نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4650
94/08/10 - 10:21

هشتمین مجمع بانوان کارآفرین کشورهای اسلامی در کامپلا برگزار شد

هشتمین مجمع بانوان کارآفرین کشورهای اسلامی به همراه نمایشگاه جانبی در خصوص توانمند سازی بانوان کارآفرین برای رشد و توسعه با حضور کشورهای...
هشتمین مجمع بانوان کارآفرین کشورهای اسلامی در کامپلا برگزار شد

هشتمین مجمع بانوان کارآفرین کشورهای اسلامی به همراه نمایشگاه جانبی در خصوص توانمند سازی بانوان کارآفرین برای رشد و توسعه با حضور کشورهای پاکستان، سودان، بحرین، گامبیا، بنگلادش، ترکیه، ایران، مصر، افغانستان، کامرون، مالی، بنین، چاد، دیجی بوتی، عراق، موریتانیا، تاجیکستان و لبنان در تاریخ 4 و 5 آبان ماه در کامپالای اوگاندا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، در روز نخست این نشست نمایندگان از کشورهای اوگاندا، مصر، بنین و سودان به بیان نقطه نظرات خود در خصوص کارآفرینی بانوان در کشور متبوع خود پرداختند و در پانل بعدازظهر با موضوع فرصت‌های کارآفرینی برای بانوان جوان نمایندگان کشورهای اوگاندا، ایران، مصر، بنین و سودان به بیان سخنرانی پرداختند.

«یلدا راهدار» نایب رئیس کانون زنان بازرگان در خصوص پتانسیل های کارآفرینی برای بانوان جوان در ایران به ایراد سخنرانی پرداخت و به جمعیت جوان و سهم 50 درصدی زنان در جمعیت ایران اشاره کرد و گفت: «در ایران فعالیت‌های مناسبی برای حضور جمعیت زنان در فعالیت‌های اقتصادی توسط دولت و سازمان‌های مردم نهاد ایجاد شده است.»

وی افزود: «اگرچه همچنان موانع فرهنگی و اقتصادی بر سر راه زنان برای فعالیت های اقتصادی وجود دارد، اما وضعیت فعالیت‌های زنان در کارآفرینی نسبت به سال‌های گذشته تغییر چشمگیری داشته و لازم نیست به مسأله حضور زنان در فضای کسب‌وکار از زاویه جنسیتی نگاه کرد و یا به نقطه ضعف های جسمانی زنان تأکید کرد، بلکه باید توجه ویژه تری بر خلاقیت‌های زنان و یا توانایی‌های رهبری زنان در کسب و کار داشت.»

راهدار اضافه کرد: «دسترسی به منابع مالی در همه کشورهای دنیا برای زنان کارآفرین مشکل است، اما این مسأله در کشورهای مسلمان به خصوص در ایران بیشتر ملموس‌تر است و در این زمینه باید قوانین حمایتی توسط مراکز قانون گذاری در کشورهای اسلامی تصویب شود تا زنان مسلمان با توانایی بیشتری وارد عرصه کسب و کار شوند.»

نایب رئیس کانون زنان بازرگان تصریح کرد: «خانواده برای ما مسلمانان از ارزش ویژه‌ای برخوردار است و من به شخصه اعتقاد دارم که اگر در دنیا می گویند پشت سر هر مرد موفقی یک زن قدرتمند وجود دارد ، پشت سر هر زن موفقی یک خانواده قوی وجود دارد، زیرا شرایط موفقیت برای مردان در تمامی جوامع دنیا فراهم است اما برای آن که یک زن در فضای کسب و کار دنیا به موفقیت برسد باید از حمایت خانواده برخوردار باشد.»

وی با اشاره به نقش مؤثر شبکه‌های مجازی در اتصال مردم دنیا پیشنهاد کرد که زنان با تشکیل شبکه مجازی قوی پس از این اجلاس ارتباط خود را حفظ کنند تا با ایجاد هم افزایی بتوانند در ارتقاء جایگاه زنان مسلمان در فضای کسب و کار قدم های محکم تر و با برنامه تری بردارند و از طرفی با انتشار تجارب موفق و نا موفق خود کمک کنند تا دختران جوان مسلمان با استفاده از تجارب آنان قدم در دنیای پر مخاطره کسب و کار بگذارند.

راهدار اضافه کرد: «اگرچه وضعیت آموزش برای دختران مسلمان در سال‌های اخیر نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر شده است، اما لازم است تا به صورت خاص به گسترش آموزش‌های کارآفرینی برای دختران جوان پرداخته شود.»

در ادامه نمایندگان کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، بحرین و بنگلادش در پنل‌های تخصصی به بیان نقطه نظرات در خصوص مشکلات بانوان در مسیر راه اندازی کسب و کار پرداخته و به پرسش‌های حاضران پاسخ دادند.

عدم دسترسی به تکنولوژی و منابع مالی، کمبود اطلاعات از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود، نبود برنامه‌های بلند مدت، کمبود سرمایه‌گذاری‌ها به خصوص در منابع انسانی، طولانی بودن پروسه‌های دولتی و سیاسی، هزینه های بالای شروع کسب و کار از جمله موارد مطرح شده در این پنل بود.

استاندارد سازی محصولات، ارتقاء کیفیت محصولات، برند سازی طراحی محصول، ایجاد ارزش افزوده، ارتقاء بسته‌بندی، تولید محصول رقابتی، ارتقاء بازاریابی و تبلیغات، توسعه شیوه های پرداخت، متنوع سازی شیوه های ارسال محصول ( و ارتقاء سیستم حمل و نقل )، تقویت همکاری تجاری- مالی میان کشورها و همچنین شبکه سازی از پیشنهادات نمایندگان کشورها در این نشست بود.

گفتنی است در روز دوم این رویداد، نمایندگان کشورهای موراتانیا، سودان، اوگاندا، دیجی بوتی، کنیا و مالی به بیان وضعیت اشتغال بانوان کارآفرین در کشور خود پرداختند .

در ادامه نیز مؤسسات مالی و بانک اوگاندا به چگونگی ارائه تسهیلات به بانوان کارآفرین این کشور حتی کسب و کارهای خانگی با ارائه ضمانت نامه‌های لازم و در قالب گروه پرداختند.

اتاق بازرگانی ، صنعت و کشاورزی اسلامی اهمیت شبکه سازی و شبکه های اجتماعی را در تسریع همکاریهای تجاری  اقتصادی بانوان جهان یادآور شد .ترغیب دانشگاه ها به برگزاری دوره های فناوری اطلاعات برای توسعه کارهای موجود ، همکاری در جهت انتقال تکنولوژی فیمابین عرضه کنندگان و بانوان کارآفرین در راستای ایجاد ارزش افزوده بالاتر ، برگزاری نشست های تخصصی ، کنفرانس ها ، کارگاه ها و نمایشگاه ها به منظور تقویت فعالیت بانوان در مناطق مختلف از دیگر پیشنهاداتی بود که در پایان این رویداد مطرح شد .

مقرر شد نهمین مجمع بانوان کارآفرین در تاریخ 22-23 می 2016 در ریاض: عربستان و دهیمن مجمع بانوان کارآفرین در سال 2017 در سودان برگزار شود .