ایران یکصد و پنجاه و ششمین اقتصاد جهان از نظر آزادی

      براساس گزارش بنیاد هریتیج از شاخص آزادی اقتصادی، ایران در رده ۱۵۶ از بین 180 کشور جهان قرار گرفت.   به گزارش روابط عمومی اتاق تهران...

استانداردسازی قراردادهای بخش معدن برای جلب سرمایه‌های خارجی

      پس از تدوین قراردادهای موسوم به آی‌پی‌سی (Iran Petroleum Contracts) به عنوان الگوی قراردادی در صنعت نفت که برای افزایش جذابیت قراردادها برای...

تدوین برنامه توسعه و تبدیل بیمارستان بازرگانان به یک مرکز درمانی مدرن و مجهز

      دبیرکل اتاق تهران از برنامه‌ریزی برای توسعه بیمارستان بازرگانان اتاق تهران و تبدیل آن به یک مرکز درمانی مدرن و مجهز برای ارائه خدمات...

کد خبر:5883
96/04/13 - 16:18

شرایط صدور گواهی ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده تسهیل شد

      بر اساس بخشنامه شماره 506/96/200 مورخ 1/3/96 سازمان امور مالیاتی کشور، فرآیند صدور گواهی ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، تسهیل شد.    معاون...
شرایط صدور گواهی ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده تسهیل شد

 

 

 

بر اساس بخشنامه شماره 506/96/200 مورخ 1/3/96 سازمان امور مالیاتی کشور، فرآیند صدور گواهی ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، تسهیل شد.

 

 معاون کسب‌و‌کار اتاق تهران با توضیح اینکه شرایط صدور گواهی ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده طی چند جلسه در هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار مورد بررسی قرار گرفت، به مهم‌ترین مفاد بخشنامه جدید اشاره کرده و گفت: بر اساس بخشنامه‌ای که ماه گذشته از سوی سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شده است، مدت اعتبار گواهی‌‎های صادر شده برای مؤدیانی که بدهی خود را پرداخت یا ترتیب پرداخت آن را داده‌اند، 12 ماه است.

هومن حاجی‌پور با بیان اینکه فرآیند بررسی درخواست و صدور گواهی‌نامه ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده بود، گفت: بر اساس بندهای بخشنامه جدید، مؤدیان برای ثبت‌نام فقط کافی است به سامانهwww.tax.gov.ir مراجعه کنند. مدارک مورد نیاز برای مؤدیانی که برای اولین بار قصد ثبت‌نام دارند، صرفا تسلیم اظهارنامه‌‌های دوره مشمول تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه مدت اعتبار گواهی مؤدیان فوق، شش ماه است، افزود: براساس این بخشنامه، مدت اعتبار گواهی مؤدیان خوش حساب 24 ماه در نظر گرفته شده است.

معاون کسب‌و‌کار اتاق تهران همچنین تصریح کرد که مدت زمان طی مراحل صدور گواهی‌نامه ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده به 7 روز کاهش یافته است. به گفته حاجی‌پور، همچنین مؤدیان می‌توانند یک ماه قبل از انقضا گواهی قبلی، اقدام به تمدید کنند.

وی به بند دیگری از مفاد بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی کشور اشاره کرد و افزود: در صورت لغو اعتبار گواهی‌نامه مؤدی، معاملات وی مشروط به احراز اصالت مبنی بر حسابرسی مالیاتی تا تاریخ لغو اعتبار قابل قبول است.

معاون امور کسب‌وکار اتاق تهران در خاتمه توضیحات خود با ارجاع به بخشی از محتوای بخشنامه مذکور گفت: در مواردی که برای پرونده مؤدی دارای بدهی قطعی، دستور توقف عملیات اجرایی توسط مراجع ذیصلاح از جمله دیوان عدالت اداری صادر شده، مادام که دستور مذکور لغو نشده است، و همین‌طور در موارد خاص که با دلایل توجیهی قابل قبول، امکان ثبت‌نام در طرح جامع مالیاتی و یا ترتیب پرداخت بدهی وجود نداشته، و مؤدیان از نظر ثبت‌نام و یا دریافت مالیات و عوارض از کارفرمایان یا خریداران با مشکل مواجه هستند، مدیران کل امور مالیاتی مجاز خواهند بود با در نظر گرفتن وضعیت مؤدی و با اخذ تضمین لازم، امکان صدور گواهینامه ثبت نام شش ماهه را برای این دسته از مؤدیان فراهم کنند.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.