نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:6177
96/08/10 - 16:15

عرضه سهام بنگاه‌های تامین اجتماعی در بورس

      چهارمین نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در دوره جدید، برگزار شد و طی آن گزارشی از عملکرد شش ماهه بورس تهران مورد بررسی قرار...
عرضه سهام بنگاه‌های تامین اجتماعی در بورس

 

 

 

چهارمین نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در دوره جدید، برگزار شد و طی آن گزارشی از عملکرد شش ماهه بورس تهران مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه همچنین، معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی از واگذاری سهام بنگاه‌های این سازمان در بورس و خروج تامین اجتماعی از بنگاه‌داری خبر داد.

 

 به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در آغاز این نشست علی سنگینیان، رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه، در سخنانی با اشاره به اصلاح قانون بازار سرمایه و بررسی آن در جلسات گذشته این کمیسیون، گفت: از سوی اتاق تهران درخواست توقف این قانون برای بررسی بیشتر و هم‌افزایی با بخش خصوصی به مسولان سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شده است.

وی تصریح کرد که در همین رابطه، با همکاری کمیسیون بازار پول و سرمایه و معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران، پیش‌نویس این قانون تدوین و از سوی بخش خصوصی به سازمان بورس ارائه خواهد شد.

سنگینیان همچنین با اشاره به ابلاغ بخشنامه بودجه سال 97 کشور، افزود: رویکرد بودجه سال آینده از سوی دولت، رشد اقتصادی فراگیر، اشتغال‌زا و ضد فقر اعلام شده است.

به گفته وی، در این بودجه میزان تخصیص منابع برای سرمایه‌گذاری 10 هزار میلیارد تومان است که رقم قابل قبولی نیست، از این رو برای منابع ‌سرمایه‌گذاری باید روی فاینانس خارجی حساب کرد.

همچنین در ارتباط با قانون جدید سازمان بورس، برخی دیگر از اعضای کمیسیون نظرات خود را مطرح کردند. عباس آرگون نایب‌رییس کمیسیون، با تاکید بر اینکه روان‌سازی در حوزه بازار سرمایه باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: پیش‌نویس قانون جدید بازار سرمایه نشان ‌می‌دهد که نگارندگان آن بیشتر روی کنترل‌ها و تقویت نظارت‌ها تمرکز کرده‌اند که عملا فعالیت‌ها در این حوزه را کندتر از گذشته خواهد کرد. به گفته وی، در قانون جدید عمدتا بر افزایش اختیارات سازمان بورس پرداخته شده‌است.

سیدحسین سلیمی، دیگر نایب رییس کمیسیون نیز با انتقاد از پیش‌نویس قانون جدید بازار سرمایه، گفت: در این سند آمده است که رییس سازمان بورس عضو شورای پول و اعتبار خواهد بود در حالی که حضور رییس سازمان بورس در این شورا باید در قانون شورای پول و اعتبار آمده باشد.

سیدمحمد اتابک دیگر عضو کمیسیون نیز بر ثبات در قوانین کشور تاکید کرد. وی افزود: سالانه بر حجم و تعداد قوانین کشور افزوده ‌می‌شود در حالی که فعالان اقتصادی نمی‌توانند پیش‌بینی دقیقی و حتی نسبی از روند کسب‌وکار و اقتصاد کشور داشته باشند.

 

خروج تامین اجتماعی از بنگاه‌داری

در ادامه این نشست، ولی‌اله افخمی‌راد، معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی، با اعلام اینکه این سازمان برابر برنامه‌ای تدوین شده، خروج از بنگاه‌داری را آغاز کرده است، گفت: در فاز نخست این برنامه عملیاتی که به زودی اجرا خواهد شد، میزان قابل توجهی از سهام شرکت‌های متعلق به سازمان تامین اجتماعی در بورس عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه بر طبق اصل 44 قانون اساسی، سازمان‌های مشابه تامین اجتماعی نمی‌توانند بیش از 40 درصد سهام یک بنگاه اقتصادی را داشته باشند، افزود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، سازمان تامین اجتماعی از این پس سهام‌دار حداکثر 40 درصد سهم بنگاه‌ها خواهد بود و اداره این بنگاه‌ها به بخش‌های دیگر واگذار می‌شود.

افخمی‌راد سپس اظهار امیدواری کرد که سازمان بورس با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی تامین اجتماعی برای عرضه سهام بنگاه‌های این نهاد، همراهی‌های لازم را داشته باشد.

 

گزارشی از عملکرد شش ماه بورس تهران

در ادامه این نشست، گزارش عملکرد شش ماهه بورس تهران مورد بررسی قرار گرفت. علی سنگینیان، رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، با بیان اینکه ارزش بازار طی این مدت 330 هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: این میزان از ارزش بازار سرمایه در مقایسه با اندازه اقتصاد کشور بسیار کوچک است.

وی با اشاره به اینکه گردش معاملات طی نیمه نخست سال جاری، در حدود 8 درصد بوده است، گفت: این حجم اندک از گردش معاملات در بورس تهران نشان ‌می‌دهد که بازار سرمایه کشور، سیال نیست که دلیل عمده آن نیز به قوانین نامناسب و سخت‌گیری‌های اعمال شده در این بازار برمی‌گردد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ادامه، متوسط روزانه معاملات در این بازار طی شش ماهه نخست امسال را حدود 200 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این میزان از معاملات بیانگر این است که عمق بازار کم و محدود است و بورس تهران نمی‌تواند حجم بزرگی از معاملات را انجام دهد.

سنگینیان همچنین ارزش بازار فرابورس طی این مدت را 100 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بررسی این بازار نشان ‌می‌دهد که عمده معاملات فرابورس مربوط به بازار ابزارهای نوین است.

 به گفته وی، بازار فرابورس در حال حاضر به محل بازار اوراق بدهی تبدیل شده حال آنکه این بازار برای شرکت‌های کوچک و متوسط موفق نبوده است.

وی در انتهای سخنان خود در این نشست به آمارهای اخیر بانک مرکزی اشاره کرد و افزود: بر اساس گزارش بانک مرکزی، حجم نقدینگی کشور به 1300 هزار میلیارد تومان رسیده است.

 به گفته سنگینیان، بیش از 90 درصد نقدینگی کشور، شبه‌پول است. او همچنین با اشاره به میزان تسهیلات اعطایی تا مرداد ماه سال جاری، افزود: حجم تسهیلات اعطا شده تا این مدت، 9 هزار و 648 میلیارد تومان است.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.