نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4925
94/09/01 - 10:21

رئیس اتاق ایران در دیدار با چند تن از علمای قم تأکید کرد؛ لازمه حضور مردم در اقتصاد و ترویج اخلاق کسب و کار اسلامی

رئیس اتاق ایران در سفر یک روزه به قم با حضرات آیات، مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی و نوری همدانی دیدار و گفتگو کرد. به گزارش روابط عمومی اتاق...
رئیس اتاق ایران در دیدار با چند تن از علمای قم تأکید کرد؛  لازمه حضور مردم در اقتصاد و ترویج اخلاق کسب و کار اسلامی

رئیس اتاق ایران در سفر یک روزه به قم با حضرات آیات، مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی و نوری همدانی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، محسن جلال پور، رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در این دیدارها ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور و با اشاره به شرایط نامناسب معیشت مردم، برنامه‌های اتاق ایران برای بهبود شرایط اقتصادی تشریح کرد.

وی با تاکید بر امنیت بالای کشور که هزینه بالایی هم بر آن داده شده است افزود: شرایط فعلی کشور نیازمند تامین امنیت به خصوص امنیت اقتصادی برای جذب سرمایه‌گذاری است.

رئیس اتاق ایران در این دیدارها با اشاره به وضعیت نگران کننده فقر و بیکاری گفت: امروز شرایط کشور طوری است که می‌توان با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی اوضاع را سامان داد.

جلال‌پور با بیان این که درآمدهای دولت محدود و نقدینگی دولت ناکافی است تاکید کرد: هیچ راهی جز جذب سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد و این مهم نیازمند امنیت و شرایط با ثبات اقتصادی و همچنین بهبود رتبه فضای کسب و کار است.

رئیس اتاق ایران ضمن انتقاد از دخالت‌های دولت و دستگاه‌های دولتی، تصدیگری برای توسعه فعالیت مشترک اقتصادی با هیات‌های خارجی راموجب فربه شدن دولت دانست.

جلال‌پور در ادامه با اشاره به شروع فصل جدیدی در اقتصاد ایران تصریح کرد: اقتصاد کشور خواستار همدلی و یک صدایی است که جز با واگذاری اقتصاد به مردم و تقویت تولید و بهبود فضای کسب و کار محقق نمی شود و تجربه اقتصاد دولتی و ضررهایی که از اقتصاد دولتی در دوران تحریم به کشور وارد شد گواه همین مدعاست.

وی در خصوص نگرانی از نفوذ کشورهای خارجی تاکید کرد: روابط اقتصادی بین المللی نیازمند کنترل نامحسوس و صرف دقت است.

وی در پایان، جامعه اقتصادی کشور و بخش خصوصی را نیازمند رهنمودهای علما دانست و گفت: با توجه به کم‌رنگ شدن مرام و اخلاق کسب و کار در جامعه، امروز بیش از همیشه کشور نیازمند رهنمودهای علما و خواستار انتشار بیشتر اصول اخلاقیات اسلامی است.

نگاه های منفعت طلبانه و جزیره ای عمل کردن را کنار بگذاریم

در ادامه آیت‌الله مکارم شیرازی مشکلات امروز کشورها در چهار دسته، تقسیم‌بندی و تصریح کردند: اولین مشکل نگاه قبیله‌ای و منفعت‌طلبانه و جزیره‌ای عمل کردن است که متاسفانه در دستگا‌های دولتی هم شاهد آن هستیم.

ایشان با اشاره به بحث سرمایه‌گذاری خارجی گفتند: تا بحث از حضور سرمایه‌گذاری خارجی می‌شود عده‌ای اعتراض می‌کنند که البته نباید اجازه سوء استفاده چه درداخل و چه در خارج داده شود.

ایشان مسئله کشور و دشمنی اجانب که امروز اقتصاد کشور را هدف قرار داده است مسئله بعدی کشور دانست و گفتند: در این شرایط نباید اجازه توطئه داد و باید با تفکر افراطیون مخالفت کرد.

آیت الله مکارم شیرازی در پایان، تفکر مصرف‌گرایی را مورد توجه قرار دادند و تشریح کردند: باید ریشه اخلاق تجارت و رفتار کسب و کار را در جامعه تقویت کرد.

در ادامه این سفر، آیت‌ا... موسوی اردبیلی که میزبان رئیس اتاق ایران و هیئت همراه ایشان بودند، نسبت به اتفاقات و جریان فساد در دستگاه‌های انتقاد وبر لزوم ترویج اخلاق کسب و کار و ایجاد فضای مناسب تاکید کرند.

به عقیده ایشان تنها راه حل گذار از مشکلات فعلی واگذاری اقتصاد به مردم و تکیه به توان مردم است.

ایشان در ادامه گفتند: در سنوات گذشته که بازار، زمام امور اقتصاد را در دست داشت هیچ‌گاه چنین سوء استفاده‌ها و اختلاس‌هایی صورت نمی‌گرفت.

ایشان فرمودند: اینکه امروز یک جوان با ثروتی افسانه‌ای به دست آورده و در دادگاه ادعاهای عجیبی مطرح می‌کند ناشی از پول بی‌حساب و کتاب و ریخت‌وپاش دولت‌ها بوده وگرنه بخش خصوصی و بازار چنین منشی نداشته و نخواهد داشت.

در پایان، آیت‌االله نوری همدانی میزبان رئیس اتاق ایران و هیات همراه ایشان بودند که پس از شنیدن گزارش از وضعیت اقتصادی ایران واگذاری اقتصاد به مردم و کمک برای احیای واحدهای تولیدی زمین‌گیر تصریح کردند: اقتصاد به عنوان یک رکن مهم در زندگی مطرح است و زمامداران کشور برای ایجاد امنیت و عدالت و شرایط اقتصادی مناسب مسئول هستند.

ایشان در خصوص واگذاری اقتصاد به مردم و بخش خصوصی عنوان کردند: طبق قانون اساسی دولت نباید تصدی‌گری کند و صرفاً باید موانع و مشکلات رارفع و بر نحوه اجرائیات نظارت کند.

ایشان در ادامه ضمن انتقاد از نحوه فعالیت بانک‌ها تشریح کردند بانک‌ها نباید تولیدکننگان را تحت فشار قرار دهند و هزینه‌هایی دیر کرد دریافت کنند چراکه این کار غیرشرعی است.

آیت ا... نوری همدانی با تاکید بر اینکه حضور سرمایه‌گذاران خارجی نبایدصرفاً جنبه واردات کالا به خود بگیرد گفتند: باید دقت کرد سرمایه‌گذاری مشترک و بعد به دور از سلطه و نفوذ انجام شود.