نوسان در بازار کار

      بیکاری همچنان در صدر مشکلات اصلی کشور است، موضوعی که در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز دولت‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند تا...

استقلال تامین اجتماعی و وصول مطالبات را دنبال کنید

      با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار حمایت ها از نامزدهای انتخابات مجلس و طرح انتظارات داغ شده است. کانون اعتلاء تامین...

معیار افزایش دستمزد کارگران چه خواهد بود؟

      در حالی یک و ماه و نیم به پایان سال باقی‌مانده که همچون سال‌های گذشته هنوز تکلیف دستمزد سال آینده کارگران روشن نشده است و به نظر می‌رسد...

کد خبر:4123
94/07/04 - 14:28

رئیس هیات مدیره شستا در گفت و گو با سایت اتاق تهران: سازمان تامین اجتماعی هر ماه با 350 میلیارد تومان کسری مواجه است

تقریبا 93 درصد منابع تامین اجتماعی از محل دریافت حقوق و بخش شاغلین تامین می شود   مرتضی لطفی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و از مدیران قدیمی...
رئیس هیات مدیره شستا در گفت و گو با سایت اتاق تهران:  سازمان تامین اجتماعی هر ماه با 350 میلیارد تومان کسری مواجه است

تقریبا 93 درصد منابع تامین اجتماعی از محل دریافت حقوق و بخش شاغلین تامین می شود

 

مرتضی لطفی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و از مدیران قدیمی سیمانی کشور و مدیرعامل بزرگ ترین هلدینگ سیمان کشور ( سیمان فارس- خوزستان) است که چندی است مسئولیت ریاست هیات مدیره شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) را نیز برعهده گرفته است، با او درباره شرایط این روزها سازمان تامین اجتماعی گفت و گو کرده ایم:

سازمان تامین اجتماعی به عنوان یکی از بزرگ ترین سازمان ها و بنگاه های اقتصادی کشور شناخته می شود که تقریبا نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خود دارد و در بخش های مختلف خدماتی را ارئه می دهد، می خواستم بدانم باتوجه به شرایط سخت این روزهای اقتصاد ایران آیا این سازمان نیز با مشکلات اقتصادی و مالی مواجه شده است؟

تقریبا تراز سازمان تامین اجتماعی در گزارشاتی که اعلام کرده هر ماه، منفی 350 میلیارد تومان است و این به معنای آن است که رقمی معادل 4 هزار میلیارد تومان تا پایان سال کسری خواهد داشت.

گفتید 350 میلیارد تومان!

بله. سه هزار و پانصد میلیارد ریال.

این کسری از چه زمانی شروع شده؟

من امسال را عرض می ‌کنم و سال گذشته چون ورود پیدا نکردم، نمی‌دانم، ولی امسال از ابتدای سال تا به امروز هر ماهه 350 میلیارد تومان کسر منابع مالی دارد.

دلایل این کسری زیاد چیست؟

علت‌های مختلفی دارد. به هر حال استحضار دارید که برخی از قوانین مصوب مجلس در ارتباط با بعضی از موارد هزینه‌ هایی را به سازمان تامین اجتماعی تحمیل می‌ کند، بدون اینکه منابعش تعریف شود. مثلا برخورداری از بیمه همگانی، برخورداری از بیمه بیکاری و امثالهم است. علاوه براین ها بخش عمده‌ای از کسری نیز متاثر از شرایط رکودی است که در حوزه بنگاه‌های اقتصادی در کشور به وجود آمده است.

سازمان تامین احتماعی مطالبات زیادی نیز اعلام شده از دولت دارد، حجم این مطالبات چقدر است؟

براساس آخرین آماری که دارم یک رقمی معادل 80 هزار میلیارد تومانی نیز دولت به تامین اجتماعی بابت بیمه ‌های تکلیفی اش بدهکار است که با توجه به وضعیت اقتصادی که دولت در سال جاری با آن مواجه است و با  در نظر گرفتن مراوداتی که مسوولین تامین اجتماعی با مسئولان داشتند، ظاهرا دولت شرایطی را ندارد که امسال حتی بتواند بخشی از این بدهی‌ها را پرداخت کند.

با این شرایط آیا تامین اجتماعی در ارائه خدمات با مشکل رو به رو خواهد شد؟

خوشبختانه مسئولین سازمان تامین اجتماعی طوری سازمان را مدیریت کرده اند که تا به امروزحتی  با یک روز تاخیرهم در پرداخت حقوق بازنشسته ‌ها اتفاق نیفتاده ولی خب تکالیفی که بر تامین اجتماعی مترتب است بسیار سنگین است و شامل حوزه های مختلفی مانند دارو و درمان، پرداخت مستمری بازنشستگان و.... می شود. من الان دقیقا یادم نیست که چه رقمی را ماهیانه پرداخت می ‌کنند، ولی فکر می ‌کنم تنها در بخش حقوق و دستمزد بازنشستگان سازمان یک رقمی معادل سه هزار میلیارد را هر ماهه پرداخت دارد.

باتوجه به گفته های شما، سازمان تامین اجتماعی منابع مورد نیاز خود را از چه طریق تامین می کند؟

تقریبا 93 درصد منابع تامین اجتماعی از محل دریافت حقوق و بخش شاغلین تامین می شود و بقیه آن هم از محل سرمایه ‌گذاری‌ها و سبد سرمایه اش تامین می ‌شود. البته هم همان طور که استحضار دارید وضعیت بازار بورس خیلی خوب نیست و سازمان مجبور شده است برای تامین بخشی هزینه های خود به دریافت تسهیلات با سودهای کلان از بانک‌ها متوصل شود که طبیعتا این هزینه‌ها تحمیل بر تحت ‌پوششین می شود.