اقتصاد دنیا به کدام سمت می رود؟

اقتصاد جهانی سال 2018 را با روند خوبی شروع کرد. این رشد هم از رونق تجارت و تولید در سال 2017 به دست آمده بود. اما اعتماد سرمایه گذاران از چشم انداز...

2 میلیون و 850 هزار تومان، خط فقر تهرانی ها

چند روز پیش، مرکز پژوهش های مجلس خط فقر سال 95 را محاسبه کرد. طبق این محاسبه خط فقر خانوار 4 نفره تهران 2 میلیون و 79 هزار تومان تخمین زده شده بود....

خسارت سانچی پرداخت شد/جزئیات پرداخت خسارات زلزله کرمانشاه

  خبرگزاری مهر : محسن قره‌خانی، دبیر کارگروه اتکایی سندیکای بیمه‌گران ایران در نشست خبری امروز سندیکای بیمه‌گران با خبرنگاران، از پرداخت...

کد خبر:6319
96/11/15 - 16:12

استانداردسازی قراردادهای بخش معدن برای جلب سرمایه‌های خارجی

      پس از تدوین قراردادهای موسوم به آی‌پی‌سی (Iran Petroleum Contracts) به عنوان الگوی قراردادی در صنعت نفت که برای افزایش جذابیت قراردادها برای...
استانداردسازی قراردادهای بخش معدن برای جلب سرمایه‌های خارجی

 

 

 

پس از تدوین قراردادهای موسوم به آی‌پی‌سی (Iran Petroleum Contracts) به عنوان الگوی قراردادی در صنعت نفت که برای افزایش جذابیت قراردادها برای شرکت‌های خارجی صورت گرفت، اکنون خانه معدن برای استانداردسازی قراردادهای نفتی دست به کار شده است. این خبر را رییس خانه معدن در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران اعلام کرد و گفت: خانه معدن استانداردسازی قراردادهای بخش معدن برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی را آغاز کرده است.

 

محمدرضا بهرامن با اشاره به ضرورت اصلاح قراردادها افزود: این استانداردسازی به عنوان یک ضرورت احساس شد؛ چرا که الگوی فعلی قراردادها موجب سردرگمی ‌سرمایه‌گذاران ‌می‌شود. اما با بازنگری در این قراردادها مشخص ‌می‌شود که برای مثال، ‌سرمایه‌گذاران باید در مزایده شرکت کنند یا راهکار دیگری وجود دارد که آنها با بنگاه‌های ایرانی مشارکت و بتوانند فعالیت خود را در بخش معدن به سادگی آغاز کنند. یا برای مثال، در قراردادها مشخص ‌می‌شود که در اکتشاف کدام یک از روش‌های سنتی، معمول یا مدرن مورد استفاده قرار گیرد. در عین حال، در الگوی جدید قراردادها، برای دولت نیز مشخص ‌می‌شود اگر از خدمات ‌سرمایه‌گذاران خارجی، بخش خصوصی داخلی یا دولتی در بخش معدن استفاده ‌می‌کند، چه استانداردهایی را باید رعایت کند.

 بهرامن توضیح داد که این استانداردسازی با همکاری تیم بازنگری در قراردادهای نفتی، ایمیدرو و سایر نهادهای مرتبط با این حوزه و توسط خانه معدن در حال انجام است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه بخش معدن نیز به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، نیازمند استانداردهای خاصی است، افزود: از طریق بازنگری در قراردادها ممکن است بهره‌برداری از کوچکترین معادن نیز با مشارکت ‌سرمایه‌گذاران کوچک آغاز شود. در حالی که اکنون نه ‌سرمایه‌گذاران خارجی از ظرفیت‌های بالقوه ایران در بخش معدن آگاهند و نه ما ‌می‌توانیم ‌سرمایه‌گذاران بالقوه را شناسایی کنیم.

 او ادامه داد: طی دو سال اخیر تنها بخشی که حتی در حوزه SME‌ها میزبان ‌سرمایه‌گذاران خارجی بوده، بخش معدن است و اکنون حدود 5 الی 6 پروژه معدنی به ‌سرمایه‌گذاران خارجی واگذار شده است. حال آنکه با ایجاد شفافیت در قراردادها ‌سرمایه‌گذارانی با 5 یا 10میلیون دلار سرمایه نیز ‌می‌توانند در بخش معدن فعال شوند. در واقع، نهادهایی نظیر اتاق‌های بازرگانی به دنبال بهبود فضای عام کسب‌وکار هستند، ما نیز به دنبال آن هستیم که با بهبود فضای حوزه تخصصی بخش معدن، شرایطی فراهم کنیم که ‌سرمایه‌گذاران بتوانند برای یک بازه 25 ساله برنامه‌ریزی کنند.

او همچنین با اشاره به تدوین برنامه چهارساله توسط ایمیدرو برای بخش معدن توضیح داد: بخش خصوصی نیز در تدوین این برنامه نقش دارد و چنانچه این برنامه چهارساله اجرایی شود، موانع ‌سرمایه‌گذاری از میان برداشته ‌می‌شود و بخش معدن از جذابیت بالایی برای ‌سرمایه‌گذاران برخوردار خواهد شد.

بهرامن با بیان اینکه توسعه بخش معدن در ایران از مزیت بالایی برخوردار است، ادامه داد: در طول 55 سال گذشته حدود 25 میلیارد دلار ‌سرمایه‌گذاری در این بخش صورت گرفته شده و برآورد‌ها نشان ‌می‌دهد که ارزش صادرات در بخش معدن تا پایان سال 1396 به حدود 8 میلیارد دلار برسد. دستیابی به چنین ارقامی در صادرات، نشان‌دهنده آن است که هر چه ‌سرمایه‌گذاری در این بخش افزایش یابد، میزان ارزآوری به کشور نیز افزایش خواهد یافت. مشروط بر اینکه، زیرساخت‌ها برای ‌سرمایه‌گذاران فراهم شود.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.