نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4220
94/07/11 - 09:39

بهار 95،‌ آغاز رونق اقتصادکشور/بهره برداری مناسب از سرمایه گذار خارجی، مهم‌ترین راه حل رفع رکود

به عقیده فعالان بخش خصوصی، چند ماه پس از اجرایی شدن تحریم‌ها، امکان بازگشت رونق به اقتصاد وجود دارد و به بهار سال آینده موکول می‌شود. عسگراولادی به...
بهار 95،‌ آغاز رونق اقتصادکشور/بهره برداری مناسب از سرمایه گذار خارجی، مهم‌ترین راه حل رفع رکود

به عقیده فعالان بخش خصوصی، چند ماه پس از اجرایی شدن تحریم‌ها، امکان بازگشت رونق به اقتصاد وجود دارد و به بهار سال آینده موکول می‌شود.

عسگراولادی

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی که رکود اقتصادی کشور که بیش از دوسال است که به بخش کلان اقتصاد کشور و تمامی بازارها، اعم از بازار سرمایه، بازار مسکن، بازار های تولیدی و .. فشار می آورد و تحرک و پویایی را از اقتصاد کشور گرفته است،‌ حصول توافق هسته در تیرماه امسال، نوید آمدن روزای خوب اقتصادی را برای فعالان اقتصادی به ارمغان آورد. البته آمدن روزهای خوب،‌ در گرو اجرایی شدن بندهای توافق و برداشته شدن تحریم هاست و البته هنوز ابهاماتی از روزهای پس از توافق و مدت زمان بازگشت رونق به اقتصاد وجود دارد. به همین دلیل، اقتصادنیوز در گفت‌و‌گو با فعالان بخش خصوصی، به بررسی این موضوع و شناخت دیدگاه‌های آنان پرداخته است.

 

اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز،‌ گفت: پایان رکود در کشور،‌ بستگی به این دارد که چه زمانی تعارفات و حرف زدن‌ها درباره برداشته شدن تحریم ها تمام شود و به صورت عملیاتی تحریم ها برداشته شود. 

 

او افزود: تا کنون هیات‌های تجاری زیادی به ایران سفر کرده‌اند، اما برقرار کردن ارتباط اثر بخش با این کشورها، صرفا به برداشته‌شدن عملیاتی تحریم‌ها بستگی دارد. در زمان حصول توافق،‌ صحبت از این بود که سه ماه بعد از توافق،‌ تحریم‌ها برداشته شود،‌ اما این اتفاق رخ نداد و به نظر نمی‌رسد زودتر از بهمن ماه امسال، عملیات برداشته شدن تحریم ها انجام شود. 

 

عسگراولادی خاطرنشان کرد: اگر تحریم‌ها در بهمن و اسفند امسال برداشته شود،‌ می‌توانیم منتظر باشیم که از اردیبهشت سال آینده آثار رکود از چهره اقتصاد کشور پاک شود. 

 

همچنین محمدحسین برخوردار، عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت و‌گو با اقتصادنیوز، بیان کرد: اجرای برجام و آزاد شدن پول‌های بلوکه شده‌ ایران،‌ اثر مثبتی بر اقتصاد خواهد داشت و باعث می‌شود در گام اول، پروژه‌های عمرانی و زیربنایی دوباره رونق بگیرند. رونق پروژه‌های عمرانی، نه تنها باعث آغاز به کار شرکت‌های بزرگ می‌شود، بلکه شرکت‌های کوچک را نیز به عنوان پیمانکار و یا تامین کننده خدمات و محصولات جانبی وارد عرصه اقتصادی می‌کند و باعث پویایی و گردش پول می‌شود. 

 

برخوردار خاطرنشان کرد: عادت اقتصاد ایران به این شکل است که در نیمسال دوم، پویاتر عمل می‌کند و این موضوع،‌ در کنار اجرایی شدن برجام در آینده نزدیک، باعث می‌‌شود در 3 ماه ابتدایی سال آینده، رونق اقتصادی در کشور شکوفا شود. 

 

در همین رابطه مظفرعلیخانی،‌ دبیر کنفدراسیون صادرات، در گفت‌و‌‌گو با اقتصادنیوز، اظهار کرد: همان طور که رکود اقتصادی، یک شبه ایجاد نشد، رونق اقتصادی نیز یک شبه ایجاد نمی‌شود. به عبارتی توسعه اقتصادی در یک فرآیند زمان بر پیش می‌آید و مهم‌ترین عامل آن این است در جذب سرمایه‌گذار خارجی، موثر عمل کنیم. 

 

او افزود: در اقتصادهای توسعه یافته دنیا،‌ مشاهده می‌شود که رونق اقتصادی در مسیر جذب سرمایه‌گذار خارجی ایجاد شده‌است و در اکثر این اقتصادها، 80 درصد از سرمایه‌گذاری‌ها، از منابع خارجی جذب شده‌است. از سوی دیگر توافق هسته‌ای بین ایران و 1+5 نشان داد که تمایل جامعه بین الملل به برقراری ارتباطات سیاسی و اقتصادی با ایران،‌ وجود دارد.

 

علیخانی خاطرنشان کرد: کشور ایران با جمعیت 80 میلیون نفری و قرار گرفن در همسایگی با 15 کشور که تقریبا به طور مجموع 500 میلیون نفر جمعیت دارند و فقط ترکیه،‌ توانایی برقراری ارتباطات اقتصادی را دارد،‌ به عنوان یک مزیت استراتژیک برای ایران شمرده می‌شود و ایران می ‌تواند با استفاده از این موضوع و همچنین قابلیت‌های دسترسی به مواد اولیه معدنی و داشتن نیروی کار ماهر،‌ رابطه هدفمند با سرمایه گذاران خارجی برقرار کند و علاوه بر ورود پول، از ورود دانش‌، مدیریت و تکنولوژی و ماشین آلات به روز نیز استفاده کند و از این طریق در مسیر رفع رکود داخلی باشد.