نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4625
94/08/09 - 09:39

هشتمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران برگزار شد: بررسی جایگاه صنعت گردشگری در برنامه ششم

در هشتمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران، مواد پیشنهادی کمیسیون در برنامه ششم مورد بحث و بررسی اعضا و مهمانان این جلسه قرار گرفت.   در...
هشتمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران برگزار شد: بررسی جایگاه صنعت گردشگری در برنامه ششم

در هشتمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران، مواد پیشنهادی کمیسیون در برنامه ششم مورد بحث و بررسی اعضا و مهمانان این جلسه قرار گرفت.

 

در هشتمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران، مواد پیشنهادی کمیسیون در برنامه ششم مورد بحث و بررسی اعضا و مهمانان این جلسه قرار گرفت. در ابتدای این نشست، محسن مهرعلیزاده، رییس کمیسیون گردشگری اتاق تهران اعلام کرد به موجب نامه‌ای که رییس اتاق تهران برای روسای کمیسیون‌ها ارسال کرده است، کمیسیون‌ها باید پیشنهادات خود را در مورد جایگاه بخش‌های مختلف اقتصادی در برنامه ششم توسعه اعلام کنند. به همین سبب کمیسیون گردشگری نیز دستور نهمین نشست خود را به همین موضوع اختصاص داده است. البته او پیش از آغاز بررسی این مساله، یادی از حادثه تلخ روی داده در سفر حج امسال زد و با ابراز تاسف و بیان تسلیت گفت: «کمیسیون گردشگری اتاق تهران در نظر دارد از آقای اوحدی، رییس محترم سازمان حج و زیارت، دعوت کند تا در یکی از جلسات کمیسیون حضور یابند تا در مورد نحوه وقوع این حادثه و هم‌اندیشی برای بهبود این سفر معنوی در سال‌های آتی بحث و بررسی صورت گیرد.»


پس ازاین سخن آغازین، اعضای کمسیون گردشگری وارد بررسی مفاد پیشنهادی برای درج در برنامه ششم شدند. به این ترتیب، ابراهیم بهادرانی رییس ستاد تدوین برنامه ششم در اتاق تهران، گزارشی از نظام تدوین برنامه ششم ارائه کرد و گفت: «افزایش حداقل پنج برابری ایرانگردی‌های خارجی و نیز توسعه پایدار ایرانگردی به عنوان اهداف این برنامه در بخش گردشگری تعریف شده و همچنین توسعه صنعت گردشگری به عنوان یکی از هشت اولویت بخشی و فرابخشی مدنظر قرار گرفته است.»


پس از ارائه این گزارش، یعقوب امین‌زاده، کارشناس کمیسیون گردشگری، مواد پیشنهادی این کمیسیون را در جهت اجرایی سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه قرائت کرد. یعقوب‌زاده گفت: «در بند 8 سیاست‌های کلی برنامه ششم که به امور اقتصادی اختصاص دارد و بر جذب سرمایه‌ ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی با ایجاد انگیزه و مشوق‌های لازم تاکید کرده است، کمیسیون پیشنهاد می‌کند که به منظور توسعه صنعت گردشگری کشور و عینیت‌بخشی به نقش هدایتی و نظارتی و حذف تصدی‌گری، دولت موظف شود تمامی تصدی‌گری‌ها در بخش گردشگری کشور را به بخش خصوصی واگذارکند.»


امین‌زاده افزود: «این کمیسیون همچنین پیشنهاد کرده است بمد دیگری به مواد قانونی برنامه ششم اضافه شود که می‌گوید دولت موظف است نسبت به حفظ و حراست و صیانت از منابع و سرمایه‌های انسانی، طبیعی، تاریخی و فرهنگی، خصوصاً در مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستایی، اقدامات زیربنایی و سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهد.»


 فرهنگ‌سازی و توانمندسازی فعالان گردشگری کشور، جهت ارائه خدمات به این حوزه، مطابق معیارهای استانداردهای جهانی و نیز جهت تعریف و اجرای برنامه‌های آموزشی حرفه‌ای و تخصصی، برگزاری همایش‌های داخلی، حضور در همایش‌های جهانی و بهره‌مندی از تجارب بین‌المللی از طریق، تولید محتوا‌ی تخصصی با همکاری صاحب‌نظران داخلی و خارجی نیز از دیگر پیشنهادات کمیسیون گردشگری بود. پس از ارائه این گزارش مقرر شد، متن پیش‌نویس آن در میان اعضای کمیسیون و تشکل‌های حوزه گردشگری به نظرخواهی گذاشته شود و پس از جمع‌بندی به عنوان پیشنهادات کمیسیون در اختیار مراجع ذیصلاح قرار گیرد. در ادامه، اعضای کمیسیون نیز نظرات خود را در مورد نحوه تدوین سیاست‌ها در بخش گردشگری ارائه کردند.


کم‌اطلاعی از قوانین مصوب
ناصر ریاحی، عضو کمیسیون گردشگری اتاق تهران، در سخنانی به پیچیدگی قوانین در کشور اشاره کرد و گفت: «متاسفانه مدیران میانی دولت و دستگاه‌های اجرایی، اطلاعات کاملی از قوانین مصوب در برنامه‌های توسعه‌ای کشور ندارند.» به گفته وی، یکی از گرفتاری‌ها و مشکلات بخش خصوصی و فعالان اقتصادی با دستگاه‌های اجرایی، به کم‌آگاهی مدیران از مقررات و قوانین برمی‌گردد. ریاحی در همین زمینه به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و نظام مالی کشور اشاره کرد که به اعتقاد وی، مدیران دستگاه‌های دولتی کمتر آن را مطالعه کرده‌اند.


تسهیل ورود برندهای خارجی به کشور
در ادامه این نشست، محسن مهرعلیزاده رییس کمیسیون گردشگری اتاق تهران بر مشارکت برندهای معتبر خارجی در حوزه گردشگری در ایران و تسهیل کردن شرایط حضور و سرمایه‌گذاری آنها در بازار داخل اشاره کرد و گفت: «توجه به برندهای خارجی یکی از مقولاتی است که باید در سند برنامه ششم توسعه گنجانده شود و کمیسیون گردشگری اتاق تهران نیز در هم فکری با کمیسیون مشابه در اتاق ایران و سایر تشکل‌ها، راهکارهای پیشنهادی برای تحقق آن را تببین خواهد کرد.»


در همین زمینه، علیرضا خائف دیگر عضو کمیسیون گردشگری نیز بر تقویت مقوله برندسازی در صنعت گردشگری و استفاده از مدیریت خارجی تاکید کرد.


چکش‌کاری مجوزهای سازمان گردشگری
معاون اقتصادی اتاق تهران نیز در این جلسه، به مجوزهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ایجاد کسب‌وکار در این بخش اشاره کرد و گفت: «گزارش‌های وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور برای راه اندازی کسب‌وکار در این حوزه 18 مجوز صادر می‌کند.» مریم خزاعی افزود: «بازنگری و اصلاح مقررات و مجوزهای این بخش می‌تواند به توسعه و تسهیل کسب‌و‌کار در بخش اقتصاد گردشگری کمک بسزایی کند.»


آمادگی سازمان برای واگذاری به بخش خصوصی
علی نعمتی، مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان گردشگری آخرین سخنران این نشست بود. نعمتی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آمادگی کامل دارد تا امور مربوط به تصدی‌گری خود را به طور کامل به بخش خصوصی واگذار کند، گفت: «نظارت، آموزش و بازاریابی، سه محور اصلی در فعالیت‌های این سازمان است که بخش خصوصی برای در اختیار گرفتن امور این نهاد باید این سه محور را برعهده بگیرد.» وی در عین حال افزود: «به رغم آمادگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای واگذاری امور به بخش خصوصی، شاهد آن بوده‌ایم که تشکل‌های بخش خصوصی تاکنون نتوانسته‌اند برنامه جامعی برای تحویل گرفتن امور این سازمان ارائه دهند و قبول مسولیت کنند. که این مساله باید مدنظر بخش خصوصی برای تقویت تشکل‌ها باشد.»