نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4378
94/07/20 - 10:50

پیش‌بینی زمان خروج از رکود اقتصادی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: رکود پدیده‌ای نیست که در کوتاه مدت به وجود آید و در کوتاه مدت برطرف شود اما اگر امیدی برای رفع رکود...
پیش‌بینی زمان خروج از رکود اقتصادی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: رکود پدیده‌ای نیست که در کوتاه مدت به وجود آید و در کوتاه مدت برطرف شود اما اگر امیدی برای رفع رکود ایجاد شود می‌تواند به رونق اقتصادی کمک کند. امسال انتظار نمی‌رود که رکود از بین برود اما این انتظار وجود دارد که برنامه‌ریزی برای خروج رکود انجام گیرد تا نتایج آن را در سال آینده شاهد باشیم.

 ناصر ریاحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر رکود در اقتصاد جدی است و صنایع در شرایط مناسبی نیستند و امکان فروش محصولات را ندارند.

 وی افزود: می‌توان به وسیله مکانیزم‌هایی تقاضا را تحریک کرد اما این اقدام در حال حاضر به دلیل ترس از ایجاد تورم انجام نمی‌شود و این در حالی است که در شرایط فعلی به طور نسبی تورم وجود دارد اما اگر در کنار این تورم رونق اقتصادی نیز ایجاد شود به بهبود شرایط اقتصادی کمک می‌کند، چراکه منجر به اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد می‌شود.

 عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران نرخ بالای سود سپرده‌های بانکی یکی از مشکلات جدی برای صنایع و بخش‌های مختلف اقتصادی عنوان کرد و ادامه داد: در گذشته به دلیل وجود تورم نرخ بالای سود سپرده‌های بانکی قابل تحمل بود اما در حال حاضر رکود باعث شده است سود‌های بانکی جواب ندهد.

 ریاحی اضافه کرد: در کشور‌های پیشرفته دولت‌ها برای صنایع، یارانه در نظر می‌گیرند، در ایران هم در بخش صنعت گردشگری این اقدام از سوی سازمان میراث فرهنگی انجام می‌گیرد؛ اقدامی که در بخش صنعت نیز انجام شود.

 وی با بیان راهکار‌هایی برای خروج از رکود گفت: باید صنایعی حمایت شوند که دارای مزیت اقتصادی هستند، بعضی صنایع در کشور وجود دارد که باعث اتلاف منابع هستند و هزنیه تولید آنها دو برابر قیمت جهانی است، اما می‌توان صنایعی را در کشور فعال کرد که تولیدشان صرفه‌جویی و ارزش افزوده به همراه دارد.

 ریاحی افزود: صنایعی در کشور وجود دارد که به ازای 10 میلیون تومان می‌توانند در ماه یک شغل ایجاد کنند، این صنایع باید از سوی دولت شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند.