهد داشت. این امر درآمد و نفوذ کشورهای خودکامه مختلف را که مدت‌ها در میان بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان نفت جهان قرار داشته‌اند (همچون ونزوئلا و روسیه) کاهش خواهد داد.

لغو منع صادرات گاز طبیعی مایع نیز مشخصا برای متحدان آمریکا در اروپای مرکزی و شرقی مفید خواهد بود. این کشورها برای تامین بخش عمده انرژی خود به روسیه وابسته هستند که باعث محدود شدن واکنش‌های سیاسی و اقتصادی آنها نسبت به مسکو در قبال تحولات اخیر شده است. با احداث پایانه‌های گاز طبیعی مایع این کشورها قادر خواهند بود گاز مایع آمریکا را وارد کنند و خود را از وابستگی به گاز روسیه در بلند‌مدت خلاص کنند.

این امر همچنین دیگر عامل فشار اخیر روی کنگره برای لغو منع صادرات بوده است. طرح مصوب کمیته انرژی و منابع طبیعی سنای آمریکا در تابستان امسال منتظر برگزاری یک جلسه در کنگره است.

جان بینر - رییس مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوئیه به‌طور ضمنی حمایت خود را از لغو این ممنوعیت اعلام کرد و آن را با تحریم‌های علیه نفت و گاز ایران مقایسه کرد.

بازار نفت سرکوب شده امروزی یک زمان ایده‌آل برای لغو این محدودیت‌های صادراتی منسوخ شده است. با توجه به پایین آمدن قیمت نفت هرگونه اعتراض درباره‌ افزایش احتمالی قیمت بنزین خاموش خواهد شد. لغو ممنوعیت صادرات نفت خام یک اقدام عقب افتاده است. افزایش تولید نفت آمریکا همچنین هرگونه توجیه برای نگه داشتن این را از بین برده است. کنگره باید از این فرصت برای لغو این ممنوعیت استفاده کند و مزایای سیاست اقتصادی و خارجی را برای آمریکا به همراه آورد.