کد خبر:3888
93/12/13 - 13:55

اتاق بازرگانی: نردبان یا پارلمان؟

پرويز شهپر   اگر اتاق را ذاتاً یک تشکل غیر دولتی مردم نهاد بدانیم، در یک سازمان مردم نهاد (سمن) با توجه به اين نكته كه افراد طي دوره‌هاي مشخص...
اتاق بازرگانی: نردبان یا پارلمان؟

پرويز شهپر

 

اگر اتاق را ذاتاً یک تشکل غیر دولتی مردم نهاد بدانیم، در یک سازمان مردم نهاد (سمن) با توجه به اين نكته كه افراد طي دوره‌هاي مشخص در جايگاه مسئول مي‌مانند، سعی خواهند كرد سیستم را توسعه داده و جايگاه حمايت‌گر آن را ارتقاع دهند. در چنين شرايطي تصمیمات را با در نظر گرفتن روز مبادا و دیدن مخالفین و همچنين در نظر گرفتن حقوق آنان گرفته‌ مي‌شود. بنابراین به مرور مانند کشورهای توسعه یافته این سیستم است که رشد خواهد کرد و حضور در اتاق بازرگانی و کسب قدرت دارای رانت کمتری خواهد بود و در نهایت رانت ها سلب خواهد شد از این رو،  جذابیت حضور در هیات رییسه فقط برای کسانی خواهد بود که واقعا طالب خدمت هستند و نه طالب قدرت. در چنين فرايندي سیستم آنقدر قوی و شفاف خواهد بود که امکان استفاده از رانت ها را از مدیران خواهد گرفت.

همانطور که همه می‌دانند و بارها در محافل رسمی و غیر رسمی بیان شده، از سال‌های بسیار دور در هیات های رئیسه و اتاق های جانبی افرادی بوده‌اند که با وجود ضرورت چرخش آزاد جریان قدرت و لزوم انحصار زدایی از آن، مناصبی شبه مادام العمر داشته‌اند و ورود دوباره این افراد به جريان مديريت سیستم  و ادامه خوشنشینی ایشان همچون تصلب شرایین برای عروق بدن،راه ورود و جریان خون تازه را به رگ ها کند و سخت میکند. چه کسی می‌تواند منکر خدمات بسیار و تجربه کاری بعضی از آنان باشد، افرادی که اکنون پدر بزرگ های اتاق محسوب می شوند؛  ولی آیا سیستم اتاق با وجود این دوستان پدرخواندگی اقتصادی را تداعی نمیکند؟ نهادی که قرار بوده و هست که پارلمان بخش خصوصی کشور باشد و نظرات همه را در تصمیم گیری ها ،چانه زنی ها و بطور کلی برای تقویت حضور بخش خصوصی در نظر بگیرد آیا باید در همسویی با منافع احزاب یا جریان های سیاسی خاص باشد و یا با جهت گیری های سیاسی دولتی و یا شبه دولتی هماهنگی کند؟ در این صورت اصل و اساس فلسفه وجود اتاق بازرگانی زیر سوال خواهد رفت و بیشتر در خدمت منافع جمعی خاص خواهد بود تا آحاد صنعتگران و بازرگانان و....

از ديگر رو باسد اشاره داشت كه به طور کلی داشتن قدرت و داشتن نفوذ بر دیگران یکی از عوامل مهمی است که بر روش تفکر تاثیر می گذارد. داشتن قدرت سبب می شود که افراد تصمیمات پیچیده را سریع تر و با تردید کمتری اتخاذ کنند. از این رو ست که قدرتمندان دارای تفکر جزء نگر می شوند اما کسانی که از قدرت کمتری برخوردارند برای تصمیم گیری زمان بیشتری را صرف کرده و جنبه های گوناگون موضوع را بیشتر بررسی می کنند.

چه باید کرد؟ اگر نگاهی به اساسنامه سازمان های مردم نهاد درکشورهای توسعه یافته و بعضا کشور خودمان بیندازیم در می یابیم که برای جلوگیری از این آفت ها، در اساسنامه اغلب این سازمان تاکید شده است که هیچ یک از اعضا بیشتر از دو دوره متوالی نمی توانند عضو هیئت مدیره و یا هیئت رئیسه و اجرایی باشد این اصول نتایج  سالها تجربه عملی آنان است. به همین دلایل است که  به چرخش آزاد جریان قدرت به منظور سلامت کار سیستم اعتقاد پیدا کرده اند . باید از تجربیات  آنان  استفاده کرده و پند بگیریم .

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.