نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:6062
96/06/25 - 16:52

ایران آماده جذب سرمایه است

سمینار جاده ابریشم اتاق‌های بازرگانی بین‌الملل (SRCIC) در شهر شیان چین برگزار شد که فریال مستوفی، رییس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری و مسعود مالکی،...
ایران آماده جذب سرمایه است

سمینار جاده ابریشم اتاق‌های بازرگانی بین‌الملل (SRCIC) در شهر شیان چین برگزار شد که فریال مستوفی، رییس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری و مسعود مالکی، مدیر کشورهای در حال توسعه اتاق تهران در آن حضور یافتند.

 

در سمینار جاده ابریشم اتاق‌های بازرگانی بین‌الملل، بیش از یک هزار شرکت‌کننده از کشورهای مختلف حضور داشتند و در گروه‌های مختلف کاری از جمله خدمات مالی، مکانیزم همکاری در اجرای جامع طرح «یک جاده- یک کمربند»، جهانی‌سازی اقتصاد و ایجاد موزه بین‌المللی جاده ابریشم با یکدیگر به تبادل نظر پرداختند.


رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری اتاق تهران نیز در این نشست طی سخنانی با اشاره به روابط دیرینه ایران و چین در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی عنوان کرد که جاده ابریشم نقش به‌سزایی در اتصال تمدن‌های مختلف به یکدیگر دارد. 
فریال مستوفی هم‌چنین به نقش و جایگاه ایران در منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: ایران از یک موقعیت جغرافیایی استراتژیک در خاورمیانه برخوردار است و ‌می‌تواند مرکز و هاب ترانزیت و عبور و مرور از مسیر‌های مختلف زمینی، دریایی و هوایی برای دسترسی به دیگر نقاط خاورمیانه، اوراسیا و غرب اروپا باشد. همچنین با توسعه راه‌های حمل‌ونقل زمینی، کشورهای آسیای مرکزی، افغانستان و چین را به هم متصل کند. در چنین موقعیتی، ساخت شبکه راه‌آهن و کریدور شمال- جنوب و شرق – غرب ‌می‌تواند، مسیر توسعه اقتصادی و توسعه روابط دیپلماتیک در منطقه را بسیار هموار کند.
مستوفی افزود: جاده ابریشم ‌می‌تواند تا اروپا گسترش یابد و ایران ‌می‌تواند از یک سو چین را به خاورمیانه و از طرف دیگر به اروپا متصل کند. هم‌چنین چین ‌می‌تواند برای تداوم رشد بالای اقتصادی خود از نفوذ تهران در خاورمیانه برای بهره‌گیری از بازارهای منطقه استفاده کند.
او در سخنان خود این نکته را نیز مورد تاکید قرار داده است که ایران قادر به جذب سرمایه‌گذاری بیشتر، ایجاد مشاغل جدید، ارتقا فعالیت‌های تجاری، افزایش حجم ترانزیت ، انبارداری و توسعه بنادر است.


این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه یک‌سوم تجارت ایران با چین انجام ‌می‌گیرد، گفت: این دو کشور تصمیم به همکاری‌های بیشتر اقتصادی دارند. دو کشور ‌می‌توانند با گسترش راه‌های جاده‌ای علاوه بر توسعه مراودات اقتصادی، در تقابل با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و بسیاری از مسایل دیگر نیز با یکدیگر همکاری کنند.
فریال مستوفی سپس به تشریح نقش اتاق به عنوان پارلمان بخش خصوصی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی و توسعه اقتصادی در سال‌های اخیر پرداخت و گفت: اتاق تهران به منظور تسهیل جذب سرمایه‌گذاری خارجی، اقدام به تاسیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری کرده است.


نهاد اتاق‌های بین‌المللی بازرگانی بین‌الملل جاده ابریشم (SRCIC) مرکب از اتاق‌های بازرگانی 60 کشور و همچنین تعداد زیادی موسسه بخش خصوصی از کشورهای واقع در مسیر این جاده تشکیل شده است که با هدف یکپارچه‌سازی پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌های لازم برای خدمت‌رسانی و ارائه فرصت‌های ارتباطی، تبادلات فرهنگی و توسعه ابداعات و نوآوری‌ها تشکیل شده است و شامل کمیته‌های بازرگانی، خدمات مالی، برنامه‌های فرهنگی، حمل‌ونقل، انرژی، اطلاعات و پارک‌های فناوری و صنعتی است.

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.