نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4390
94/07/21 - 12:16

احمد مهدوی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی: دولت در تعیین قیمت خوراک پتروشیمی به قانون عمل کند

احمد مهدوی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی: در طرح های پتروشیمی 75 میلیون دلار پول و منابع احتیاج داریم.   موضوع تعیین قیمت خوارک...
احمد مهدوی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی:  دولت در تعیین قیمت خوراک پتروشیمی به قانون عمل کند

احمد مهدوی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی: در طرح های پتروشیمی 75 میلیون دلار پول و منابع احتیاج داریم.

 

موضوع تعیین قیمت خوارک مورد نیاز پتروشیمی ها به یکی از بحث های مهم اقتصادی کشور تبدیل شده است که روی بورس و بازار سرمایه به شدت تاثیر داشته است و حتی یکی از بندهای نامه هفته گذشته 4 وزیر به رئیس جمهور و هشدار نسبت به رکود را به خود اختصاص داده بود؛ درباره قیمت گذاری خوراک پتروشیمی با احمد مهدوی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت و گو کرده ایم:

چگونه می توان درباره خوراک پتروشیمی ها به یک عدد مشخص رسید؟ به نظر شما دولت باید چگونه قیمت خوراک پتروشیمی ها را تعیین کند؟

درباره قیمت خوارک پتروشیمی تکلیف را مجلس مشخص کرده است در اصلاحیه بند ب قانون هدفمندی یارانه ها در قانون تنظیم مقررات مالی دولت؛ قانون گذار تکلیف دولت را روشن کرده است و ما تاکید داریم دولت و وزارت نفت به عنوان مسئول براساس قانون عمل کنند.

جزییات قانونی که به آن اشاره می کنید چیست؟ برچه اساس باید قیمت گذاری صورت گیرد؟

در قانون مجلس دولت را به این جهت هدایت کرده است که سه شاخص را برای تعیین قیمت خوارک پتروشیمی ها در نظر بگیرد و اجرا کند؛ قانون گفته دولت قیمت خوراک پتروشیمی را طوری تعیین که سرمایه گذار در ایران جذب شود ؛ محصولات پتروشیمی های ایران در بازارهای بین المللی قابل رقابت باشد و سوم هم میانگین وزنی برای تعیین قیمت در نظر گرفته شود یعنی مثلا قیمت گاز در خانوار، صنعت، صادر و... چقدر است میانگین آن را هم برای خوراک در نظر بگیرند. براساس قانون دولت باید طبق این سه شاخص قیمت گذاری و عمل کند.

درحال حاضر قیمت گذاری خوراک براساس این سه شاخص تعیین نمی شود؟

نه تاکنون که به قانون عمل نشده و آیین نامه این قانون هم ناقص نوشته شده است و این باعث شده سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی در ابهام قرار گیرد.

هفته گذشته 4 وزیر در نامه خود به رئیس جمهور در بندی به قیمت خوراک و مشکلات پتروشیمی ها هم اشاره کردند آیا شما با این مشکلات مطرح شده، موافق بودید؟

بله کاملا ببینید پتروشیمی 25 درصد بازار سرمایه را در اختیار دارد و یکی از صنایع برتر کشور است که این مشکلات به آن لطمه وارد کرده؛ پتروشیمی صنعتی است که بیشترین صادرات غیر نفتی را در کشور دارد و در بازار سرمایه و اقتصاد کشور نقش اساسی بازی می کند.

به نظر شما دولت باید چه اقدامی انجام دهد؟

ببینید سوال من این است که ما چراباید در دولت تدبیر و امید بعد از دو سال دو ماه هنوز بحث قیمت خوراک پتروشیمی یمان مشخص نباشد؟ پس ما چگونه در پسا تحریم می خواهیم به استقبال سرمایه گذاران خارجی برویم؟ الان در طرح های پتروشیمی که شروع کرده ایم 75 میلیون دلار پول و منابع احتیاج داریم خب این سرمایه را چه کسی می خواهد تامین کند؟ آیا با این شرایط اتفاقی خواهد افتاد؛ وقتی سرمایه گذار خارجی بیاید و ببیند ما هنوز تکلیف خوراک پتروشیمیمان روشن نیست سرمایه گذاری را چگونه انجام دهد؛ برچه اساس تصمیم بگیرد؟

پیشنهاد شما باتوجه همه این صحبت ها چیست؟

باید قانون اجرا شود و همین به نظر ما مناسب است.