نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4922
94/09/01 - 10:14

نایب رئیس اتاق ایران در جمع اعضای تشکل های نفتی عنوان کرد: تأکید بر مشاوره حقوقی و بین المللی در کنار آشنایی با شیوه مدیریت پروژه های بزرگ

بررسی روش های تأمین مالی بخش خصوی و مدل های تقویت توان این بخش از طریق تشکیل کنسرسیوم موضوعاتی هستند که در سومین نشست اتاق ایران با تشکل های...
نایب رئیس اتاق ایران در جمع اعضای تشکل های نفتی عنوان کرد:  تأکید بر مشاوره حقوقی و بین المللی در کنار آشنایی با شیوه مدیریت پروژه های بزرگ

بررسی روش های تأمین مالی بخش خصوی و مدل های تقویت توان این بخش از طریق تشکیل کنسرسیوم موضوعاتی هستند که در سومین نشست اتاق ایران با تشکل های نفتی به منظور هماهنگی برای حضور در کنفرانس تهران و رونمایی از قراردادهای جدید نفتی مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، ریاست این جلسه را «پدرام سلطانی» نایب رئیس اتاق ایران بر عهده داشت. وی در این رابطه تصریح کرد: «بخش خصوصی باید از فرصت ایجاد شده بیشترین بهره ممکن را ببرد و اجازه ندهد به دلیل برخی کمبود و نواقص موجود، حضور بخش خصوصی در پروژه های نفتی و گازی مجدد مورد غفلت دولتمردان قرار گیرد.»

وی با توضیح اینکه اتاق اراده کرده است تا نسبت به کمبودها و محدودیت های بخش خصوصی برای پر رنگ شدن در پروژه های نفتی، اقدامات لازم را انجام دهد، گفت: «در ایران ضرورت بهره گیری از مشاوره در ابعاد مختلف نادیده گرفته می شود در حالی که رقبای ما در سایر کشورها با استفاده از همین ظرفیت می توانند قدم های جدی تر و محکم تری بردارند. بخش خصوصی ایران باید توانمند شود تا آنجا که بتواند پهلو به پهلوی سرمایه گذاران خارجی در بازار بین المللی عرض اندام کند و با مدیریت شایسته خود در اجرای پروژه های بزرگ نفتی و گازی موفق شود.»

نایب رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: «در این وادی، نگاه اتاق ایران تنها به برگزاری کنفرانس تهران محدود نمی شود و این موضوع در پهنه گسترده تری با همکاری تشکل ها و کمیسیون های تخصصی پیگیری خواهد شد. ما باید از همه ابزارها و ظرفیت ها استفاده کنیم و از یاد نبریم که برای پررنگ شدن نقش بخش خصوصی انتقاد صرف کافی نیست و باید راهکار ارائه دهیم.»

گفتنی است؛ وزارت نفت قرار است مدل قراردادهای جدید نفتی را در کنفرانس تهران اراده دهد و هدف از این کار فراهم کردن زمینه برای نقش آفرینی بخش خصوصی در این عرصه عنوان می شود. از سوی دیگر اتاق ایران در پی آن است تا قبل از برگزاری این کنفرانس، دغدغه های بخش خصوصی را در جلسه شورای گفت و گو به اطلاع وزیر نفت برساند.»

«جراحی» معاون توسعه سازمان بنیاد مستضعفان، با نگاهی به لزوم ایجاد کنسرسیوم و استفاده از شیوه های جدید مدیریت و تکنولوژی به روز در تشکیل آن، عنوان کرد: «در ایران چندان سابقه حل چالش های داخلی با فعالیت مشترک یک بنگاه داخلی با بنگاهی خارجی وجود ندارد. در حالیکه این روش در سطح دنیا تجربه شده و نتایج مطلوبی به دنبال داشته است. البته برای ورود سرمایه گذار خارجی لازم است چالش ها و محدودیت های اقتصادی موجود برطرف شود.»

وی با بیان این که باید با توجه به فرصت های زیاد سرمایه گذاری در ایران، ساختار متناظر داخلی برای میزبانی سرمایه خارجی را مدیریت کنیم، گفت: منطق اقتصادی می گوید باید برای سرمایه گذاری، سرمایه لازم را از محل ارزان تری تهیه کنیم، امروز سرمایه بین المللی نسبت به سرمایه داخلی ارزان تر است.

جراحی بر این باور است که ایران از نظر ارائه خدمات مشاوره ای به واحدهای اقتصادی، ضعیف است و از طرف دیگر ضرورت دارد که شیوه نامه ای برای توضیح رابطه بین حاکمیت و بنگاهی که از یک سرمایه‌گذار خارجی بهره می‌برد، نوشته شود.

«علیرضا کاشف» عضو هیأت مدیره گروه اقتصادی سایین که در حوزه مشاوره امور بانکی فعالیت می‌کند، شفافیت اطلاعات، حساب‌های قابل ارائه و حسابرسی شده برای حضور بخش خصوصی در عرصه بین‌المللی را امری اجتناب‌ناپذیر قلمداد کرد و گفت: «حاکمیت شرکتی باید جدی گرفته شود. باید نسبت به بحث فاینانس و ابعاد مختلف آن، آشنایی و شناخت لازم را کسب کرد. ساز و کار امور بانکی و شیوه ضمانت در سطح دنیا تفاوت‌های بسیاری با داخل دارد همین مسئله مطالعه و آشنایی با زوایای مختلف فعالیت‌های اقتصادی بین‌المللی را مهم و ضروری می‌کند.»

«عسگریان حقیقی» از دیگر فعالان حوزه تأمین مالی، در مورد ابعاد مختلف تشکیل کنسرسیوم در داخل تشریح کرد: «بر اساس تجربیاتی که در این رابطه کسب کرده‌ایم، به این نتیجه رسیدیم که باید هزنیه و زمان بیشتری برای آموزش، درنظر بگیریم. بدون اطلاع و آشنایی لازم نمی‌توانیم در این زمینه موفق شویم. در ایران ظرفیت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد هرچند این بازار ریسک‌هایی هم دارد که باید لحاظ شوند.»

«مصلحی» نماینده مدیرعامل بانک خاورمیانه نیز از استقبال این بانک از ارائه تسهیلات به پروژه‌های متوسط که در زمان کمتری قابل بهره‌برداری هستند، خبر داد.

«رضا پدیدار» از انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت، از ناتوانی بنگاه‌های بخش خصوصی در رقابت با واحدهای دولتی، گفت و یادآور شد: «متأسفانه همچنان، شرکت‌های خارجی تمایل دارند با شرکت‌های دولتی ایرانی همکاری کنند چرا که می‌دانند قدرت حرکت این شرکت‌ها نبست به واحدهای بخش خصوصی بیشتر است. در حال حاضر 50 بنگاه زیر مجموعه انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت فعال هستند که از خدمات مشاوران حقوقی و مالی با تجربه، خبره و بین‌المللی استفاده می‌کنند ولی قدرت خودنمایی در بازار را ندارند.»

«آرش نجفی» نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران، با اشاره به حضور یکی از معاونان وزارت نفت که در بخش تهیه مدل قراردادهای جدید نفتی فعال است، در جمع نمایندگان تشکل‌های نفتی، ابراز نگرانی کرد که شاید وزاتخانه در آینده مدعی شود که اطلاعات لازم در خصوص مدل قراردادهای جدید را در اختیار بخش خصوصی قرار دادیم اما خودشان هیچ فعالیتی نکردند.»

این فعال اقتصادی همچنین پشتوانه و حمایت دولت از بنگاه‌های اقتصادی ایرانی را ظرفیتی مهم و لازم ارزیابی کرد و افزود: «شاید دولت ایران پول کافی نداشته باشد ولی می‌تواند پشتوانه‌ای برای واحدهای اقتصادی خود باشد. این مدل مالی است که می‌توانیم بر اساس آن چند شرکت فعال ایجاد کنیم.»

«معماریان» از انجمن شرکت‌های مهندسی و ساخت، نگاه واقع‌بینانه نسبت به توانایی و داشتن الگویی برای استفاده از آن و تقویت آنچه وجود دارد را خواستار شد و تأکید کرد: «متأسفانه امروز هر آنچه در دهه‌های گذشته به دست آورده بودیم را از دست داده‌ایم و امکانات بخش خصوصی روز به روز کمتر شده است. شرکت‌های دولتی به جای تقویت ویاری‌رسانی به این واحدها خود با استفاده از امکانات عمومی و به صورت مصنوعی وارد مناقصه‌ها شدند، کار را به دست گرفته و به ظاهر با هزینه‌ کمتری انجام دادند و همچنان ادامه می‌دهند.»

وی اعتقاد دارد که بخش خصوصی امروز نیمی از نیروهای متخصص خود را از دست داده است.

«مترجمی» از انجمن ایپک، آگاهی‌ها نسبت به حوزه تأمین مالی را اندک و ناچیز خواند و تصریح کرد: «امروز تجربه زیادی در بخش خصوصی وجود دارد، ولی صاحب سرمایه‌ای که پشتوانه بانکی داشته باشد، نیست. تلاش‌های خوبی صورت گرفته ولی پول و سرمایه لازم وجود ندارد. باید در این رابطه آموزش ببینیم و نسبت به مدل‌های تامین مالی روز دنیا شناخت پیدا کنیم.»

«حضرتی» رئیس هیأت مدیره ایپک، نیز تجربه منفی در کشور نسبت به تشکیل کنسرسیوم را دلیل برخی انتقادها برشمرد و گفت: «این چند تجربه منفی بهانه‌ای شده برای اعتراض برخی در مورد تشکیل کنسرسیوم، بنابراین اتاق ایران باید در راستای اصلاح قوانین مرتبط و جلوگیری از این تبلیغات منفی قدم‌های جدی بردارد.»