نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4924
94/09/01 - 10:19

رئیس اتاق ایران در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان قم: برنامه های صادراتی کشور به بازنگری نیاز دارد

همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان قم با حضور «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی، «محسن جلال پور» رئیس اتاق ایران و «سید مهدی صادقی»...
رئیس اتاق ایران در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان قم:  برنامه های صادراتی کشور به بازنگری نیاز دارد

همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان قم با حضور «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی، «محسن جلال پور» رئیس اتاق ایران و «سید مهدی صادقی» استاندار قم، در سالن همایش‌های اتاق قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، «محسن جلال پور» رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه برای توسعه اقتصاد باید به این بپردازیم که شرایط مناسب برای صادرات چیست، اظهارداشت: صادرات ابزاری برای سنجش وضعیت اقتصاد و تولید کشور است.

وی با اشاره به اینکه صادرات ویترین اقتصاد یک کشور به شمار می آید و به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: پرداختن به صادرات در اقتصاد کشور همواره مهم بوده است چراکه فرصت شغلی را با هزینه خریدار خارجی در کشور ایجاد می‌کند. بنابراین با توجه به نیازکشور به اشتغال باید توجه به صادرات و راهکارهای بهبود آن نیز برای ما اهمیت بیشتری داشته باشد.

جلالپور با اشاره به اینکه ما وضعیت خوبی را در عرصه بین المللی داریم، خاطرنشان کرد: موقعیت ویژه‌ای در منطقه داریم و از امنیت برخوردار هستیم که هزینه زیادی برای آن پرداخت شده است و باید بعد از برجام برای بهتر شدن وضعیت صادرات در کشور برنامه ریزی‌های ویژه‌ای صورت گیرد.

جلال پور با بیان اینکه تدبیر ویژه‌ای در مجلس و دولت در ابلاغیه اقتصاد مقاومتی ایجاد شده است، تصریح کرد: باید توسعه برنامه‌های صادراتی با توجه به قیمت پایین نفت و عدم وابستگی به بودجه‌های نفتی و توسعه غیر نفتی مورد توجه قرار گیرد، اگر از این وضعیتی که ایجادشده است نهایت استفاده را کنیم، می‌توانیم وضعیت صادرات و اقتصاد کشور را بهبود بخشیم.

رئیس اتاق ایران افزود: امروز نگاه کشورهای دیگر به ایران تغییر کرده است و همه هیئت‌هایی اقتصادی که از ایران بر می‌گردند بر این باور هستند که ایران خواهان کسب بازارهایی جدید بوده و به دنبال وابستگی و بازار هدف بودن کشورهای دیگر نیست

وی ادامه داد: رئیس پارلمان اروپا تاکیدکرده است که ایران به دنبال سرمایه گذاری مشترک و جذب فناوری است و نه مصرف و دوم این که ایران تنها به گستره داخلی خود نگاه نمی‌کند، بلکه به 400 میلیون جمعیت اطرافش هم توجه دارد.

جلال پور تصریح کرد: باید هکاری مشترک بین اتاق‌های صنعتی و تجاری ایران و کشورهای جدید آغاز شود.

لزوم ثبات قوانین و سیاست‌ها برای جذب سرمایه گذاری

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه شرایط فعلی کشور تکرار شدنی نیست و باید از این شرایط استفاده شود و بهترین نتیجه را از آن به دست آورد، تاکید کرد: ارتقای شاخص فضای کسب و کار از جمله برنامه‌هایی است که باید بر آن اهتمام بورزیم و این تلاش باید دردولت، مجلس و بخش خصوصی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه کوچک‌سازی دولت ابزاری است که به همه نیازهای امروز اقتصادی پاسخ می‌دهد و باعث کاهش فساد اداری می‌شود، تصریح کرد: این کوچک سازی ارتقای شاخص فضای کسب و کار را نیز به دنبال دارد و کم کردن حضور دولت در اقتصاد و باز گذاشتن مسیر برای بخش خصوصی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

جلال پور خاطرنشان کرد: ثبات قوانین و سیاست‌ها و ایجاد اطمینان در کشورهای سرمایه گذار در این زمینه که ایران آماده جذب سرمایه است و برای آن‌ها این اطمینان ایجاد شود که ایران قصد بازگشت به اقتصاد نفتی را ندارد و به عنوان رویکرد ایران دنبال می شود. حال در این زمینه مهم‌ترین اصل این است که با شفافیت سازی به ارتباط با هیئت‌های تجاری سایر کشورها بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه صادرکنندگان و تولیدکنندگان قائل به پرداخت مالیات هستند اما شاریط روکدی امروز با فشارهای مالیاتی وارد شده سنخیت ندارد، ادامه داد: با وجود همه این گرفتاری ها، گاهی دولت در مقابل هیئت‌های تولیدی می‌ایستد و به دنبال بزرگتر کردن گستره خود و دست داشتن در بازارهای تولیدی است که این اقدام در این شاریط به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

تحول در اقتصاد از مسیر توسعه صادارت می گذرد

در ادامه «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: توجه به صادرات در بحث‌های مطرح شده اقتصادی نیز وجود دارد و خوشبختانه در ادبیات سیاسی و اقتصادی در این زمینه به این بلوغ رسیده‌ایم که اگر قصد تحول بخشی در اقتصاد کشور وجود دارد، باید صادرات به‌عنوان یک محور مهم جای خود را نشان دهد و این در اسناد بالادستی نیز بیان شده است. 

 

وی تصریح کرد: در سند چشم‌انداز و در سیاست‌های تدوین شده و همچنین در محورهای اقتصاد مقاومتی توجه به صادرات بسیار ضروری است و این یعنی باید در درون، قابلیت انجام این مهم وجود داشته باشد پس لازم است صادرات را ساماندهی کنیم و در برنامه ششم توسعه نیز با نگاه جدی تری به آن بنگریم. 

  

رئیس مجلس افزود: در چند سال گذشته تلاش شد تا موانع کسب و کار رفع شود و در لایحه دولت با موضوع خروج از رکود، بخشی از موانع برداشته شد و این موضوع در دولت و مجلس به‌عنوان یک تفکر مسلط مطرح است که راه نجات اقتصاد توجه ویژه به صادرات است که به وحدت فکری نیاز دارد. 

 

رئیس قوه مقننه کشور گفت: چالش در همگرایی فکری درخصوص اقتصاد می‌تواند مسئله باشد و بعد از پیروزی انقلاب برخی از گرایش‌ها مانع از مردمی شدن اقتصاد در کشور می‌شد، ‌ اما به نظر می‌رسد در حال حاضر بین رجال ملی و صاحب‌نظران تا حدود زیادی همگرایی وجود دارد. البته ممکن است افرادی در این رابطه نظرات متفاوتی داشته باشند، اما در کل، تصمیم‌سازان به این فکر نزدیک شده‌اند که باید برای دستیابی به قدرت اقتصادی روی پای خود ایستاد و صادرات را محور قرار داد، اما باید سوال کرد که مشکل کجاست؟ 

 

 

لاریجانی با تاکید برفربه شدن دولت در طول چندین سال گذشته، تصریح کرد: بزرگ شدن دولت موجب شد بسیاری از منابع صرف سیستم دیوانیو از تولید ممانعت کند. این در حالی است که اگر دولت کوچک باشد می‌تواند با نظارت کلی، شرایط را مدیریت کند. 

 

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رتبه کسب و کار ایران در جهان بالای یکصد است که بسیار جای نگرانی دارد و باید توجه کرد تعدادی از کشورهای منطقه توانسته‌اند رتبه خود را در این حوزه کاهش دهند، فراموش نکنیم که سرمایه‌گذاران خارجی به رتبه ایران و فضای کسب و کار برای سرمایه‌گذاری توجه دارند.

 

وی گفت: بخش خصوصی و اتاق ایران در کنار دولت می‌تواند مشکلات اقتصادی را حل کند و به این ترتیب اتاق باید مسائل را مدون کرده و مشکلات را در تالار گفت‌وگو مطرح و برای حل آن راهکار ارائه کند.

 

رئیس نهاد قانونگذاری کشور تشریح کرد: باید یک تقسیم‌بندی کاری نیز برای حل مسائل اقتصادی وجود داشته باشد. به طور مثال همین مشکل بخش صادرات درخصوص ترابری در کشور عراق یک مشکل قابل حل است و مسائلی است که باید به صورت فوری برای تسهیل و رونق اقتصاد رفع شود.

 

لاریجانی درخصوص مشکلات حوزه مالیات نیز عنوان کرد: در موضوع مالیات باید مسیر معقولی با فشار قابل توجیه وجود داشته باشد هرچند دولت و مجلس پیگیر این مسئله هستند. 

 

رئیس مجلس درخواست کرد: اتاق ایران پیشنهادات خود را به دولت ارائه دهد تا در لایحه برنامه ششم توسعه گنجانده شود. توصیه می‌کنم درخصوص تسهیل فضای کسب و کار در ۵ سال آینده نیز راهکارهای پیشنهادی خود را ارائه دهید و حتی اگر در لایحه تصویب نشدند ، اطلاع بدهید تا در مجلس پیگیری شود.

 

رشد صادارت قم به 15 درصد رسید

در ادامه ابوالفضل خاکی، رییس اتاق قم با اشاره به اینکه روز ملی صادرات بهانه خوبی برای توجه به صادرکنندگان کشور است،گفت: امروزه صادرات اولویت اول اقصاد محسوب می‌شود

رئیس اتاق قم این روز را فرصتی دانست که از تلاشگران حوزه اقتصاد و صادرات کشور تقدیر شود. بر اساس اظهارات وی استان قم در 7 ماه گذشته توانسته 98 میلیون دلار صادرات داشته باشد که 15 درصد بیشتر از سال گذشته است در حالی که صادرات کشور در همین زمان 25 درصد کاهش را نشان می دهد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه آمارهای درنظر گرفته شده در مورد صادرات استان قم توسط سازمان آمار ارائه شده است، خاطرنشان کرد: حجم زیادی از صادرات استان قم در خارج از استان انجام می‌شود چراکه تولید کنندگان در استان امکان انجام این کار را ندارند.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران خاطرنشان کرد: 50 میلیون دلار صادرات فرش‌های نفیس استان قم در سال‌های گذشته بوده است در صنعت کفش هم بعد از تبریز دومین میزان صادرات را در کشور داشته ایم.

رئیس اتاق قم با بیان اینکه باید کشورهای هدف صادراتی خود را حفظ کنیم، تصریح کرد: باید در این راه به رقبای صادراتی توجه داشته باشیم، با پتانسیل بالای کشور می‌توانیم ترکیه را که رقیب صادراتی در بازار عراق به شمار می آید، از میدان به در کنیم.

وی با بیان اینکه نیاز به حمایت همه جانبه در حوزه اقتصاد داریم، تاکید کرد: امسال به سختی آمار صادرات به 40 میلیارد دلار می‌رسد که با همایت همه جانبه و کار جمعی می‌توان آن را بهبود بخشید. 

تاکید بر حل چالش های ناشی از شیوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده

«سید مهدی صادقی» استاندار قم نیز با اشاره به اهمیت صادرات در رشد و توسعه اقتصادی استان قم، اظهار داشت: از ابتدای ورود به استان قم سعی شده است در کمیته‌های مختلفی وضعیت صادرات استان قم مورد بررسی قرار گیرد

وی با اشاره به اینکه آسیب شناسی در حوزه اقتصاد استان قم صورت گرفته است، افزود: برای رفع موانع تولید برنامه‌هایی وجود دارد و به دنبال آن هستیم که راه برای تولیدکنندگان باز شود و هم گرایی خوبی بین دستگاه‌های استان به وجود آید که در این رابطه جلسات متعددی با تولید کنندگان داشته‌ایم .

صادقی خاطرنشان کرد: مالیات برارزش افزوده یک مشکل بر سر راه تولید کنندگان است که باید برای آن فکری شود.

استاندار قم با بیان اینکه کمبود زیرساخت‌ها و بسترهایی که تا به امروز به وجود آمده مشکل دیگر واحدهای تولیدی است، تشریح کرد: اگر زیرساختهای لازم برای تولید ایجاد شود می‌توان شاخص کشور را در تولید و صادرات افزایش داد و اگر بخواهیم توسعه واقعی ایجاد شود باید امکان مشارکت همه را فراهم کنیم و کسی را در این پروسه از قلم نیاندازیم.