نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:5985
96/05/28 - 16:24

بررسی مشکلات سامانه جامع گمرکی

      دومین جلسه کمیته حمل و نقل اتاق تهران با موضوع بررسی مشکلات سامانه جامع گمرکی ایران برگزار شد.    هدف از ایجاد این سامانه جامع گمرکی،...
بررسی مشکلات سامانه جامع گمرکی

 

 

 

دومین جلسه کمیته حمل و نقل اتاق تهران با موضوع بررسی مشکلات سامانه جامع گمرکی ایران برگزار شد.

 

 هدف از ایجاد این سامانه جامع گمرکی، حذف تمامی اسناد کاغذی و فیزیکی مربوط به ورود و خروج کالا از گمرکات کشور است تا با استقرار این سامانه، علاوه بر شفافیت در امور گمرکی، مسائل مربوط به این بخش نیز به صورت برخط صورت گیرد.

با این حال از شروع به کار سامانه جامع گمرکی نزدیک به یک سال می‌گذرد و با وجود آنکه فعالان اقتصادی و شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی از استقرار آن استقبال کرده و رضایت دارند، اما فعالیت آن تاکنون خالی از اشکال نبوده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، به همین منظور بررسی مشکلاتی که سامانه جامع گمرکی هنوز با آن مواجه است در دستورکار دومین جلسه کمیته حمل‌و‌نقل اتاق تهران قرار گرفت. در این نشست مشکلاتی که صاحبان بار و شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی در برخورد با این سامانه با آن مواجه هستند از سوی نمایندگان تشکل‌های صنفی بخش حمل‌ونقل و ترانزیت کشور، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات گمرک و مدیرکل دفتر ترانزیت گمرک ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محمدجواد عطرچیان، دبیر کمیته حمل‌و‌نقل اتاق تهران، با بیان اینکه در این جلسه مسائل و مشکلات این بخش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، افزود: مسائلی که بخش خصوصی در کار کردن با این سامانه با آن مواجه هستند از سوی نمایندگان تشکل‌های صنفی حمل و نقل و ترانزیتی مطرح و مدیران گمرک ایران نیز توضیحاتی را ارائه دادند. در پایان این نشست نیز مقرر شد با معرفی نمایندگانی از سوی اتاق تهران به دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک ایران، این مشکلات به صورت عملیاتی برطرف شود.

به گفته وی، سامانه جامع گمرکی از شروع فعالیت آن، مورد استقبال و توجه شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی و صاحبان بار و کالا قرار گرفت اما در طول یک سال اخیر نقاط ضعف آن نمایان شد که نیاز به رفع و رجوع دارد.

عطرچیان در این زمینه به برخی مشکلاتی که این سامانه با آن مواجه است اشاره کرد و افزود: عدم تطابق سامانه با کنوانسیون و مقررات حمل و نقل بین المللی، مغایرت با قانون 104 امور گمرکی کشور، عدم هماهنگی لازم با سامانه ثبت سفارش و مشکلاتی که در نحوه صدور ترخیصیه کالاها دارد، از جمله ایراداتی است که باید برطرف شود.

دبیر کمیته حمل و نقل اتاق تهران در ادامه با بیان اینکه مدیران گمرک ایران در این جلسه، توضیحاتی در خصوص نحوه کارکرد سامانه جامع گمرکی ارائه دادند، افزود: به گفته مدیران گمرک، فعالان اقتصادی در مواجهه با مشکلات کار با این سامانه می‌توانند از طریق شماره تماس 43890 راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند.

وی همچنین تصریح کرد که طبق وعده مدیران گمرک ایران، برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه کار با سامانه جامع گمرکی نیز در دستورکار این نهاد قرار گرفته است.

عطرچیان در پایان خاطرنشان کرد که در نشست آتی کمیته حمل و نقل اتاق تهران، بررسی سامانه جامع گمرکی با حضور فعالان بخش خصوصی و مدیران گمرک ایران ادامه خواهد داشت.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.