نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:5798
95/11/12 - 16:59

تاکید دوجانبه بر تسهیل مراودات بانکی برای توسعه تجاری

      وزیر صنعت و بازرگانی جمهوری چک در حاشیه برگزاری همایش فعالان اقتصادی ایران و چک، در نشستی خصوصی میزبان رییس اتاق تهران بود.   یان...
تاکید دوجانبه بر تسهیل مراودات بانکی برای توسعه تجاری

 

 

 

وزیر صنعت و بازرگانی جمهوری چک در حاشیه برگزاری همایش فعالان اقتصادی ایران و چک، در نشستی خصوصی میزبان رییس اتاق تهران بود.

 


یان ملادک که مسوولیت هدایت وزارت صنعت و بازرگانی جمهوری چک را برعهده دارد، و پیش از این یکبار با سفر به ایران مهمان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران بوده است، روز گذشته و در جریان همایش مشترک فعالان اقتصادی دو کشور چک و ایران، با مسعود خوانساری ملاقاتی خصوصی داشت که طی آن دو طرف با اشاره به توافقات قبلی، بر تداوم پیگیری حل مشکلات موجود بر سر توسعه روابط تجاری دو کشور از جمله مسایل بانکی تاکید کردند.


در این ملاقات مسعود خوانساری با تقدیر از وزارت صنعت و بازرگانی چک برای حمایت از فعالان اقتصادی بخش خصوصی در توسعه روابط اقتصادی با ایران به ملاقات‌های سال گذشته در اتاق تهران اشاره داشت (اینجا: ) و گفت: خوشبختانه سال گذشته در اتاق تهران میزبان دو هیات از جمهوری چک بودیم که فعالان اقتصادی و مقامات بخش خصوصی به همراه جناب وزیر در آن حضور داشتند و توافقات خوبی نیز بین طرفین حاصل شد. دیداری که در آن روی توسعه مراودات مستقیم نیز تاکید فراوانی شد که نتیجه آن افزایش تدریجی مراودات بین دو کشور است.
رییس اتاق تهران با اشاره به سخنانش در بین فعالان اقتصادی دو کشور افزود: با توجه به توان فنی و صنعتی پیشرفته‌ای که جمهوری چک دارد ما در ایران می‌توانیم از دانش و ماشین‌آلات صنعتی چک بهره خوبی ببریم همان‌طور که تجربه ایران از صنعت چک باز به سال‌های دوری برمی‌گردد که در زمینه‌های مختلف صنعتی از جمله صنعت سیمان، نساجی یا کارخانجات تولید قند و شکر همکاری‌های مختلفی با جمهوری چک داشتیم.
او در ادامه تحریم‌های ناعادلانه را یک دلیل عمده در کاهش مراودات دو کشور خواند و گفت: متاسفانه تحریم باعث شده است که رابطه ایران با اروپا از جمله چک بسیار کاهش یابد  اما اکنون با توجه به رفع تحریم‌ها و علاقمندی هر دو طرف می‌توانیم رابطه سال‌های گذشته را احیا کنیم و توسعه دهیم. خوشبختانه فکر می‌کنم اراده دو طرف نه تنها بر احیای مراودات قبلی که برای توسعه بسیار بیشتر و مشارکت گسترده‌تر در حال برنامه‌ریزی است که می‌توان به توافقی که بین وزرای خارجه برای ارتقا سطح روابط دیپلماتیک صورت گرفت اشاره کرد.


خوانساری ادامه داد: هم‌چنین سفری که آقای طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران به کشور جمهوری چک داشتند و تفاهم‌نامه‌هایی که از جمله برای فعالیت کمیسیون مشترک امضا شد، نشانگر اراده جدی دو طرف است.
مسعود خوانساری با اشاره به برنامه ششم توسعه در ایران توضیح داد که برای رشد و توسعه اقتصادی در کشور، حداقل باید سالانه 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شود و باتوجه به شناختی که از صنعت چک وجود دارد این علاقمندی در ایران وجود دارد که سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی جمهوری چک بتوانند در این سرمایه‌گذاری‌های پربازده برای هر دو طرف مشارکت فعالی داشته باشند. رییس اتاق تهران گفت: چک در حوزه صنعتی قوی است و اگر مشکلات پیش روی توسعه مراودات حل شود و بروکراسی توسعه همکاری‌ها تسهیل شود، قطعا می‌تواند به نتایج مثبتی از مشارکت بین دو کشور منتج شود.
او افزود: متاسفانه در حوزه مراودات بانکی با جمهوری چک هنوز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای صورت نگرفته و این دست‌انداز به عاملی برای کُند شدن توسعه روابط تبدیل شده است.
رییس اتاق تهران افزود:  من فکر می‌کنم جناب وزیر می‌توانند در این زمینه به بخش خصوصی دو کشور کمک کنند. در حال حاضر برخی کشورهای اروپایی از جمله اتریش در حوزه مراودات بانکی پیشگام شده‌اند. دانمارک، آلمان و ایتالیا نیز موفقیت‌های خوبی داشته‌اند و در حال بازسازی و احیای مراودات بانکی با ایران هستند. من معتقدم جمهوری چک نیز می‌تواند با تمرکز بیشتر روی این مساله و با مساعدت و همکاری دوجانبه مساله روابط بین بانک‌های دو کشور را تا حدود زیادی تسهیل کند. این آمادگی در نظام بانکی و اقتصاد ایران وجود دارد و اگر اراده دو طرف معطوف به تسهیل موانع بانکی باشد، مشکل لاینحلی وجود نخواهد داشت.
باید به حل مساله بانکی کمک کنیم
در ادامه این نشست یان ملادک، وزیر صنعت و بازرگانی جمهوری چک نیز با استقبال از سفر فعالان اقتصادی و اعضای اتاق تهران به جمهوری چک، حضور آنان را در زیباترین شهر اروپا، پراگ خوشامد گفت و برای دوستان ایرانی آرزوی موفقیت در سفر  کرد.

ملادک با تایید سخنان رییس اتاق تهران تاکید کرد که دولت و بخش خصوصی چک نیز برای توسعه هرچه سریع‌تر مراودات تجاری با ایران علاقمند است، گفت: من هم تایید می‌کنم که هنوز مشکلاتی بر سر راه مراودات بانکی دو کشور وجود دارد که امیدوارم بتوانیم با کمک هم آنها را رفع کنیم و به اشتیاق دو طرف برای توسعه روابط، پاسخ درخوری بدهیم.
ملادک با بیان این که ایران منبع غنی انرژی است به توسعه صنایع مختلف در ایران اشاره کرد و افزود: حوزه صنعت می‌تواند بستر گسترده‌ای برای توسعه روابط دو کشور ایجاد کند. پیوند صنعت چک و ایران برای هر دو کشور مایه بهره‌مندی از مزایا و منافع است که به رشد اقتصادی و اشتغال در ایران و چک کمک می‌کند.
وزیر صنعت و بازرگانی چک حضور هیات تجاری اتاق تهران در پراگ را مایه خرسندی و نشانه‌ای از علاقمندی دو طرف دانست و گفت: می‌دانیم که هنوز مشکلات عمده‌ای برای توسعه همکاری‌ها وجود دارد. مسایل بانکی هنوز بین دو کشور به خوبی حل نشده و مساله ساده‌ای هم نیست. باید مسوولان بانکی دو کشور دقیق‌تر و بیشتر با یکدیگر همکاری کنند و در این ما نیز به عنوان مقام‌های مسوول در دولت و بخش خصوصی باید به حل این مساله کمک کنیم.
ملادک در پایان این نشست خصوصی برای هیات ایرانی در ادامه سفر در چک و دانمارک آرزوی موفقیت کرد و گفت: امیدوارم شاهد رفت‌وآمدهای بیشتری بین فعالان اقتصادی دو کشور باشم.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.