نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:6121
96/07/19 - 17:37

تکلیف استارت‌آپ‌ها با متولیان متعدد باید روشن شود

      موقعیت استارت‌آپ‌های ایرانی نشان‌دهنده برتری بین‌المللی توانمندی‌های ایران است و باید مراقب باشیم فعالان حوزه استارت‌آپ‌ دچار...
تکلیف استارت‌آپ‌ها با متولیان متعدد باید روشن شود

 

 

 

موقعیت استارت‌آپ‌های ایرانی نشان‌دهنده برتری بین‌المللی توانمندی‌های ایران است و باید مراقب باشیم فعالان حوزه استارت‌آپ‌ دچار سرخوردگی نشوند.

 

مرتضی موسویان، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد، طی بازدید از غرفه اتاق تهران در رویداد فناوری - تجاری جیتکس 2017 راه یافتن سه استارت‌آپ ایرانی و نیز استارت‌آپ مورد حمایت اتاق تهران به مرحله نهایی دریافت جایزه سوپر نوا را نشانه سرآمدی توانمندی جوانان ایران نسبت به بسیاری از کشورها دانست و گفت: وجود این ظرفیت‌ها در کشور، ضرورت سرمایه‌گذاری جدی‌تر در حوزه کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری را دو چندان می‌کند.

موسویان در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی اتاق تهران با اشاره به حضور گسترده استارت‌آپ‌های ایرانی در جیتکس 2017 گفت: با اخباری که کسب کرده‌ام، ظاهرا چند استارت‌آپ ایرانی موفق شده‌اند نظر مساعد سرمایه‌گذاران خارجی را جلب کنند. این بدان معناست که حرکت در مسیر کسب‌وکارهای نوین آغاز شده است اما باید توجه داشت که در ادامه این مسیر، جوانان فعال در حوزه کسب‌وکارهای نوین بدون پشتوانه نمانند. تا مبادا با سرخوردگی مواجه شوند. باید به توانایی‌ّها و حساسیت‌های این جوانان نخبه توجه بیشتری نشان داد.

او در ادامه گفت: دولت کره‌جنوبی وزارتخانه‌ای به نام کسب‌وکارهای کوچک ایجاد کرده است. یعنی این کشور، اهمیت این کسب‌وکارها را درک کرده و برای آن یک وزارتخانه مستقل تاسیس کرده است. در ایران نیز در ابتدا باید تکلیف استارت‌آپ‌ها با متولیان متعدد روشن شود و یک نهاد پاسخگوی کسب‌وکارهای نوین و فناورانه باشد.

او با بیان اینکه تعداد استارت‌آپ‌ها در حال گسترش است، گفت: دولت باید فرایند صدور مجوز این کسب و کارها را تسهیل کند که البته اقداماتی در این راستا در حال انجام است. در حال حاضر مقررات در این بخش تا حدود زیادی ساده‌سازی شده و فرد می‌تواند ظرف مدت کوتاهی مجوز فعالیت دریافت کند. ضمن این که به محض دریافت مجوز، پشتیبانی آموزشی برای این فرد آغاز می‌شود.

موسویان افزود: تعدادی از خانه‌های دیجیتال و مجتمع‌های فرهنگی دیجیتال، در سال جاری به شتاب‌دهنده تغییر وضعیت می‌دهند. اکنون یک شتاب‌دهنده در زنجان ایجاد شده و حداقل 7 شتاب‌دهنده دیگر در 7 استان تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود. در عین حال در تلاش هستیم که در سال 1397 این تعداد شتاب‌دهنده را به 32 شتاب‌دهنده افزایش دهیم.

او گفت: این استارت‌آپ‌ها با عضویت در این مراکز شتاب‌دهنده، چنانچه مذاکرات‌شان با سرمایه گذاران به مرحله انعقاد قرارداد برسد، مشاوره حقوقی نیز به آنها ارائه می‌شود و همچنین مکانی با همه امکانات از جمله اینترنت رایگان نیز در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.