نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4473
94/07/27 - 09:49

چرا صادرات ایران به عراق افت کرده است؟/پیش‌بینی این وضعیت تا پایان امسال

به گفته دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق،‌ درگیر شدن بودجه عراق برای مبارزه با داعش، باعث شده که تقاضای این بازار کم شود که البته تا پایان سال...
چرا صادرات ایران به عراق افت کرده است؟/پیش‌بینی این وضعیت تا پایان امسال

به گفته دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق،‌ درگیر شدن بودجه عراق برای مبارزه با داعش، باعث شده که تقاضای این بازار کم شود که البته تا پایان سال میزان صادرات ایران به این کشور افزایش خواهد یافت.

به گزارش اقتصادنیوز، روز گذشته در حالی که دولت از بسته جدید خروج از رکود رونمایی می‌کرد، علی طیب نیا، وزیر امور اقتصاد و دارایی در جریان این مراسم از کاهش صادرات ایران به عراق در شش ماهه نخست سال گلایه و تاکید کرد که در بسته جدید دولت،‌ تدابیری برای افزایش توان صادراتی اندیشیده شده‌است. 

جهانبخش‌‌سنجابی‌شیرازی، دبیر‌ کل اتاق مشترک ایران و عراق در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، اظهار کرد: دلیل اصلی کاهش صادرات به عراق این است که عمده بودجه دولت عراق، درگیر فضای امنیتی این کشور و مبارزه با داعش شده‌است. در حالی که درآمدهای نفتی این کشور نیز کم شده‌ و این موضوع باعث شده‌ که تقاضا در بازار عراق کم شود. 

او افزود: از سوی دیگر به دلیل شیوع آنفولانزای مرغی،‌ صادرات طیور به عراق ممنوع شد. همچنین به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری‌های عمرانی در عراق صادرات سیمان و کاشی و سرامیک به عراق، با کاهش چشمگیری روبرو شد. 

سنجابی خاطرنشان کرد: یکی از آفت‌های اصلی تجارت ایران و عراق، این است که پیله‌وران، سهم بالایی در این تجارت دارند. به این صورت که اجناس را در ایران و با قیمت داخلی می‌خرند و در مرز عراق با چند درصد سود به طرف عراقی می‌فروشند. در این مبادلات،‌ برندینگ، ‌خدمات پس از فروش و تبلیغات اجناس ایرانی به درستی در عراق دیده نمی‌شود. به همین دلیل لازم است که تولیدکنندگان، نفوذ مستقیم در بازار عراق داشته‌باشند و متولیان تجارت دولتی و بخش خصوصی، چاره جدی برای حل این موضوع پیدا کنند. 

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: یکی از مهمترین دلایلی که باعث کاهش تجارت کنونی ایران و عراق شده‌، این است که ایران در شش ماهه نخست امسال به دلیل نیاز داخلی، نتوانست تعهد فروش برق به عراق را عملی کند. 

او یادآور شد: به نظر می رسد در نیمه دوم سال نسبت به نیمه اول، افزایش پنج تا 10 درصدی در صادرات به عراق داشته‌باشیم که البته این رقم به این علت اندک است که امید زیادی برای افزایش قیمت نفت تا پایان سال وجود ندارد و ایران نیز، توان بالایی برای صادرات خدمات ندارد. البته به دلیل در پیش بودن اربعین حسینی،‌ جهش در صادرات مواد غذایی به عراق، به دلیل نیاز این بازار، پیش‌بینی می‌شود.