نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4304
94/07/15 - 09:33

معاون گردشگری میراث فرهنگی: اتاق بازرگانی ساختار صنعت گردشگری را ارتقا داده است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ارتقا و تقویت ساختار تشکل های صنعت گردشگری دستاورد همکاری تنگاتنگ معاونت گردشگری...
معاون گردشگری میراث فرهنگی:  اتاق بازرگانی ساختار صنعت گردشگری را ارتقا داده است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ارتقا و تقویت ساختار تشکل های صنعت گردشگری دستاورد همکاری تنگاتنگ معاونت گردشگری با کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی است.

  مرتضی رحمانی موحد در دیدار با احمد اصغری رییس کمیسیون گردشگری اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: هر تشکل چنانچه با سه عنصر مقبولیت، مشروعیت و جامعیت همراه باشد می تواند ادعای راهبری یک موضوع را داشته باشد.

وی گفت: از آنجا که اتاق بازرگانی به عنوان نهاد و پارلمان بخش خصوصی با سابقه ای دیرینه توانسته است به این سه شاخص مهم دست یابد، لذا همکاری بخش گردشگری با این حوزه می تواند علاوه بر شکل گیری تشکل های مشابه، سبب ارتقا و تقویت نظام تشکل سازی در صنعت گردشگری کشور شود. 
رحمانی موحد افزود: خروجی انتخابات اتاق بازرگانی به عنوان فرآیندی دموکراتیک، شفاف و مشخص، همواره مورد توافق و اجماع نظر همه بازرگانان و اعضای اتاق است و از سوی آنان پشتیبانی می شود، به همین دلیل در این شرایط دولت ها مجبور به تمکین از چنین ساختاری هستند. 
وی با بیان اینکه نیاز به تعریف مکانیزم گفت و گو و همکاری میان معاونت گردشگری و کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی وجود دارد، اظهار کرد: دراین نظام ارتباطی که بر دو عنصر ساختار و محتوا بنا می شود می توان موضوعات کلان مشترک و فرابخشی را مطرح و نتیجه آن را از طریق این ساختار به محیط های اجرایی یعنی کمسیون های استانی و ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها منتقل نمود. 
معاون گردشگری همچنین با بیان اینکه نگاه کلان و حرفه ای مورد نظر شکل گیری هر چه سریع تر ساختار ارتباطی مذکور است؛ تصریح کرد: ما در قالب نگاه راهبردی سازمان به دنبال فرمولی هستیم که به واسطه آن بتوانیم وضعیت ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری در صنعت گردشگری را به فعالان، متولیان و متصدیان مربوط واگذار کنیم اما نمی خواهیم که این مساله به آزمونی ناموفق تبدیل شود. 
وی اضافه کرد: نخست باید این نگاه از زیر بناهای لازم برخوردار شود؛ در این صورت زمانی که تفویض وظایف انجام گرفت جای بخش خصوصی و دولتی تغییر خواهد کرد و این بار بخش دولتی است که نتایج امور و فعالیت ها را پیگیر خواهد شد. 
رحمانی موحد ادامه داد: در حال حاضر ما سه عنصر حمایت، هدایت و نظارت را در ماموریت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارا هستیم که غیر از بحث نظارت که به عنوان پایه حاکمیتی، برابر با قانون نمی توان آن را به نهادی تفویض کرد؛ در بحث حمایت و هدایت امکان واگذاری به بخش خصوصی و تشکل های حرفه ای صنعت گردشگری وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی مورد نظر در این فرآیند به خوبی بر امور موجود اشراف دارند، دانا هستند و کارآزموده شده اند. تجربیات موفق را یاد گرفته اند و حالا منافع تشکل و صنف شان را بر منافع شخصی خود ترجیح می دهند؛ در این حالت است که خروجی کار با اثر بخشی مطلوبی همراه می شود.
رحمانی موحد با بیان اینکه از تشکل های حوزه گردشگری خواسته است که اراده و توافق جمعی را جایگزین منافع و اراده شخصی نمایند؛ یادآور شد: وقتی هر فرد با هر حرفه، تجارت و شغلی وارد شاکله اتاق بازرگانی می شود؛ خود را وقف این تشکل می داند نه بنگاه اقتصادی خود یا چنانچه منفعتی نیز برایش به همراه داشته باشد بی شک مغایرتی با جمع ندارد؛ این موضوع همان نگاه حرفه ای است که ما برای تشکل های صنعت گردشگری کشور انتظار داریم.
همچنین در این جلسه احمد اصغری رییس کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی نیز گفت: پیگیری اموری همچون مطالعه و بازنگری توافق نامه های منعقده میان اتاق ایران و کمیسیون های گردشگری گذشته با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نیز تلاش به منظور افزایش خروجی از ورود گروه های مختلف اقتصادی اروپایی به کشور در موقعیت پساتحریم با تشکیل میزهای تخصصی و جمعی می تواند کمک شایسته ای به صنعت گردشگری کشور کند. 
وی با توانمند خواندن خانواده بزرگ کشورهای عضو اکو افزود: سازمان اکو با عضویت کشورهایی چون آذربایجان، ترکیه، پاکستان،افغانستان و ... دارای ظرفیت های متعدد همکاری است که مشارکت در برگزاری همایش گردشگری سلامت در یکی از اجلاس های اتاق بازرگانی می تواند مقدمه ای برای آغاز همکاری های بیشتر در این زمینه باشد.
وی همچنین ضمن درخواست عضویت اتاق ایران در شورای راهبری گردشگری سلامت به عنوان پنجمین عضو گفت: کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می تواند در کنار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز سازمان نظام پزشکی ایفای نقش نماید. 
اصغری همچنین ضمن ارائه پیشنهاد برگزاری نشست های تخصصی میان اتاق ایران و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با فراکسیون و کارگروه گردشگری مجلس گفت: کمیسیون گردشگری اتاق ایران این ظرفیت را دارد تا منطبق با رهنمودهای معاون گردشگری ضمن تقویت همکاری ها سبب ترسیم خط و مشی تعاملات با فراکسیون و کارگروه گردشگری مجلس اسلامی گردد. 
وی با اشاره به اینکه کمیسیون گردشگری اتاق ایران از سه کارگروه گردشگری و سلامت، اقتصاد و ورزش و اقتصاد و هنر تشکیل شده است؛ یاد آور شد: طی پیشنهادات ارائه شده به اعضای هیات رییسه اتاق ایران تعریف کمیته های زیرشاخه نیز در دستور کار قرار گرفته است که کمیته تشریفات و بین الملل از آن جمله اند. 
اصغری اضافه کرد: فعالیت شایسته ساختار مذکور با کمک همکاری های مشترک آموزشی، فرهنگی و ارائه گزارش های علمی در حوزه گردشگری محقق خواهد شد. 
وی تاکید کرد: بی شک ضمن احترام به مبحث کوچک سازی دولت و اعتماد به بخش خصوصی ما بر این باوریم که با حمایت و پشتیبانی دولت موفقیت مان تضمین خواهد شد؛ لذا تشکیل اتاق فکر مشترک با حضور پویای نهاد دولتی می تواند آغازگر همکاری های فرابخشی متعدد شود.