نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4746
94/08/17 - 10:16

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران: برای رسیده به رشد 37 درصدی گردشگری مد نظر دولت برنامه ملی نیاز است

دولت یازدهم از زمان شروع به کار از برنامه های ویژه برای جذب گردشگران خبر داد و اعلام کرد دولت این موضوع را به عنوان یک هدف دنبال می کند، حالا...
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران:  برای رسیده به رشد 37 درصدی گردشگری مد نظر دولت برنامه ملی نیاز است

دولت یازدهم از زمان شروع به کار از برنامه های ویژه برای جذب گردشگران خبر داد و اعلام کرد دولت این موضوع را به عنوان یک هدف دنبال می کند، حالا با گذشت دو سال در این زمینه چه موفقیت هایی به دست آمده است، با محسن مهرعلیزاده رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران گفت و گو کرده ایم:

 

در ماه های گذشته شاهد رشد گردشگران ورودی به کشور هستیم و به صورت ویژه می بینیم که رسانه های خارجی روزنامه های بین المللی از سفر به ایران می نویسند و حتی تورهایی مسافرتی را طرحی می کنند؛ باتوجه به این شرایط شما چقدر بسترهای داخلی را برای استقبال و خدمات رسانی به این گردشگران مهیا می دانید؟

هم از بعد کمی و هم از کیفی برای خدمات رسانی به توریست ها کمبودهای جدی در شرایط کنونی داریم و به نظرم در کنار برنامه های بلند میان و بلند مدت باید در کوتاه مدت اقداماتی را انجام دهیم که بتوانیم حداقل بهترین خدمات را به گردشگران ارئه دهیم و تاحدودی این کمبودها را جبران کنیم؛ در همین راستا در کمیسیون گردشگری اتاق هم بحث هایی صورت گرفت و روی این موضوع صحبت کردیم که در این شرایط چه اقداماتی را انجام دهیم و اتفاقا مصوبه هایی هم داشتیم.

این مصوبه ها چه بود؟

ما برگزاری سمینارهای آموزشی، هتل داری، تورگردانی و... را در این شرایط در نظر گرفتیم و ضروری دانستیم تا به نوعی به بتوانیم کیفیت خدمات رسانی را افزایش دهیم و از سوی دیگر هم به این فکر کردیم که با دعوت از نهادهایی که در مسیر گردشگران قرار دارند با آن ها هم جلساتی داشته باشیم و برای خدمات رسانی و تسهیل امور گردشگران خارجی با آن ها صحبت هایی را داشته باشیم مثلا با گمرک و یا نیروی انتظامی که از همان اولین قدم حضور گردشگران خارجی به آن ها خدمات رسانی می کنند. به نظرم برگزاری سمینار و جلسات آموزشی برای ماموران و نیروهای این نهادها و نهادهای دیگر که در مسیر گردشگران هستند می توانند در ارائه خدمات نقش بسیار مهمی داشته باشد.

واقعیت این است که بخش مهمی از مشکلات صنعت گردشگری کشور در شرایط کنونی منابع مالی و نقدینگی هم هست؛ برای حل این مشکل نیز آیا اقداماتی را انجام داده اید؟

ببینید هدف اصلی ما این است که در شرایط کنونی از حداکثر فرصت های موجود استفاده کنیم و در کنار تدوین برنامه های میان مدت و بلند مدت تاحدودی شرایط را مساعد کنیم تا گردشگران خدمات بهتری دریافت کنند اما خب برای مشکل منابع مالی و نقدینگی هم که شما به آن اشاره کردید کارهایی در حال انجام است و به دنبال برگزاری جلساتی با مسئولان مختلف بانک ها هستیم تا بتوانیم تسهیلاتی برای بخش گردشگری در نظر بگیریم.

دولت یازدهم و شخص رویس جمهور از همان زمان شروع کار اهداف بالایی را برای گردشگری در کشور در نظر گرفت و از هدف گذاری برای جذب چند میلیون گردشگر خبر داد، به نظر شما باتوجه به شرایط کنونی دولت می تواند به اهداف خود دست یابد؟

رسیدن به رقم 5 برابری جذب گردشگر در کشور که هدف دولت است یعنی باید سالانه رشد 37 درصدی را در کشور شاهد باشیم که برای آن باید سرمایه گذاری مالی سنگینی هم صورت گیرد و این در شرایطی باید اتفاق بیفتد که ما در سال 92 و 93 که دولت مسئولیت امور را در دست داشته حداکثر میزان رشدمان در گردشگری 12 درصد بوده است؛ البته این رشد عدد خوبی است اما خب از اهدافی که دولت در نظر گرفته عقب هستیم؛ ببینید برای رسیدن از 12 به 37 خیلی فاصله وجود دارد شاید رشد این عدد به 13 یا 14 و حتی 15 کار سختی نباشد اما تبدیل این عدد به اهداف دولت کاری بسیار سخت و نیازمند برنامه ریزی بسیار دقیق است.

یعنی فکر می کنید امکان رسیدن به این اهداف وجود ندارد؟

نه به نظرم این عدد شدنی است زیرا عدد در نظر گرفته شده 5 برابر باتوجه به ظرفیت ها و پتانسیل های فرهنگی، تاریخی، طبیعی و به صورت کلی گردگشری کشور ما عدد چندان ویژه ای نیست اما در این مقطع باتوجه به کمبودها برای رسیدن به اهداف 5 برابری جذب گردشگر باید یک برنامه ویژه ملی و عظم جدی داشته باشیم و بااید نقش بخش خصوصی را نیز برای رسیدن به این هدف پررنگ کنیم.