نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:6069
96/06/28 - 16:41

جنبش اتاق ها در خدمت صلح جهانی راه اندازی شود

      نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در جلسه شورای عمومی فدراسیون جهانی اتاق‌ها مطرح کرد: جنبش اتاق‌ها در خدمت صلح جهانی توسط اتاق بازرگانی...
جنبش اتاق ها در خدمت صلح جهانی راه اندازی شود

 

 

 

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در جلسه شورای عمومی فدراسیون جهانی اتاق‌ها مطرح کرد: جنبش اتاق‌ها در خدمت صلح جهانی توسط اتاق بازرگانی بین المللی راه اندازی شود.

جلسه شورای عمومی فدراسیون جهانی اتاق‌ها WCF صبح امروز با حضور نایب رئیس اتاق ایران پدرام سلطانی که از ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۱۷) به عنوان عضو فدراسیون جهانی اتاق‌ها به نمایندگی از ایران انتخاب شده است، در ساختمان اتاق ایالت NSW استرالیا در سیدنی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران گفت: در جلسه فدراسیون جهانی اتاق‌ها موضوع‌های متنوعی مطرح شد و بحث‌های بسیار خوبی صورت گرفت، بعد از تصویب گزارش جلسه قبل و ارائه گزارش هایی از برگزاری کنگره اتاق‌های بازرگانی جهان و گزارش اتاق استرالیا در ارتباط با کنگره؛ موضوع گواهی مبدا و گزارش کمیته گواهی مبدا ارئه شد.

وی افزود: با توجه به اینکه اتاق تهران به عنوان نماینده اتاق ایران در کمیته گواهی مبدا حضور فعال و موثری داشته است، پیشنهاد کردیم یکی از جلسه کمیته گواهی مبدا در ایران برگزار شود که مورد استقبال قرار گرفت، البته، چون جلسات سال ۲۰۱۸ را تنظیم کرده اند و به ترتیب چین و هند، درخواست‌های کتپی خود را ارائه داده اند و میزبان شده اند، اعلام شد برای سال ۲۰۱۹ این موضوع امکان پذیر خواهد بود مگر اینکه هند در این مدت انصراف دهد و در آن صورت امکان برگزاری جلسه کمیته گواهی مبدا در سال ۲۰۱۸ میلادی در تهران فراهم خواهد شد البته به ما اعلام کردند که باید درخواست رسمی و کتبی خودمان را برای میزبانی جلسه ارائه دهیم.

پدرام سلطانی ادامه داد: درباره بحث گواهی مبدا در جلسه بر لزوم بازنگری در موضوع گواهی مبدا و این خدمتی که اتاق‌ها ارائه می‌دهند اشاره کردم؛ باتوجه به اینکه هر کالا و خدماتی در آموزه‌ها و مفاهیم مدیریت یک چرخه، عمری دارد گفتم گواهی مبدا از نظر مقطع چرخه عمر در حال افول است و اگر به تغییرات عملیاتی و نحوه کاربرد و صدور گواهی مبدا سرعت نبخشیم این امکان وجود دارد این خدمت از سبد خدمات اتاق‌ها حذف شود.

وی افزود: همچنین در ادامه با اشاره به جدی‌تر شدن به کارگیری اینترنت اشیا در تولید، گفتم در آینده هر کالایی می‌تواند با بهره گیری ازاین فناوری نسل چهارم صنعت، شناسنامه خود را از جمله مبدا تولیدش همراه داشته باشد و این موضوع اگر مورد توجه اتاق‌ها قرار نگیرد می‌تواند آسیب‌های جدی به دنبال داشته باشد و تهدیدی برای نقش اتاق‌ها در صدور گواهی مبدا محسوب شود.

وی همچنین به درخواست ایران برای پذیرفته شدن به عنوان عضو رسمی شورای گواهی مبدا در جلسه خبر داد و گفت: این موضوع مورد توجه رئیس و نایب رئیس شورای گواهی مبدا قرار گرفت؛ البته برای قطعی شدن آن لازم است مذاکرات جدی تری با رئیس فدراسیون جهانی اتاق‌های بازرگانی و افراد اثرگذار صورت گیرد.

نایب رییس اتاق ایران با بیان اینکه در ادامه جلسه در ارتباط با تسهیل تجاری گزارشی از فعالیت اتاق بازرگانی بین المللی داده شد، گفت:: نکته جالب توجه در تسهیل تجاری این بود که براساس مطالعاتی که در کارگروه مربوطه در اتاق بازرگانی بین المللی انجام گرفته، متوجه شده اند که ۸۰ درصد زمان کل ترخیص کالا به طور متوسط در همه دنیا بیشتر به کاردهای اداری و کاغذی اختصاص پیدا می‌کند و نه عملیات لجستیک ترخیص کالا که این زمان بسیار قابل توجه است و نشان می‌دهد ظرفیت بسیاری وجود دارد که زمان متوسط ورود کالا به کشور‌ها حداقل به یک چهارم یا یک پنجم وضع فعلی کاهش پیدا کند.

سلطانی اظهار داشت: البته تصور می‌کنم این شرایط در کشور ما بدتر هم باشد، زیرا ما در شاخص تجارت فرامرزی جزو کشورهای انتهای جدول هستیم.

پدرام سلطانی با اشاره به اینکه در جلسه گزارش مشترکی هم از سوی اتاق بازرگانی بین المللی و مرکز بین المللی بخش خصوصی در رابطه با فساد اداری و ضرورت انطباق عملیات تجاری و اقتصادی با قانون، ارائه شد، گفت: فساد اداری کم و بیش در تمام کشور‌ها وجود دارد، اما در کشورهایی که قوانین بد و ناکافی دارند این پدیده شیوع بیشتری پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: بعد از ارائه گزارش به عنوان نماینده اتاق ایران تجربیات کشورمان در مبارزه با فساد را در اختیار دیگر اعضا گذاشتم و اعلام کردم مشکل اصلی که زمینه ساز فساد می‌شود، انبوه قوانین و مقررات است. علاوه بر این‌ها فساد و مباره با آن یک موضوع فرهنگی هم هست و ضرورت دارد از دوران مدرسه موضوع فساد، نقش مخرب آن در اقتصاد کشور‌ها و نحوه مبارزه با آن به دانش آموزان آموزش داده شود، که مورد توجه گروه ارائه دهنده گزارش قرار گرفت و قرار شد این موضوع مورد بررسی قرار گیرد و گزارش تکمیلی در آینده ارائه شود.

به گفته سلطانی؛ در ادامه جلسه نمایند گروه ۲۰ (۲۰ اقتصادی بزرگ دنیا) اعلام کرد که براساس مطالعات انجام شده حجم برخاسته از فساد ۱۳ درصد اندازه کل اقتصادی جهان است که عددی بسیار بزرگ و تکان دهنده محسوب می‌شود.

به گفته نایب رییس اتاق ایران؛ در سه سال گذشته فدراسیون جهانی اتاق‌ها روی موضوع «مهاجرت» و جا به جایی که قرار است در جریان کنگره جهانی اتاق‌ها مطرح و تصویب شود، کار کرده است و در این زمینه آمار‌ها و اطلاعات خوبی در جریان جلسه شورای عمومی فدارسیون جهانی اتاق‌ها مطرح شد که قصد داریم آن‌ها را به صورت کامل ترجمه و منتشر کنیم.

وی همچنین به تشریح یکی دیگر از پیشنهادهایی که در این جلسه مطرح کرده است، پرداخت و گفت:: در جلسه ضمن تشکر از ورود اتاق‌ها به معضلات جهانی مانند مهاجرت درخواست کردم که سایر مسایلی که موجب ایجاد تنش و ناآرامی در سطح جهان شده است هم مورد توجه اتاق‌ها قرار گیرد و اشاره مشخصی به تنش‌های منطقه‌ای و ناآرامی ها، درگیری‌ها قومی و نظامی در جای جای دنیا و به ویژه خاورمیانه داشتم و پیشنهاد کردم که جنبش اتاق‌ها در خدمت صلح جهانی توسط اتاق بازرگانی بین المللی راه اندازی شود که این پیشنهاد هم مورد استقبال اعضا قرا گرفت.

به گفته نایب رییس اتاق ایران در پایان جلسه اعضا شورای عمومی فدارسیون جهانی اتاق‌ها به مهمانی شام فرماندار ایالت NSW استرالیا، رفتند و او ضمن استقبال گرم از اعضا؛ برگزاری اجلاس اتاق‌های بازرگانی جهانی در سیدنی را فرصتی مناسب برای تعاملات جهانی دانست.

نگاه ویژه و مخالفت مذهبی با تولید محصولات تراریخته در ایران

در اجلاس یک روزه اتاق های بازرگانی آسیا و اقیانوسیه‎ ‎‏ ‏CACCI‏ در سیدنی استرالیا و در نشست تخصصی « کشاورزی در آسیا» ، کارشناس ارشد بین الملل اتاق ایران درباره ظرفیت ها و پتانسیل های کشاورزی در ایران سخنرانی کرد .

پژمان چهرازیبه نگاه ویژه مذهبی در ایران به موضوع کشاورزی تراریخته و مخالفت با آن به عنوان یک چشم انداز پرداخت و اعلام کرد این موضوع می تواند در کشورها مختلف و با مذاهب دیگر هم مورد توجه قرار گیرد.

کارشناس امور بین الملل اتاق ایران در مورد بحث مهم تولید محصولات تراریخته هم در کشور گفت: در ایران تولید محصولات تراریخته کشاورزی موضوع جدیدی است و خیلی ها نگران آن هستند. تولید محصولات تراریخته موضوع جدیدی است که می تواند خطراتی برای سلامت و محیط زیست داشته باشد و به همین دلیل هم می بینیم که در دنیا مخالفت های جدی در استفاده از آن وجود دارد.

وی به مخالفت ها در ایران با این موضوع و نگاه ویژه ای که وجود دارد، پرداخت و گفت: «در ایران یک مبارزه جدید به وجود آمده که در هیچ کجای دنیا دیده نمی شود. این مبارزه، مبارزه مذهبی با پرورش محصولات تراریخته است. افراد مذهبی می گویند وقتی ژن هسته ای در آزمایشگاه دستکاری می شود که به طور طبیعی امکان آن وجود ندارد، در واقع مداخله در خلقت که از سوی خداوند بزرگ صورت می گیرد، انجام گرفته است و این کار اصلا درست نیست. اتفاقی که باعث شکل گیری یک مبارزه جدید مذهبی با موضوع پرورش و تولید محصولات تراریخته شده است.

چهرازی گفت : این اتفاق در مذاهب دیگر مانند مسیحیت و… هم می تواند به وجود بیاید و باعث مخالفت مذهبی با تولید محصولات کشاورزی شود، که حتما روی مخالفت و جلوگیری از تولید این محصولات تاثیرات مهمی خواهد داشت.

نماینده ایران در این جلسه با ترسیم فضای کلی از وضعیت و شرایط کشاورزی در ایران گفت : از کل مساحت سرزمین ایران تنها ۱۴ درصد آن قابل کشاورزی است و از جمعیت کل کشور ۲۶ درصدشان روستاییانی هستند که یکی از مشاغل اصلی آن ها کشاورزی و دامپروری است.

وی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در روستاهای کشورما ۹ درصد است، گفت: ایران به دلیل داشتن آب و هوا متنوع دارای مناطق و مدل های گوناگونی از کشاورزی است که کشاورزی دیم، کشاورزی در مناطق خشک (که بیشتر غلات در آن ها کاشته و از بارندگی زمستان استفاده می شود) و کشاورزی با استفاده از آبیاری قطره ای از جمله آن هاست.

کارشناس بخش بین الملل اتاق ایران با بیان اینکه جمعیت ایران رو به رشد است و این رشد در آینده نیز ادامه خواهد داشت، بر شکل گیری قشر متوسط و افزایش شهرنشینی در دهه های گذشته در ایران تاکید کرد و ادامه داد:« افزایش شهرنشینی در ایران باعث شده است که افراد به دنبال تنوع غذایی بیشتری در کشور باشند و ما شاهد تغییرات در الگوی غذایی مردم باشیم.»

چهرازی در بخش دیگری از صحبت های خود از «کشت غلات» به عنوان استراتژیک ترین محصولات کشاورزی کشت شده در ایران نام برد و درباره نقش پررنگ دولت و ارگان های متعدد دولتی در امور کشاورزی درایران صحبت کرد و گفت: «هدف دولت ایران از ابتدا تاکنون خودکفایی بوده است به خصوص در کشت محصولات استراتژیکی مانند گندم و برنج که موفقت های مهمی هم در خودکفایی گندم به دست آمده است. همچنین دولت در اجرای سیاست های خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی اصولا تعرفه های واردات مواد غذایی را بالا در نظر می گیرد.

او در ادامه به موضوع خشکسالی در سال های گذشته و تاثیرات مخرب آن اشاره کرد و گفت: در ایران ۹۳ درصد کشاورزی و دامپروری به صورت سنتی و در زمین های کوچک زیر ۱۰ هکتار انجام می شود و از مزارع وسیع و شرکت های کشت و صنعت بزرگ ، خبر زیادی نیست.

نماینده اتاق ایران در این نسشت با اشاره به اینکه ایران در زمینه تولید محصولات باغی و انواع سبزی و صیفی جات جایگاه بالایی در جهان دارد و از تنوع بی نظیری برخوردار است،گفت : ایران از نظر تنوع در تولید میوه جزو ۷ کشور اول جهان محسوب می شود.

کارشناس امور بین الملل اتاق ایران در بخش بعدی صحبت های خود به ظرفیت های دامپروری در ایران اشاره و بیان کرد: بیشترین تمرکز دامپروری در ایران در حوزه پرورش بز و گوسفند با ۵۰ میلیون راس گوسفند و ۲۲ میلیون راس بز است. البته در ۱۰ سال گذشته جمعیت این حیوانات به دلیل خشکسالی و نبود آذوقه ، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی را شاهد بوده است.

چهرازی در ادامه به موضوع تولید لبنیات در ایران پرداخت و گفت : سال های گذشته روند تولید انواع لبنیات درایران افزایش چشمگیری داشته است به گونه ای که ۲۰ سال پیش میزان تولید ما در این حوزه ۴ میلیون تن بود ولی ۵ سال پیش به ۶.۸ میلیون تن و حالا به ۹ میلیون تن در سال رسیده است.

البته همچنان بهره وری در این حوزه پایین است و برای درک درست آن تنها کافی است به این آمار توجه کنیم که هر گاو در ایران تنها ۲۶۰۰ کیلوگرم شیر در سال به صورت میانگین تولید می کند در حالی که این عدد در کشور هلند ۸ هزار کیلوگرم است.»

او با بیان اینکه الگوی تغذیه در ایران همچون بسیاری از کشورها غربی شده است ، ادامه داد: «شاهدیم که تمرکز اصلی تغذیه در کشور ما به سمت فست فودها، مصرف زیاد گوشت و… در حال حرکت است به جای مصرف سبزی ها و غلات.

در ادامه این سخنرانی به ظرفیت های ایران برای تولید مواد غذایی و کشاورزی ارگانیک پرداخته شد و چهرازی در این زمینه با بیان اینکه طبق آمارهای سازمان های بین المللی در کشاورزی ایران از سموم خطرناک کمتر استفاده می شود، گفت: با توجه به اینکه بخش مهمی از کشاورزی ایران همچنان سنتی است این موضوع بستر تولید محصولات ارگانیک را به خوبی فراهم کرده است و می توان گفت بخش مهمی از تولید محصولات کشاورزی در ایران با اقداماتی کوچک می تواند ارگانیک باشد؛ البته چالش اصلی ما در این زمینه بحث گواهی نامه های بین المللی ارگانیک است که ضعف شدید و کمبود اطلاعات در آن ها داریم و این موضوع باعث شده قادر به صادرات محصولات خود به عنوان محصولات ارگانیک نباشیم و ارزش افزوده بیشتری را به دست نیاوریم.

دو چالش اصلی کشاورزی در ایران یعنی بحران آب و خاک موضوع بعدی بود که چهرازی به آن ها پرداخت و گفت: در جهان، میانگین بارش ۸۰۰ میلیمتر است اما در ایران ۲۵۰ میلیمتر است که نشان دهنده وضعیت ماست؛ البته در بخشی از مناطق ایران مانند اطراف خزر میزان متوسط بارش ۱۲۵۰ میلیمتر در سال و از میانگین جهانی بسیار بالاتر است ولی در مقابل این در بسیاری از مناطق ایران میزان میانگین بارش سالانه تنها حدود ۱۰۰ میلیمتر است.

او همچنین به بحران خاک نیز پرداخت و گفت: لایه بالای خاک در ایران و غنای خاک به دلیل استفاده بی رویه از کود شیمیایی و کاشت محصولات یکنواخت در حال از بین رفتن است.

نماینده ایران در اجلاس اتاق های بازرگانی آسیا و اقیانوسیه در ادامه به ابتکار عمل اتاق ایران در برگزاری کنفرانس آب مجازی اشاره کرد و گفت: موضوع بسیار مهم آب مجازی و استفاده از آن در آینده می تواند جلوی بروز بسیاری از بحران ها را بگیرد و فضا را برای شکل گیری توازن در منابع حیاتی فراهم کند و باعث شکل گیری بازارهایی در این زمینه شود.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.