واریز وام کرونا به کسب و کارها از دهه سوم خرداد شروع می‌شود

منبع: ایرنا براساس سازوکار تعیین شده در ابتدا وزارت کار برای ١٣ رسته‌ متضرر پیامک ارسال می‌کند و سپس کارفرمایان باید اطلاعات خود را در...

نفت به زیر 20 دلار هم می‌رسد؟

نفت به‌طور خلاصه در پایین‌ترین سطح قیمت خود نسبت به 17 سال گذشته معامله شد. همان‌طور که شیوع ویروس کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند، تقاضا...

خروج پراید از چرخه تولید

      پراید که پر کشیدن قیمت آن به بالای 50 میلیون در ماه های اخیر آن را از سبد خرید خانوار دورتر برده بود، از چرخه تولید خارج می شود. مدیرعامل...

کد خبر:137
92/12/11 - 09:11

ترکیه با گاز مازاد وارداتی از ایران چه خواهد کرد؟

درصورتیکه ترکیه برای کاهش قیمت گاز وارداتی از ایران، مقدار واردات خود را افزایش دهد، با گاز مازاد مواجه می‌شود. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) نشریه المانیتور نوشت: نخست وزیر ترکیه در ماه ژانویه برای تقویت مناسبات تجاری و انرژی و با امید رسیدن به سطح تجاری سالانه 30 میلیارد دلار با ایران تا پایان سال 2015 به تهران سفر کرد. وزیر انرژی ت...
ترکیه با گاز مازاد وارداتی از ایران چه خواهد کرد؟

درصورتیکه ترکیه برای کاهش قیمت گاز وارداتی از ایران، مقدار واردات خود را افزایش دهد، با گاز مازاد مواجه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) نشریه المانیتور نوشت: نخست وزیر ترکیه در ماه ژانویه برای تقویت مناسبات تجاری و انرژی و با امید رسیدن به سطح تجاری سالانه 30 میلیارد دلار با ایران تا پایان سال 2015 به تهران سفر کرد.

وزیر انرژی ترکیه نیز پس از این سفر پیشنهادی را به ایران ارائه داد که بلافاصله مورد پذیرش وزیر نفت ایران قرار گرفت. براساس این توافق اگر ترکیه واردات گاز خود از ایران را از 10 میلیارد مترمکعب به 20 میلیارد متر مکعب افزایش دهد، تهران قیمت گاز صادراتی به ترکیه را کاهش خواهد داد.

به رغم تعهد کاهش قیمت اگر میزان واردات گاز ترکیه از ایران افزایش پیدا کند، این کشور ممکن است با خطر کسری بودجه مواجه شود زیرا صورتحساب‌های گازی ترکیه به طور متوسط 9 درصد بالاتر از هزینه مصرف این کشور طی شش سال گذشته بوده است.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران اعلام کرد: ما قصد داریم قیمت گاز صادراتی به ترکیه را کاهش دهیم با این شرط که واردات این کشور از ایران افزایش پیدا کند. وی خاطرنشان کرد: مقدار خرید گاز ترکیه برای ایران حائز اهمیت است.

به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا ترکیه بیش از 90 درصد از گاز صادراتی ایران را تحت یک قرارداد بلند مدت وارد می‌کند.

از نظر ترکیه درخواست کاهش قیمت کاملا قانونی است. قیمت گاز ایران در حال حاضر بالاتر از آن چیزی است که ترکیه به دیگر شرکای تجاری خود می پردازد. ترکیه در سال 2012 ایران را به دلیل قیمت بالای گاز طبیعی به دیوان داوری بین‌المللی کشاند.

اگرچه قیمت گاز وارداتی ترکیه یک مساله محرمانه دولتی است، اما اطلاعات فاش شده در رسانه‌ها حاکی از این است که ترکیه در ازای هر متر مکعب گاز وارداتی به جمهوری آذربایجان 330 دلار، به روسیه 400 دلار و به ایران 505 دلار می‌پردازد. قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه حدود 20 درصد بالاتر از متوسط قیمت بازار بین‌المللی است.

بر این اساس، قیمت بالای گاز ایران باعث افزایش صورت حساب گازی ترکیه به میزان 800 میلیون دلار در سال می‌شود. اما بخش عمده مشکل در تجارت بین ایران و ترکیه ناشی از شرط مطرح شده در قرارداد دو کشور است که براساس آن ترکیه باید مقدار از پیش تعیین شده‌ای از گاز ایران(10 میلیارد متر مکعب در سال) را براساس قراردادی 25 ساله که در سال 1996 امضا شده وارد کند.

در این شرایط اگرچه کاهش قیمت یک اقدام مناسب برای آنکارا است، اما پیشنهاد دو برابر شدن واردات گاز از ایران با توجه به کسری بودجه کنونی ترکیه کمی خطرناک به نظر می‌رسد.

در ترکیه چهار خط لوله گاز مرزی با مجموع ظرفیت وارداتی 46.6 میلیارد متر مکعب فعال هستند که شامل خط لوله گاز غربی با ظرفیت 16 میلیارد متر مکعب، خط لوله بلو استریم از روسیه با ظرفیت 14 میلیارد متر مکعب، خط لوله تفلیس- ارزروم از ایران با ظرفیت 10 میلیارد متر مکعب و خط لوله قفقاز جنوبی از جمهوری آذربایجان با ظرفیت 6.6 میلیارد متر مکعب هستند. هر یک از این خط لوله‌ها شرط واردات از پیش تعیین شده را در قراردادهای دو جانبه دارا هستند.

براساس این شرط ترکیه موظف است به صورت دوره‌ای پرداخت‌هایی را در ازای مقدار مشخصی گاز وارداتی(چه تحویل بگیرد یا خیر) به طرف‌های مقابل بپردازد. همچنین ترکیه صرف نظر از اینکه گاز را مصرف کند یا خیر باید پول آن را بپردازد.

از دهه 1990 قراردادهای گازی ترکیه عامل اختلاف با کشورهای عرضه کننده گاز به ترکیه بوده است. ترکیه به دلیل کسری بودجه در سال 2009 مذاکراتی را با کشورهای عرضه کننده گاز برای بازبینی در بند قراردادها شروع کرد. هدف از این کار پایان دادن به این بند یا کاهش تعهد ترکیه برای میزان واردات گاز بود.

بر این اساس پیشنهاد وزیر انرژی ترکیه به ایران برخلاف برنامه استراتژیک این وزارتخانه است زیرا باعث افزایش تعهدات ترکیه می‌شود.

در صورت تعهد ترکیه مبنی بر واردات 20 میلیارد متر مکعب گاز از ایران، این کشور باید بهای بیشتری برای گاز وارداتی بپردازد، در حالیکه هماکنون نیازی به مصرف این مقدار گاز ندارد.

اما ترکیه برای این گاز اضافی سه سناریو در پیش رو دارد: ترکیه می‌تواند این گاز را بفروشد، آن را ذخیره کند یا پول آن را بپردازد و تحویل نگیرد. اگر ترکیه برای فروش مجدد گاز وارداتی از ایران تلاش کند واقع بینانه‌ترین مقصد گاز ایران اروپا خواهد بود که باعث احیای پروژه خط لوله گاز ایران و اروپا و انتقال گاز ایران از طریق خط لوله ترانس-آدریاتیک خواهد شد.

اگر تحریمهای اروپا و آمریکا اجازه دهد که ترکیه این پروژه را پیش ببرد یک جنگ قیمتی بین گاز ایران و جمهوری‌ آذربایجان در بازار اروپا به وجود خواهد آمد که توافق تاناپ را با خطر مواجه می کند.

اگر ترکیه ذخیره سازی گاز اضافی را انتخاب کند ظرفیت کنونی ذخیره سازی این کشور برای این کار کافی نخواهد بود و آنکارا باید تاسیسات اضافی را احداث کند.

از نقطه نظر اقتصادی موافقت ترکیه برای پرداخت پول گازی که آن را مصرف نمی‌کند، پوچ به نظر می‌رسد، اما این کشور ممکن است چند انگیزه سیاسی نظیر حمایت از دولت جدید ایران، عادی سازی روابط و یا برقراری همکاری را در دستور کار داشته باشد.

در تمام این سناریوها ترکیه باید ظرفیت خط لوله ایران را که در حال حاضر در بیشترین حالت 14 میلیارد متر مکعب است، افزایش دهد یا یک خط لوله جدیدی از ایران به مرز غربی خود بکشد. اما در تمام این موارد یک سوال باقی می‌ماند و آن این است که در شرایطی که ظرفیت خط لوله کنونی تبریز-آنکارا تنها 16 میلیارد متر مکعب است، ترکیه چگونه به ظرفیت واردات 20 میلیارد متر مکعب خواهد رسید. آیا ترکیه خط لوله جدیدی را احداث می کند و اگر اینگونه است، چطور این کار را خواهد کرد؟

انتهای پیام

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.