نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4921
94/09/01 - 09:26

منصور معظمی رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران: در سال های گذشته سرمایه گذاری در بخش نفت به نصف میزان مورد نیاز رسیده بود

منصور معظمی رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران: امیدوار هستیم که قراردادهای نفتی که تقریبا برای ایران منحصر به فرد است، مورد توجه قرار گیرد.   رئیس...
منصور معظمی رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران:  در سال های گذشته سرمایه گذاری در بخش نفت به نصف میزان مورد نیاز رسیده بود

منصور معظمی رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران: امیدوار هستیم که قراردادهای نفتی که تقریبا برای ایران منحصر به فرد است، مورد توجه قرار گیرد.

 

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با ابراز امیدواری نسبت به موفقیت در جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش نفت گفت: طی سال های گذشته به سرمایه گذاری در بخش نفت توجه چندانی نشده  و در واقع این بخش مورد بی مهری قرار داشته است. سالانه حدود 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز لازم است اما در 4 سال ابتدایی برنامه پنجم توسعه مجموعه 60 میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری شده که تقریبا نصف آن چیزی است که باید باشد.

منصور معظمی که تا یک ماه پیش معاون برنامه ریزی وزیر نفت بود و از این سمت استعفا کرده به سایت خبری اتاق تهران گفت: برای جذب سرمایه در بخش نفت مدل جدید قراردادهای نفتی ایران طراحی شده است که امیدواریم بعد از رونمایی مورد استقبال شرکت های نفتی جهان قرار گیرد. شرکت های خارجی اقبال زیادی برای شنیدن جزئیات قراردادهای جدید از خود نشان داده اند.

وی ادامه داد: لیست پروژه ها و قراردادها آماده شده است. امیدوار هستیم که نوع قراردادهای نفتی که مدل جدیدی است و تقریبا برای ایران منحصر به فرد است، مورد توجه قرار گیرد و مسیر جدیدی را پیش روی صنعت نفت قرار دهد.

به گفته معاون سابق وزیر نفت، برای تدوین قراردادهای جدید همه قراردادهای نفتی موجود مطالعه شده است. قراردادهای بیع متقابل که خودمان در گذشته داشتیم نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

منصور معظمی افزود: قراردادهایی که در سال های اخیر در سطح منطقه بسته شده است نیز مورد واکاوی و مطالعه قرار گرفته است و از بررسی این شرایط، مدلی استخراج شده که تحت عنوان IPC مطرح می شود. امیدواریم این مدل جذابیت کافی برای سرمایه گذاران و شرکت های خارجی داشته باشد و بتوان مسئله تامین منابع مالی را از این محل حل کرد.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران گفت: تاکنون مذاکراتی با شرکت های معتبر انجام شده است. اکثر برندهای این صنعت به مذاکره آمده اند اما به نتیجه رسیدن و تبدیل شدن آن به قرارداد همکاری به لغو تحریم ها موکول شده است. به دلیل مزیت‌های رقابتی موجود در صنعت نفت ایران، شرکت‌ های خارجی استقبال قابل توجهی از حضور در ایران خواهند کرد. اگر بتوانیم شرکت های معتبر و صاحب نام در حوزه سرمایه و تکنولوژی جذب را کنیم به رشد و توسعه صنعت نفت در ایران کمک بزرگی کرده ایم.