واریز وام کرونا به کسب و کارها از دهه سوم خرداد شروع می‌شود

منبع: ایرنا براساس سازوکار تعیین شده در ابتدا وزارت کار برای ١٣ رسته‌ متضرر پیامک ارسال می‌کند و سپس کارفرمایان باید اطلاعات خود را در...

نفت به زیر 20 دلار هم می‌رسد؟

نفت به‌طور خلاصه در پایین‌ترین سطح قیمت خود نسبت به 17 سال گذشته معامله شد. همان‌طور که شیوع ویروس کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند، تقاضا...

خروج پراید از چرخه تولید

      پراید که پر کشیدن قیمت آن به بالای 50 میلیون در ماه های اخیر آن را از سبد خرید خانوار دورتر برده بود، از چرخه تولید خارج می شود. مدیرعامل...

کد خبر:4089
94/06/31 - 09:30

مرکز آمار اعلام کرد: مصرف انرژی در کارگاه‌های صنعتی افزایش یافت

مرکز آمار ایران اعلام کرد: مصرف کل انرژی کارگاه‎های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر در سال ۹۲ معادل ۲۴۷ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده که نسبت به...
مرکز آمار اعلام کرد:  مصرف انرژی در کارگاه‌های صنعتی افزایش یافت

مرکز آمار ایران اعلام کرد: مصرف کل انرژی کارگاه‎های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر در سال ۹۲ معادل ۲۴۷ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده که نسبت به سال قبل از آن رشد داشته است.

 

نتایج طرح آمارگیری از مقدار مصرف انرژی کارگاه های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر ۱۳۹۲- ۱۳۸۵ که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، بررسی مقدار انرژی مصرفی کارگاه‌های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر به تفکیک استان های کشور، طی سال های یاد شده نشان می‌دهد استان های اصفهان و خوزستان بیشترین و استان کهگیلویه و بویراحمد کمترین مصرف انرژی را در این بخش داشته‌اند. مقدار مصرف انرژی کارگاه‌های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر در سال ۹۱ برای استان‌های اصفهان و خوزستان به ترتیب ۴۵ و ۴۲ میلیون بشکه معادل نفت خام و برای استان کهگیلویه و بویراحمد به مقدار ۰.۱ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده است.

همچنین در سال‌های ۸۵ تا ۹۲، گاز طبیعی و برق به ترتیب بیش از سایر حامل‌های انرژی در کارگاه های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر مصرف ‌شده است. در سال ۱۳۹۲، سهم گاز طبیعی ۷۸.۳ درصد (۱۹۳ میلیون بشکه معادل نفت خام) و سهم برق ۱۳.۴ درصد (۳۳ میلیون بشکه معادل نفت خام) بوده که بیشترین سهم را نسبت به سایر حامل‌ها داشته است.

بررسی مقدار انرژی مصرفی کارگاه‌ ها براساس نوع فعالیت، به تفکیک گروه های دو رقمی ISIC در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ نشان می‌دهد، گروه‌های تولید سایر محصولات کانی غیرفلزی و تولید فلزات اساسی بیشترین مقدار انرژی را در میان کارگاه‌های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر مصرف کرده‌اند و پس از آن گروه‌های صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی و صنایع تولید زغال کک، پالایشگاه‌های نفت قرار دارند.

همچنین در سال ۹۲ مصرف انرژی تولید سایر محصولات کانی غیرفلزی ۷۳ میلیون بشکه معادل نفت خام و تولید فلزات اساسی ۵۷ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده که به ترتیب سهمی معادل ۲۹.۷ و ۲۲.۹ درصد از کل انرژی مصرفی را داشته‌اند.

کمترین مصرف انرژی نیز در گروه بازیافت ضایعات فلزی و غیرفلزی بوده که در سال ۱۳۹۲ مصرفی به میزان ۹.۹ هزار بشکه معادل نفت خام داشته است. مقدار مصرف حامل‌های انرژی به تفکیک خط تولید، گرمایش و سرمایش، حمل و نقل، روشنایی، مواد اولیه و سایر در سال‌های ۸۵ تا ۸۸ پرسیده شده، در ضمن در سال های ۸۲ تا ۹۲ مصرف به تفکیک مواد اولیه پرسش نشده و موتور برق مورد پرسش قرار گرفته است.

این گزارش می افزاید: در سال ۱۳۹۲ معادل ۷۶.۹ درصد انرژی کارگاه‌های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر در خط تولید مصرف شده است. بیشترین سهم از انرژی کارگاه‌ها، در خط تولید مصرف می‌شود.

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.