نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:6320
96/11/15 - 16:15

ایران یکصد و پنجاه و ششمین اقتصاد جهان از نظر آزادی

      براساس گزارش بنیاد هریتیج از شاخص آزادی اقتصادی، ایران در رده ۱۵۶ از بین 180 کشور جهان قرار گرفت.   به گزارش روابط عمومی اتاق تهران...
ایران یکصد و پنجاه و ششمین اقتصاد جهان از نظر آزادی

 

 

 

براساس گزارش بنیاد هریتیج از شاخص آزادی اقتصادی، ایران در رده ۱۵۶ از بین 180 کشور جهان قرار گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران به نقل از ایسنا، بنیاد «هریتیج» به رسم هرسال خود، اقتصاد ۱۸۰ کشور جهان را بر اساس درجه آزادی آنها رتبه‌بندی کرد (از صفر تا 100) که بر این اساس، شش کشور هنگ‌کنگ با امتیاز ۹۰.۲، سنگاپور با امتیاز ۸۸.۲، نیوزلند با امتیاز ۸۴.۲، سوئیس با امتیاز ۸۱.۷، استرالیا با امتیاز ۸۰.۹ و ایرلند با امتیاز ۸۰.۴، شش کشور دارای آزادترین اقتصادهای جهان هستند که نمره‌ای بین 80 تا 100 کسب کرده‌اند.

 براساس این رتبه‌بندی ۲۸ کشور نیز دارای اقتصادهای تقریبا آزاد هستند و سایر کشورها در دسته‌های با اقتصاد معمولی، نسبتا غیرآزاد (از جمله ایران) و کاملا بسته قرار دارند. کشورهای عراق، لیبی، لیختن‌اشتاین، سومالی، سوریه و یمن در این رده‌بندی نیامده‌اند.

 

آزادی اقتصادی در ایران

ایران با امتیاز، ۵۰.۹ بالاتر از کشورهایی همچون بروندی و لیبریا و پایین‌تر از کشورهایی از جمله برزیل و ازبکستان قرار دارد. امتیاز ایران نسبت به سال گذشته ۰.۴ واحد افزایش یافته اما جایگاه ایران یک پله تنزل داشته است که نشان از عملکرد بهتر رقبا دارد.

 آزادی اقتصادی متشکل از چهار شاخص کلی حاکمیت قانون، کارایی نظارت، اندازه دولت و بازارهای آزاد است. بنیاد هریتیج گفته است بهبود ۰.۴ واحدی آزادی اقتصادی ایران متاثر از بهبود آزادی‌های پولی، آزادی بازار کار، حق مالکیت و یکپارچگی دولت بوده است اما از نظر آزادی کسب‌وکار، هزینه‌های دولت، سلامت مالی، بهره‌وری نظام مالیاتی و کارایی نظام قضایی نسبت به سال گذشته افت داشته است. این در حالی است که نمره اقتصاد ایران در شاخص کلی بازارهای آزاد که شامل سه زیرشاخص آزادی تجارت، آزادی سرمایه‌گذاری و آزادی مالی هیچ تغییری نداشته است. برابر این ارزیابی بدترین عملکرد اقتصاد ایران در آزادی سرمایه‌گذاری با نمره صفر است.

بنابر آمار و ارقام هریتیج، ایران در بین ۱۴ کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در رده ۱۳ قرار دارد و امتیاز مجموع آن کمتر از متوسط منطقه‌ای و جهانی است.

 امارات آزادترین اقتصاد منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را در اختیار دارد و با ۷۷.۶ امتیاز در رده دهم جهان قرار گرفته است. عربستان با ۵۹.۶ امتیاز در رده 9 منطقه‌ای و ۹۸ جهانی قرار دارد. پایین‌ترین رتبه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا کشور الجزایر با رتبه 14 است (تنها کشور منطقه که پایین‌تر از ایران قرار گرفته). این کشور در رده‌بندی جهانی رتبه 172 را به خود اختصاص داده است.

 کره‌شمالی به‌رغم بهبود ۰.۹ واحدی، کماکان بسته‌ترین نظام اقتصادی جهان را دارد و پس از آن ونزوئلا، کوبا و جمهوری کنگو نیز کشورهایی دیگر کشورهای پایین این رده‌بندی هستند.

از بین شرکای مهم سیاسی و اقتصادی کشورمان، روسیه با ۵۸ امتیاز در رده ۱۰۷ و چین با ۵۷.۸ امتیاز در رده ۱۱۰ قرار دارند.

 بنا بر این گزارش، بیشترین بهبود به نسبت سال ۲۰۱۶ متعلق به کشور اسلوونی است که امتیاز آن ۵.۶ واحد بهبود یافته است. گینه استوایی نیز ۴.۶ واحد افزایش امتیاز داشته است. امتیاز اوکراین ۳.۸ واحد و امتیاز ایرلند ۳.۷ واحد بهبود یافته است. پس از این کشورها بوتان با ۳.۴ واحد بهبود و کیپ‌ورد با ۳.۱ واحد بهبود قرار دارند.

 

از طرفی اقتصاد برونئی بیش از سایر کشورها طی یک سال گذشته بسته‌تر شده و آزادی اقتصادی این کشور ۵.۶ واحد کاهش داشته است و پس از این کشور سوازیلند با ۵.۲ واحد کاهش، عربستان با ۴.۸ واحد کاهش، کنگو با ۴.۳ واحد کاهش، نامبیا با ۴ واحد کاهش و بولیوی و موزامبیک با ۳.۶ واحد کاهش قرار دارند.

رتبه کشورمان در این شاخص از سال 2014 به بعد صعودی با شتاب کُند بوده است و بیشترین صعود هم در سال 2017 (رتبه 155) نسبت به سال 2016 (رتبه 171) برای اقتصاد ایران رخ داده است.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.