نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4926
94/09/01 - 10:23

رئیس اتاق ایران در نخستین همایش ملی کشاورزی ارگانیک: برای رسیدن به توسعه باید به جایگاه اتاق‌ها توجه کنیم

نخستین همایش ملی کشاورزی ارگانیک با شعار «تولید غذا همراه با طبیعت نه بر آن» به همت اتاق شیراز با همکاری قطب علمی ارگانیک کشور برگزار و طی آن...
رئیس اتاق ایران در نخستین همایش ملی کشاورزی ارگانیک:  برای رسیدن به توسعه باید به جایگاه اتاق‌ها توجه کنیم

نخستین همایش ملی کشاورزی ارگانیک با شعار «تولید غذا همراه با طبیعت نه بر آن» به همت اتاق شیراز با همکاری قطب علمی ارگانیک کشور برگزار و طی آن وضعیت سلامت غذا در شرایط کنونی و لزوم توجه به مقوله سلامت محوری و امنیت غذا، همسویی با توسعه پایدار ، حفظ و بهره‌برداری صحیح از منابع طبیعی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران به نقل از اتاق شیراز، محسن جلال‌پور، رئیس اتاق ایران با بیان اینکه تامین امنیت غذایی مردم باید با جدیت دنبال شود، عنوان کرد: تولید محصولات ارگانیک علاوه بر اینکه سلامت جامعه را تامین می‌کند می تواند ارز آوری خوبی نیز برای جامعه به همراه داشته باشد.

وی توسعه اقتصادی کشور را نیازمند تغییر دیدگاه مسئولان دانست و افزود: در شرایط کنونی که تغییر حرکت اقتصادی را در کشور شاهد هستیم برای تحقق توسعه اقتصادی کشور، رویکرد مسئولان در بخش های مختلف نیز باید تغییر کند.

 

رئیس اتاق ایران ضمن تاکید بر لزوم تغییر فضای کسب و کار در کشور بیان کرد: سرمایه‌گذاری، اصل اجتناب ناپذیر برای توسعه کشور در سال های پیش رو است و دوران اقتصاد دولتی و توسعه شرکت های دولتی و نیمه دولتی به پایان رسیده و باید شرایط و فضا را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور فراهم کنیم.

 

جلالپور با اشاره به توافق هسته‌ای کشور با گروه 1+5 اظهار داشت: بعد از توافق هسته ای شاهد هستیم که فضای بین‌المللی بر روی کشور در حال باز شدن است و در شرایطی که قیمت نفت بسیار پایین آمده و پروژه‌های نیمه‌تمام بسیاری روی دست دولت مانده است و با توجه به عملکرد ضعیف غیرقابل دفاع گذشته، همه باید دست به دست هم دهیم و قدر موقعیت پیش آمده را بدانیم.

وی افزود: نمی‌توان انتظار داشت که بعد از رفع تحریم ها فضا به سرعت برای توسعه و رشد اقتصادی در کشور فراهم شود چرا که تحقق این مهم نیازمند فراهم شدن شرایط و امکانات برای به میدان آمدن بخش خصوصی و سرمایه گذاری آنهاست.

 

رئیس پارلمان بخش خصوصی ضمن اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد توجه مسئولان به اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: باید به سمت اتکا به اقتصاد داخلی، اقتصاد مردمی و استفاده از توان و ظرفیت داخلی کشور حرکت کنیم.

 

رئیس اتاق ایران اضافه کرد: باید تا سال 1404 بتوانیم بیش از دو هزار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور داشته باشیم و این در حالی است که سال گذشته تنها 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری اتفاق افتاده است.

 

جلال‌پور با اشاره به اینکه رسیدن به این میزان سرمایه‌گذاری، نیازمند توسعه فرهنگ و فکر سرمایه‌گذاری است، اظهار کرد: برای رسیدن به این مهم نیازمند همکاری و همدلی در تمامی بخش‌ها هستیم.

وی ظرفیت اتاق‌ها را ظرفیتی بزرگ دانست و عنوان کرد: اتاق‌های سراسر کشور با اتکا به تجربه‌های چندین ساله، حافظه تاریخی اقتصاد کشور محسوب می‌شوند و همه باید در شرایط امروز کشور با هم‌افزایی و همفکری و استفاده از سرمایه‌های مشترک بیش از پیش شرایط را برای سرمایه گذاری مهیا کنیم.

 

جلال پور ادامه داد: امروز استانداران و دیگر مسئولان استانی به جای توجه به منابع دولتی به اتاق بازرگانی توجه داشته باشند و از اقدامات آنها حمایت کنند تا منابع مورد نیاز برای پیشرفت و توسعه استان از اتاق‌های بازرگانی تامین شود.

 

نباید اجازه دهیم که غذای ناسالم وارد سفره مردم شود

«فریدون فرقانی»، رئیس اتاق شیراز، ضمن تاکید بر لزوم آگاه‌سازی مردم در بحث مصرف غذاهای سالم عنوان کرد: نباید اجازه دهیم که غذای ناسالم وارد سفره های مردم شود.

 

فرقانی افزایش مصرف کود و سم را تهدیدی برای جامعه عنوان و با انتقاد از روند رو به افزایش تعداد ساخت و ساز بیمارستان‌ها و مراکز درمان، اظهار کرد: آیا بهتر نیست به جای توسعه و گسترش بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، مشکل را از مبدا آن حل کنیم و مردم را نسبت به خطرات استفاده از غذاهای ناسالم آگاه سازیم.

 

رئیس اتاق شیراز ادامه داد: اتاق به سهم خود نسبت به رسالتی که در این زمینه در مباحث اجتماعی بر عهده دارد از حدود دو سال قبل در بحث تنظیم استانداردهای نهاده‌های کشاورزی اقدام کرده که سال قبل حدود 12 مورد به ثبت ملی رسید و تدوین شد.

 

فرقانی اضافه کرد: امسال هم کارشناسان در حال بررسی و تدوین استانداردهای بعدی هستند و قرار است که تدوین حدود 57 مورد مباحث استانداری به استان فارس محول شود.

 

تولید محصولات کشاورزی را به سمت تولیدات ارگانیک پیش ببریم

در ادامه سيد محمدحسين شريعتمدار، رئیس مرکز مطالعات آب و کشاورزی اتاق ایران عنوان کرد: امروزه 170 کشور برای تولید محصولات ارگانیک تلاش می‌کنند تا سلامت جوامع را افزایش دهند و استفاد از سموم و كود شيميايي را در توليد محصولات كشاورزي كم كنند.

وي ادامه داد: توليد محصولات ارگانيك به معناي كاهش توليد نيست، بلكه به معناي استفاده از روش‌هاي توليد بدون مواد شيميايي و سموم است.

 

این مقام مسئول با اشاره به این که محصولات ارگانیک بیش از 3درصد تولیدات کشاورزی جهان را شامل می شود، از استفاده سموم کم خطر و با استاندارد های جهانی در کشور خبر داد و عنوان کرد: در این راستا باید تولید محصولات کشاورزی را به سمت تولیدات ارگانیک پیش ببریم تا از کود های شیمیایی، علف کش‌ها و سموم کمتر استفاده شود.

 

تأکید بر سرمایه‌گذاری و فعالیت در راستای اجرای سلامت محوری

محمد صادق حمیدیان، رئیس انجمن مدیران صنایع فارس عنوان کرد: بر اساس گزارش IFOAM در سال 2013میلادی بالغ بر هشتاد هزار هکتار از اراضی کشاورزی ایران دارای گواهینامه ارگانیک شدند که در مراجع بین المللی ثبت و گواهینامه‌ها صادر شد.

وی افزود: در حدود 77هزار و 600 هکتار از این اراضی متعلق به استان فارس است که انجیر استهبان، انار و پسته نیریز، گل رز، گردو و بادام منطقه لایزنگان، خرمای زرین دشت از جمله این محصولات هستند.

 

این فعال اقتصادی در زمینه ثبت گیاهان داروئی تضریح کرد: تا کنون 80 نوع گونه از گیاه دارویی شناخته شده است اما متأسفانه در مجموعه قوانین موجود در سازمان جنگل­ها و مراتع و حوزه وزارت بازرگانی در رابطه با صادرات گیاهان دارویی استاندارد و بیمه مشخصی تعریف نشده است.

 

حمیدیان در ادامه سخنان خود عزم همگانی برای استفاده از غذای سالم و جلوگیری از افزایش ورود به مراکز درمانی ضروری دانست و ادامه داد: در ایران طی سال‌های اخیر در زمینه‌های سلامت محوری هیچ هزینه و فعالیتی صورت نگرفته است در صورتی که هزینه‌های هنگفتی برای اجرای درمان محوری مصرف شده است

وی اظهار امیدواری کرد که روزی شاهد حداکثر استفاده از محصولات ارگانیک در سفره ایرانی و بالاترین میزان ارزش افزوده صادراتی در حوزه صادرات کشاورزی باشیم.

 

گفتنی است در ادامه، نشست تخصصی سه‌گانه با حضور محققین، متخصصان و بهره‌برداران عرصه ارگانیک کشور برگزار و لزوم توجه به آموزش، ترویج و راهکارهای توسعه ارگانیک به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

 

در پایان نشست، با بیان توانایی‌های بالای اتاق شیراز در تشکیل همایش‌هایی از این دست با اعلام آمادگی اتاق شیراز برای برگزاری همایش منطقه‌ای ارگانیک در سال آینده، تصویب شد که برای سال آینده اتاق شیراز به عنوان یکی از شایسته‌ترین میزبانان، کاندیدای برگزاری همایش باشد.