نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:6216
96/09/01 - 16:54

راهکارهای آبی برای توسعه پایدار در صنعت انرژی

      همایش «توسعه پایدار صنعت انرژی با مدیریت بهینه مصرف آب و پساب» از سوی کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران و فدراسیون صنعت نفت ایران...
راهکارهای آبی برای توسعه پایدار در صنعت انرژی

 

 

 

همایش «توسعه پایدار صنعت انرژی با مدیریت بهینه مصرف آب و پساب» از سوی کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران و فدراسیون صنعت نفت ایران در محل اتاق تهران برگزار شد.

 

در این همایش که جمعی از فعالان اقتصادی و کارآفرینان صنعت نفت و پتروشیمی در آن حضور داشتند، به مقوله بهره‌وری آب در بخش صنعت پرداخته و راهکارهایی برای افزایش این بهره‌وری تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، رضا پدیدار رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران در این همایش، با بیان اینکه محیط زیست امانتی است که باید به سلامت آن را به نسل‌های آینده کشور سپرد، گفت: محیط زیست سالم می‌تواند بستر شکوفایی و نوآوری را در کشور فراهم کند و در ایجاد این رویه باید بخش‌خصوصی و دولت هم گام باشند.

نایب‌رییس فدراسیون صنعت نفت ایران با اشاره به این گفته برنده نوبل اقتصاد سال 2017 که «بهبود تصمیم‌گیری‌ها در حوزه سلامت و محیط زیست یک ثروت و شادکامی است»، افزود: در مصرف هوشمندانه آب باید به مکانیزم کمی و مکانیزم کیفی آن توجه شود.

همچنین در این همایش، بهروز بهمن‌زنگی یکی از فعالان اقتصادی در حوزه صنعت نفت و پتروشیمی، در سخنانی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی جزو آب‌برترین صنایع در کشور است، گفت: تحلیل آمارهای گزارش مصرف آب در صنعت، حاکی از آن است که در میان گروه‌های صنعتی، تولید مواد و محصولات شیمیایی بالاترین سهم مصرف آب را در سال 1390 به خود اختصاص داده است.

به گفته وی، صنایع مذکور به همراه صنایع غذایی و تولید فلزات اساسی تقریبا بیش از 80 درصد آب مصرفی در کارگاه‌های بالاتر از 10 نفر کارکن را به خود اختصاص داده بودند.

وی به طور نمونه به میزان آب مورد نیاز طرح اوره و آمونیاک اشاره کرد و گفت: میزان آب خام مورد نیاز این طرح 1629 مترمکعب در ساعت است.

بهمن‌زنگی سپس افزود: با توجه به سیر تکاملی مدیریت آب و با توجه به کاهش شدید منابع آب تجدیدشونده در کشور، می‌توان نتیجه گرفت که در حال حاضر کشور دوره مدیریت عرضه آب را پشت سر گذاشته و در دوره مدیریت تقاضای آب و آغاز دوره بازتخصیص آب قرار دارد.

به گفته وی، از ملزومات این دوره‌ها استفاده از ابزارهای اقتصادی در مدیریت آب است تا تامین آب از منابع آب‌های نامتعارف نظیر پساب‌ها و آب‌های شور و لب‌شور را مقرون به صرفه کند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه شاخص بهره‌وری آب در صنعت طی سال‌های گذشته در کشور، کاهشی بوده است افزود: سهم ارزش آب مصرفی از ارزش تولید صنعتی کمتر از یک درصد است، حال آنکه بانک جهانی سهم 1.3 درصدی را پیشنهاد می‌کند.

بهمن‌زنگی در ادامه تصریح کرد که برای رفع مشکلات این بخش باید مدیریت یکپارچه منابع آب به صورت عملیاتی در دستور کار نهادهای ذی‌ربط قرار گیرد. وی در عین حال به استفاده از فاضلاب‌های شهری تصفیه‌شده در مصارف صنعتی و همچنین بازچرخانی آب در شهرک‌های صنعتی، نیروگاه‌ها و صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و تکنولوژی‌های نوین تاکید کرد.

  در ادامه این نشست، یکی از شرکت های فعالان در حوزه پتروشیمی به تشریح  تجربیات خود در عرصه افزایش بهره وری آب پرداخت.

 

راه‌حل‌هایی که به نتیجه منتهی نمی‌شود

در پایان این نشست و در دقایقی که به پرسش و پاسخ حاضران و برگزارکنندگان این همایش اختصاص داشت، محمد چگینی، رییس کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام، به این نکته اشاره کرد که چند سال است  که برای معضلات مطرح شده، راه‌حل‌هایی ارائه می‌شود و آنچه اکنون حائز اهمیت به نظر می‌رسد آن است که به چه دلیل این راه‌حل‌ها تاکنون به نتیجه نرسیده است.

او با اشاره به طرحی که سال‌های پیش برای مکانیزاسیون آب کشاورزی با صرف مبالغ هنگفت اجرا شد و به نتیجه نرسید، گفت: لازم است پیش از ارائه راه‌حل‌های اجرایی، راه‌حل‌های ساختاری ارائه شود.

چگینی برای نمونه به نیروگاه‌ها و بهره‌وری آب در این واحدها اشاره کرد و گفت: اکنون 50  الی 60  درصد نیروگاه‌ها دولتی است و درصد بالایی از نیروگاه‌ها نیز توسط شرکت‌های شبه‌دولتی مدیریت می‌شود. اکنون افزایش بهره‌وری آب باید توسط نیروگاه‌هایی به اجرا درآید که وزیر نیرو متولی آن است. بنابراین این مسایل را باید به طور ریشه‌ای حل کرد.

• توسعه پایدار صنعت انرژی با مدیریت بهینه آب و پساب

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.